Login

Register

Login

Register

17.11.2020 Wtorek

Posłuchaj i zainspiruj się – wracają „Rozmowy o ekologii”!

Mamy dobre wieści na długie jesienno-zimowe wieczory! W drugiej połowie listopada w sieci pojawią się kolejne dwa odcinki „Rozmów o ekologii” – cyklu podcastów programu Praktycy Kultury. W sektorze kultury czeka nas zmiana naszych przyzwyczajeń, warto więc posłuchać jak z ekologicznymi praktykami radzą sobie inni. Premiera nowych odcinków 20 i 27 listopada.

Pandemia jest dla wielu z nas okresem, w którym skupiamy się na bieżących wyzwaniach, a kwestie związane z ekologią w kulturze schodzą na drugi plan. Nie jest łatwo wdrażać ekopraktyki na festiwalach, które trzeba było przenieść lub odwołać i podczas wydarzeń, które się nie odbyły w tradycyjnej formule z uwagi na obostrzenia sanitarne…

Jednak katastrofa klimatyczna to wciąż bardzo realne wyzwanie, które wymaga działania tu i teraz! W nadchodzących dwóch odcinkach serii „Rozmowy o ekologii” skupimy się na sieciach wymiany wiedzy i tworzeniu zielonych zespołów w strukturach Waszych placówek. Porozmawiamy też o tzw. „baby steps”, czyli podstawowych praktykach, które umożliwią wejście na ekologiczną ścieżkę bez wielkich nakładów finansowych czy kadrowych.

Posłuchajcie nas i zainspirujcie się! 20 i 27 listopada na platformie Spotify i Anchor.fm będziemy publikować nowe audycje. Do rozmów zaprosiliśmy menedżerki i edukatorki z wieloletnim doświadczeniem pracy w sektorze. O klimacie i ekologii rozmawiamy bez straszenia i trudnej terminologii, wiemy przecież, że nie słuchają nas pracownicy naukowi, a kadry kultury, dla których świat ekologii jest często nowością. Zadbaliśmy jednak o to, by nasze audycje były wartościowe też dla osób, które od lat obserwują zmiany klimatu. Co dla Was przygotowaliśmy?

odcinek 5: zielona sieć dla kultury | premiera 20 listopada

W piątym odcinku „Rozmów o ekologii” wybieramy się w podróż do Warszawy. Na przykładzie otwartej grupy roboczej „Muzea dla klimatu” przyjrzymy się budowaniu sieci wymiany wiedzy i praktyk na temat ekologii w kulturze. Porozmawiamy też o budowaniu zielonych zespołów w instytucjach i organizacjach oraz o narracji klimatycznej w programie instytucji kultury.

Naszymi rozmówczyniami są Aleksandra Janus z Centrum Cyfrowego oraz Ewa Chomicka z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – inicjatorki i współzałożycielki grupy #MUZEADLAKLIMATU.

odcinek 6: pierwsze kroki do zmiany | premiera 27 listopada

W szóstym odcinku cofniemy się do początku i omówimy pierwsze kroki, które trzeba podjąć w drodze do zmiany. Przyjrzymy się ekologicznym praktykom w instytucjach, które funkcjonują poza miastami wojewódzkimi. W myśl zasady, iż najprostsze rozwiązania są często najbardziej skuteczne omówimy działania, które nie wymagają większych nakładów finansowych czy dedykowanego kwestiom klimatycznym zespołu i które każde z nas wprowadzić może na własną rękę.

Naszą rozmówczynią jest Joanna Tabaka z Widok na widownię i Zielonej instytucji kultury – edukatorka i menedżerka kultury, autorka wydanej niedawno publikacji „Zielona kultura z syrenką w tle”.

„Rozmowy o…”

To cykl, podczas którego o różnych aspektach kultury rozmawiamy z edukatorkami, aktywistami i działaczami z całej Polski. W tym trudnym dla wszystkich czasie, nie chcemy zapominać o zagadnieniach, które tak jak przed pandemią, tak i obecnie są bardzo istotne dla przyszłości sektora kultury. W udostępnianych dotychczas odcinkach możecie posłuchać o ekologii w kulturze oraz o tematyce dostępności i równości, a także roli nowych technologii.

Poprzednich odcinków posłuchasz TUTAJ

Praktycy Kultury

to prowadzony od 2018 roku przez Strefę Kultury Wrocław program kompetencyjno-szkoleniowy dla pracowników wrocławskiego i dolnośląskiego sektora pozarządowego, instytucji kultury oraz osób pracujących niezależnie. Organizujemy warsztaty i spotkania, działania badawcze i edukacyjne oraz cykl wydarzeń pod wspólną marką „Miasto i Kultura”, na które zapraszamy ekspertów z całej Polski.

Co roku towarzyszy nam wybrane zagadnienie stanowiące punkt wyjścia do naszych dalszych działań. W 2020 roku jest to ZMIANA – hasło, które nie mogło być dziś bardziej aktualne. Obecna sytuacja zmusiła większość z nas do zmian w programie, poszukiwań nowych rozwiązań i modyfikacji przyzwyczajeń.

W tej nowej rzeczywistości chcemy przyglądać się sposobom, w jakie te wymuszone zmiany wpływają na nasz sektor. Uwagę poświęcimy też innym, naszym zdaniem wciąż istotnym, tematom dla sektora kultury, jak zmiany klimatyczne, uspołecznianie i dostępność kultury oraz wpływ technologii na naszą rzeczywistość.

Więcej o programie TUTAJ.

- Czytaj także

p:34590