11.10.2021 Poniedziałek

Poznaj „Narracje o Trafostacji”

Jak środowisko naturalne wpływa na Trafostację? W jaki sposób obserwacje budynku mogą pomóc nam zaadaptować się do nadchodzących zmian? I co może wydarzyć się tam w 2071 roku? Poznajcie „Narracje o Trafostacji” – pięć opowieści o wyjątkowej instalacji Joanny Rajkowskiej, ale i o różnych spojrzeniach na praktyki artystyczne. Kliknijcie poniżej i zobaczcie ją oczami poetki,pracowniczki naukowej, historyka sztuki,aktywistki klimatycznej i artystki!

„Trafostacja” – instalacja artystyczna Joanny Rajkowskiej powstała w 2016 roku w na Przedmieściu Oławskim w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza”. Pięć lat temu oddaliśmy budynek naturze i od tego czasu obserwujemy, co się z nim dzieje. Pojawiły się tam rośliny ruderalne, a z trzech okien zaczęła płynąć woda…

Nie sposób nie dostrzec prostego faktu – gdybyśmy jako cywilizacja się na chwilę zatrzymali i pozwolili naturze odzyskać należną jej przestrzeń, nasz świat znów byłby pełen życia! 

W tym roku spotkaliśmy się pod „Trafostacją” z Joanną Rajkowską, Aleksandrą Jach, profesor Ewą Domańską, Urszulą Zajączkowską i Sebastianem Cichockim, z którymi rozmawialiśmy o tym, jak postrzegają „Trafostację”. Wspólnie obserwowaliśmy jak roślinność porastająca budynek wygrywa wyścig o zajęcie ścian z ulicznymi artystami, słuchaliśmy przepływającej obok rzeki, uczyliśmy się od siebie nazywając kolejne organizmy, które postanowiły z tego miejsca uczynić swój dom.

Na bazie tych obserwacji powstało pięć opowieści, postanowiliśmy opublikować nie tylko w formie tekstowej, ale też dźwiękowej. Poznajcie pięć różnych sposobów interpretacji zielonego mechanizmu, jakim stał się obiekt na Przedmieściu Oławskim!

„Narracje o Trafostacji”

 

Joanna Rajkowska – „W 2016 nie brzmiało to tak oczywiście jak teraz”

O niestabilności ludzkiej kultury, o ludzkiej relacji, o erozji ekosystemów, o przeczuwalnym końcu i kończeniu się, o kryzysie fundamentalnych wartości i o naszym przygnębieniu. I oczywiście – o bezradności. Tekst stworzyła Joanna Rajkowska, którą usłyszycie też w wersji dźwiękowej.

Tekst oraz nagranie znajdziesz TUTAJ

Aleksandra Jach – „Jestem częścią świata, 2071”

Co stara kobieta robi w ruinie Trafostacji w przyszłości oddalonej od nas o 50 lat? Kogo tam spotyka i jak wygląda wtedy świat? Opowiadanie o możliwej wersji świata w roku 2071. Tekst napisała Aleksandra Jach, a w wersji dźwiękowej usłyszycie Katarzynę Baraniecką.

Tekst oraz nagranie dostępne są TUTAJ

Urszula Zajączkowska – „Sześć stron świata Trafostacji” 

Jak ponad 90-letni obiekt budowlany wpływa na środowisko, w którym się znajduje? I jak środowisko wpływa na ten budynek? Spojrzenie okiem botaniczki na to, w jakim rytmie zachodzą zmiany w Trafostacji. Tekst przygotowała Urszula Zajączkowska, a w wersji dźwiękowej usłyszycie Katarzynę Baraniecką.

Tekst oraz nagranie dostępne są TUTAJ

Ewa Domańska – „Trafostacja: wycieczka w przyszłość”

Czy budynek byłej stacji transformatorowej może zamienić się w wehikuł czasu pędzący w przyszłość szybciej niż my? I jak to może pomóc ludziom adaptować się do nadchodzących zmian? Tekst napisała prof. Ewa Domańska, a w wersji dźwiękowej usłyszycie Kamila Dawida Gałuszkę.

Tekst oraz nagranie znajdziesz TUTAJ

Sebastian Cichocki – „Zdziczenie sztuki. Przypadek Trafostacji Joanny Rajkowskiej”

Rewilding, ekoestetyka i postapokaliptyczny pejzaż, czyli gdzie sytuuje się „Trafostacja” w kontekście innych prac artystycznych związanych ze środowiskiem. Czy powstrzymanie się od działania jako praktyka artystyczna jest odpowiedzią na zmieniające się warunki klimatyczne? Tekst stworzył Sebastian Cichocki, a w wersji dźwiękowej usłyszycie Kamila Dawida Gałuszkę.

Tekst oraz nagranie znajdziesz TUTAJ

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej