20.05.2021 Czwartek

Poznajemy herstorie psiepolanek

Herstory, czyli dosłownie „jej opowieść” to neologizm stworzony na podstawie gry językowej w której przedrostek „his”-story (historia lub jego opowieść) zamieniony zostaje na „her”-story właśnie. Sympatyczna gra językowa obnaża jednak gorzką prawdę. Na przestrzeni dziejów historię tworzyli i spisywali głównie mężczyźni – najwyższy czas poznać ją z perspektywy feministycznej, uwzględniając dziejową rolę kobiet! Przyjrzymy się jej zatem na jednym z wrocławskich osiedli.

Tego lata wraz z Adrianną Klimaszewską, inicjatorką projektu Psiepolanki. Osiedlowy zin feministyczny, szczególną uwagę poświęcimy herstoriom z Psiego Pola. Wspomnienia pracownic dużych zakładów, jak Lotnicze Zakłady Naukowe czy Polar, dzieje wieloletnich mieszkanek osiedla lub kobiet, które przyjechały tu całkiem niedawno, opowieści artystek, rzemieślniczek, specjalistek w przeróżnych dziedzinach, babć, mam i córek – wspólnie poszukajmy herstorii kobiet, które tworzyły i tworzą dziś tożsamość Psiego Pola!

Podziel się herstorią

Poszukiwania „na żywo” rozpoczniemy plenerowymi spotkaniami wspominkowymi. 12 i 13 czerwca zapraszamy wszystkie osoby, które mają takie opowieści, do podzielenia się zdjęciami i wspominkami dokumentującymi herstorie znanych im mieszkanek Psiego Pola. Od 29 maja materiały możecie też zostawić w Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu (ul. Kiełczowska 43) – czekała będzie tam na Was specjalna skrzyneczka, do której możecie wrzucić spisane wspomnienie i skany zdjęć.

Z tych „odkrytych na nowo” fotografii oraz wspominek przygotujemy osiedlowy patchworkowy zin feministyczny, który dostępny będzie bezpłatnie dla wszystkich chcących poznać Psie Pole oczami zamieszkujących je kobiet! Publikację ozdobią też prace, które wspólnymi siłami wyhaftujemy podczas warsztatów rękodzielniczych w Parku Jedności na Zakrzowie.

Poszukiwania herstorii, to jednak nie koniec wydarzeń w projekcie „Psiepolanki. Osiedlowy zin feministyczny”. 19 czerwca zapraszamy na spotkanie z historyczką i badaczką Joanną Hytrek-Hryciuk, która opowie więcej o działalności kobiet na Psim Polu. Z kolei na zakończenie naszych działań – podczas premiery gotowego zina – spotkamy się też z przedstawicielkami Feminatywy Polsko-Ukraińskiej, które żyją, tworzą i działają na osiedlu.

Harmonogram wydarzeń:

28.05–30.06 | start zbiórki zdjęć w CAL Psie Pole-Zawidawie (ul. Kiełczowska 43) – szukajcie pudełka, w którym można zostawić spisaną historię i/lub wydrukowany skan zdjęcia.

12.06, 12:00–13:00 | zbiórka zdjęć i historii na ryneczku Psiego Pola

13.06, 12:00–13:00 | zbiórka zdjęć i historii w Parku Jedności (ul. Królewska)

18.06, 17:00–18:30 | spotkanie z opowieścią herstoryczną z udziałem Joany Hytrek-Hryciuk w CAL Psie Pole-Zawidawie (ul. Kiełczowska 43)

26.06, 12:00–13:30 | warsztaty haftu z Olgą Budzan w Parku Jedności (ul. Królewska) – informacje o zapisach na początku czerwca!

17.07, 17:00–19:00 | finał z wykładem Feminatywy Polsko-Ukraińskiej na ryneczku Psiego Pola

Do zobaczenia na Psim Polu!

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów, Psie Pole-Moja okolica, Stara Piekarnia, Centrum Aktywności Lokalnej Psie Pole-Zawidawie

Projekt jest realizowany w ramach 25. Edycji Mikrograntów

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej