15.09.2020 Wtorek

Poznajemy wrocławski modernizm! Startuje rezydencja AIR Modernizm

Rozpoczął się pierwszy etap rezydencji AIR Modernism powstałej dzięki współpracy Strefy Kultury Wrocław z miastem Chemnitz i Tbilisi Architecture Biennial. Przez najbliższy miesiąc uczestnicy projektu zapoznają się z wrocławskim modernizmem, spotkają z miejscowymi ekspertami w tej dziedzinie i przeprowadzą własne badania wokół wybranych zagadnień.

Międzynarodowy i partnerski projekt AIR Modernism koncentruje się na interdyscyplinarnym podejściu do tematu modernizmu. Celem rezydencji jest mapowanie tego, w jaki sposób Wrocław, Chemnitz i Tbilisi odzwierciedlały idee paneuropejskie, jaki był ich status dawniej a jaki jest dziś oraz jak zmiany czasu i przestrzeni (Wschód / Zachód) wpłynęły na awangardę i jej postrzeganie?

Wspólne warsztaty odbędą się w najważniejszych lokalizacjach wrocławskiego modernizmu. Wśród nich warto wymienić między innymi legendarną WuWę, Trzonolinowiec, Manhattan, ZETO czy Halę Stulecia. Umożliwienie współpracy między reprezentantami środowisk twórczych tych trzech miast, stworzy przestrzeń wymiany myśli oraz realizacji wartościowych badań. Szerokie postrzeganie tematu, ale i sam proces badawczy projektu może przynieść wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Rezydenci stworzyli dojrzałe plany rozwijające o następujących zagadnieniach: eksploracja modernistycznej przestrzeni życiowej i zachowań ludzkiech wokół architektury modernistycznej (Marta Smektała, Wrocław), zmiany w tkance miasta w latach 1945-90 ze szczególnym uwzględnieniem rewitalizacji modernistycznej architektury (Levan Asabashvili, Tbilisi) oraz historie wrocławskich architektek (Diana Felber, Chemnitz).

AIR Modernism

Warto podkreślić fakt, że AIR Modernism jest projektem wieloletnim, który potrwa aż do 2025 roku. Program przewiduje organizację licznych spotkań z ekspertami i uczestnikami projektu, współorganizację sympozjum wokół tematu modernizmu oraz wystawy w Chemnitz w nadchodzących latach. Ponadto rezydenci będą mieli szansę pracować z tkanką miejską, architekturą i dziedzictwem Tbilisi oraz Chemnitz na miejscu.

Współorganizatorem rezydencji jest Miasto Chemnitz pretendujące do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2025 roku oraz inicjatorzy Tbilisi Architecture Biennial.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej