8.11.2021 Poniedziałek

Poznajemy osiedlowe bohaterki na Śródmieściu

Herstory, czyli dosłownie „jej opowieść” to neologizm stworzony na podstawie gry językowej w której przedrostek „his”-story (historia lub jego opowieść) zamieniony zostaje na „her”-story właśnie. Sympatyczna gra językowa obnaża jednak gorzką prawdę. Na przestrzeni dziejów historię tworzyli i spisywali głównie mężczyźni – najwyższy czas poznać ją z perspektywy feministycznej, uwzględniając dziejową rolę kobiet! Dzięki projektowi Joanny Hytrek-Hryciuk przyjrzymy się bohaterkom z osiedli Zacisze-Zalecie-Szczytniki, Ołbin, Plac Grunwaldzki i Nadodrze!

Tej jesieni wraz inicjatorką projektu HERstory. JEJ opowieść. Cykl warsztatów herstorycznych, szczególną uwagę poświęcimy herstoriom i osiedlowym śródmiejskim bohaterkom. Projekt zakłada cykl pięciu spotkań (warsztatów i spaceru) podczas których zapoznacie się z zagadnieniami i postaciami kobiet związanymi z  poszczególnymi osiedlami Wrocławia. Razem z Joanną Hytrek-Hryciuk zajrzycie na Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Ołbin, Plac Grunwaldzki i Nadodrze, by poznać lepiej postaci m.in. fizjochemiczki Bogusławy Jeżowskiej-Trzebiatowskiej, bibliotekarki Zofii Gostomskiej-Zarzyckiej, teolożki Kathariny Staritz, czy alpinistek Hattie Dyhrenfurth, i Wandy Rutkiewicz.

Bohaterki na ulice!

Lokalni bohaterowie męscy są powszechnie znani – mają swoje ulice, place, skwery. Tymczasem wybitne kobiety tworzące także tożsamość wrocławskich osiedli są przemilczane na kartach historii. Nadszedł czas by mieszkanki i mieszkańcy śródmiejskich osiedli mogli poznać postaci wybitnych kobiet, które związane były z ich osiedlami, podwórkami czy ulicami!

Każde spotkanie będzie składało się z dwóch części: miniwykładu ekspertki – historyczki z prezentacją oraz pracy aktywnej z uczestni(cz)kami podczas której wcielicie się w członków/członkinie „Wyimaginowanej Komisji ds. Nazewnictwa”, która ma wybrać patronkę ulicy lub skweru. Warsztat nie ma mocy prawnej, chodzi jedynie o możliwość pokazania, w jaki sposób można wpłynąć na zmianę lub wprowadzić nową a także osadzić postać kobiecą we współczesności. W trakcie trzeciego wydarzenia ruszymy wspólnie w osiedle Plac Grunwaldzki, by podążyć śladami tutejszych bohaterek oraz ich losów – tych bardziej i mniej znanych.

Harmonogram wydarzeń:

17.11 | 17:00 – 19:00
Warsztat herstoryczny (Plac Grunwaldzki): Od Nowa, M. Curie-Skłodowskiej 63 A

20.11 | 11:00 – 13:00
Spacer herstoryczny po Placu Grunwaldzkim

20.11 | 13:30 – 15:30
Warsztat herstoryczny (Zalesie): CAL Chopina, ul Chopina 9

27.11 | 11:00 – 13:00
Warsztat herstoryczny (Ołbin): Żółty Parasol, ul. B. Prusa 37/3

2.12 | 17:00 – 19:00
Warsztat herstoryczny (Nadodrze): Infopunkt Łokietka 5, ul. Łokietka 5

 Na spotkania obowiązują zapisy mailowehistoryinprogress@gmail.com

Zgłoszenie jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU.

Udział w zajęciach jest oczywiście bezpłatny, a każda uczestniczka i uczestnik otrzymają niezbędne materiały do pracy. Spotkania prowadzone będą w języku polskim. Obowiązują na nich środki higieny osobistej wymagane w zamkniętych pomieszczeniach, tzn. maseczki.

Partnerzy projektu: CAL Chopina, CAL Od Nowa, CAL na Ołbinie, Infopunkt Łokietka 5, Fundacja Centrum Praw Kobiet – Oddział Wrocław

Projekt jest realizowany w ramach 27. Edycji Mikrograntów

 

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej