Login

Register

Login

Register

14.06.2021 Poniedziałek

Poznajmy się na Grunwaldzie

Zapowiadamy wakacyjną propozycję dla wszystkich miłośników i miłośniczek historii oraz architektury! Razem z „Entuzjastkami Placu Grunwaldzkiego” podczas serii spotkań i warsztatów, odkrywać będziemy niezwykłe opowieści i budynki tego osiedla.

Ola i Nikola – autorki projektu KTO TU MIESZKA? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego” chcą wzbudzić zainteresowanie architekturą tego osiedla oraz ukazać, jak wpływa ona na nasze emocje. Plac Grunwaldzki to unikatowe osiedle z bogatą historią i zróżnicowaną architekturą łączącą przedwojenne Breslau ze współczesnym Wrocławiem.

Latem „Entuzjastki” opowiedzą nam więcej o niezwykłej historii i architekturze tego miejsca. W swoich działaniach chcą przede wszystkim jednak pokazać, że budynki to nie tylko puste ściany, ale przede wszystkim to co je wypełnia – ludzie i ich opowieści!

Autorki projektu szczególną uwagę poświęcą mieszkańcom i mieszkankom czterech budynków reprezentujących różne style i epoki:

  • Pierwszemu wieżowcowi w powojennym Wrocławiu, czyli stworzonemu przez architektów z Miastoprojektu Domu Naukowca przy placu Grunwaldzkim
  • Zaprojektowanej w latach 90. przez kontrowersyjnego architekta Wojciecha Jarząbka kolorowej kamienicy przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 36
  • Przedwojennej kamienicy przy ulicy Szczytnickiej 29, w której obecnie mieści się squat
  • Stworzonej na początku XX wieku kamienicy przy ulicy Piastowskiej 36

Na początek autorki przygotowały podcastową serię „KTO TU MIESZKA?” w której nie tylko posłuchamy o historii i architekturze osiedla – w nagraniach wzięli udział mieszkańcy i mieszkanki wybranych budynków, którzy opowiedzieli o tym, jak odczuwają osiedlową przestrzeń. Dodatkowo historyczka sztuki i designu Katarzyna Andrzejczyk-Briks opowie o odczuwaniu przestrzeni i emocjach w architekturze. Podcasty publikowane będą od 9 lipca m.in. na Spotify i Apple Podcasts. 

Poznajmy się na Grunwaldzie

Działania na żywo rozpoczniemy 24 lipca. Spotkamy się w niedawno otwartej siedzibie programu Plac Grunwaldzki ODNOWA (ul. Curie – Skłodowskiej 63A), gdzie podczas wykładu wprowadzającego, historyczka architektury, Joanna Majczyk, przybliży nam koncepcje przed i powojennej zabudowy i urbanistycznego zagospodarowania osiedla. Spotkanie muzycznie umili miśko fu z Radia LUZ. Pod koniec lipca działać będziemy na kreatywnych warsztatach międzypokoleniowych, gdzie damy upust naszej wyobraźni i z przygotowanych elementów stworzymy na papierze własne budynki!

Uroki architektury placu Grunwaldzkiego poznamy na własne oczy w sierpniu w trakcie osiedlowego spaceru z historykiem sztuki Krzysztofem Zientalem, z którym przyjrzymy się wcześniej omawianym obiektom i posłuchamy opowieści jego mieszkańców i mieszkanek. Podsumowaniem naszych historyczno-architektonicznych poszukiwań będzie poprojektowa wystawa w przestrzeni Kampusu Grunwaldzkiego.

Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne, na spotkania na żywo obowiązywały będą zapisy. Formularze udostępnione zostaną na naszej stronie oraz na facebookowym profilu „Kto tu mieszka?” i Instagramie (@ktotumieszka_)

Dołącz do nas na Grunwaldzie:

Od 9 lipca (w każdy piątek)
Podcast „KTO TU MIESZKA?”
Dowiemy się w nim więcej o budynkach Placu Grunwaldzkiego, poznamy ich mieszkańców, a historyczka sztuki i designu Katarzyna Andrzejczyk – Briks opowie nam o odczuwaniu przestrzeni i emocjach w architekturze.
Odcinki będą dostępne na Spotify i Apple Podcasts

24.07, 18:00 | POZNAJMY SIĘ NA GRUNWALDZIE!
Spotkanie z architektką Joanna Majczyk, która opowie o historii i przestrzeni Placu Grunwaldzkiego, porozmawiamy też o emocjach w architekturze, a muzycznie czas umili nam miśko fu z Radia LUZ, prowadząca audycji „Nauka oddychania”.
Prowadząca: Joanna Majczyk || miśko fu Radio LUZ
Miejsce: podwórko siedziba programu Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie – Skłodowskiej 63 A
Zapisy przez formularz dostępny od 24.06

31.07, 10:00–12:00 | PILASTER, HERMA I DOM Z PAPIERU
Historyczno-sztuczna opowieść o elementach architektury połączona z warsztatami kreatywnymi podczas których stworzysz swój własny budynek na papierze.
Prowadząca: Aleksandra Podlejska 
Miejsce: siedziba programu Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie – Skłodowskiej 63 A
Zapisy przez formularz dostępny od 30.06

8.08, 11:00 | ZOBACZ, POZNAJ, POCZUJ PLAC GRUNWALDZKI
Spacer śladami różnych historii i stylów architektonicznych na Placu Grunwaldzkim 
Prowadzący:  Krzysztof Ziental
Start przy ul. Szczytnickiej 29.
Zapisy przez formularz dostępny od 8.07

 14.08, 16:00–18:00 | PILASTER, HERMA I DOM Z PAPIERU 2
Drugi warsztat z historyczno-sztuczną opowieścią o elementach architektury i tworzeniem  własnego budynku  na papierze.
Prowadząca: Aleksandra Podlejska
Miejsce: siedziba programu Plac Grunwaldzki OD NOWA, ul. Curie – Skłodowskiej 63 A
Zapisy przez formularz dostępny od 14.07

16.08 | ŚCIANY I TWARZE PLACU GRUNWALDZKIEGO

Dzięki współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu odbędzie się również wystawa podsumowująca przebieg projektowych działań oraz cztery budynki Placu Grunwaldzkiego i ich mieszkańców i mieszkanki.
Miejsce: Kampus Grunwaldzki UWr – dokładna lokalizacja zostanie potwierdzona wkrótce.

KTO TU MIESZKA? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego” organizowany jest w ramach Edycji 25. Mikrograntów.

Partnerzy projektu: Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Pracownia wspólnie.eu, Fundacja Ładne Historie, Plac Grunwaldzki OD_NOWA, Radio LUZ, Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Projekt objęty jest patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Czytaj także

p:38836