Login

Register

Login

Register

28.09.2020 Poniedziałek

Poznajcie wyniki naboru na rezydencję w Koszycach

20 września zakończył się nabór na rezydencję artystyczną dla twórców z Wrocławia i Dolnego Śląska chcących zrealizować swój projekt na Słowacji. Pomimo specyficznego czasu przypadającego na ograniczenia związane z pandemią, wrocławscy artyści nie rezygnują z planów oraz możliwości realizacji międzynarodowych projektów, co bardzo nas cieszy!

Jagoda Dobecka

Filter Bubble, Jagoda Dobecka

W naborze na rezydencję w Koszycach interdyscyplinarni artyści wizualni mogli zgłaszać swoje projekty związane z pojęciem wzajemnych powiązań (z ang. Interconnectedness) człowieka i środowiska. Poziom nadesłanych zgłoszeń był wysoki, idealnie odzwierciedlały one temat. Po zapoznaniu się z aplikacjami partnerzy projektu, K.A.I.R. Kosice Artist in Residence, zdecydowali się zaprosić na dwumiesięczny pobyt rezydencyjny Jagodę Dobecką, gratulujemy!

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu posługuje się mediami tradycyjnymi, takimi jak malarstwo, rzeźba czy wideo. Jej sztuka rodzi się z poczucia niezgody, wyzysku i wykluczenia. Inspirują ją tematy skupione wokół katastrofy klimatycznej, tożsamości czy systemowej dyskryminacji.  

Jagoda Dobecka zaproponowała utopijną wizję końca ludzkiej cywilizacji i obecnego porządku świata. W projekcie przedstawiła „nową kulturę” odradzającą się na pozostałościach poprzedniej. Jej projekt zakłada pogłębienie empatii dla innych gatunków i zaprasza do przeżycia postantropocentrycznej wizji świata, w którym cierpienie, poczucie straty lub śmierci oczywiście istnieje, ale każda z tych śmierci jest równie ważna. Według autorki nie ma podziału na gatunki mniej lub bardziej istotne. Starając się stworzyć wrażenie świata opisanego powyżej, pragnie wykonać kilka małych rzeźb, wykonanych z niepotrzebnych przedmiotów użytkowych, skrawków tkanin i śmieci znalezionych na miejscu, w Koszycach.

Wyjazd zaplanowano na początek listopada tego roku, sam projekt K.A.I.R. Residency jest natomiast częścią programu rezydencyjnego AIR Wro, realizowanego we współpracy z K.A.I.R. Kosice Artist in Residence w ramach działań międzynarodowych Strefy Kultury Wrocław. 

- Czytaj także

p:33127