17.06.2020 Środa

Praktycy Kultury rozmawiają o dostępności

Po miesięcznym cyklu rozmów o ekologii w kulturze nadszedł czas na kolejny bardzo ważny dla naszego sektora temat – w czerwcu i lipcu zapraszamy o wysłuchania podcastów, które dotyczyć będą dostępności w kulturze. Odcinki publikowane będą co piątek na Spotify i Anchor.fm, a transkrypcje na naszej stronie internetowej.

Jakie zadania stoją przed koordynatorami dostępności i dlaczego instytucje i organizacje powinny stworzyć takie stanowisko? Jak odpowiednio komunikować nasz program osobom ze szczególnymi potrzebami? Czym tak właściwie jest międzypokoleniowość wydarzeń?

Trudny okres wyhamowania naszego sektora to idealny moment na zastanowienie się nad tym, jak organizowana jest kultura w Polsce. Umożliwienie uczestnictwa w wydarzeniach każdej zainteresowanej osobie jest odpowiedzialnością wszystkich pracowników i pracownic naszego sektora – czas więc, by przy organizacji kultury myśleć także o jej dostępności!

Do „Rozmów o dostępności” zaprosiliśmy osoby z wieloletnim doświadczeniem na rzecz dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla seniorów. Zadbaliśmy o to, by nasze audycje były przystępne zarówno dla osób, które dopiero zaczynają w swojej pracy działania na rzecz udostępniania kultury, jak i wartościowe dla tych, którzy od lat działają w tym obszarze.

Co dla Was przygotowaliśmy?

19.06 | odcinek 1: kultura dla osób ze szczególnymi potrzebami
o udostępnianiu oferty kulturalnej, współpracy ze środowiskami osób niepełnosprawnych, o tym czym jest i jak wdrożyć standard WCAG, koordynatorach dostępności i implementacji zadań z ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami rozmawiamy z Justyną Mańkowską, wiceprezeską Fundacji Katarynka

https://open.spotify.com/episode/3ltmJLd4AIH7XGXrWs524g

Transkrypcja dostępna TUTAJ

26.06 | odcinek 2: oferta kulturalna dla osób w spektrum autyzmu
o rozwiązaniach umożliwiających korzystanie z oferty kulturalnej osobom w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną, odpowiedniej komunikacji i zaletach tekstów w formacie EtR (easy to read) oraz dobrych przykładach przygotowania infrastruktury i oferty programowej rozmawiamy z Aleksandrą Sztajerwald z Fundacji Kultury bez Barier

Transkrypcja dostępna TUTAJ

3.07 | odcinek 3: o działaniach międzypokoleniowych
o realiach aktywizacji osób w wieku 55+, o tym, czym tak właściwie jest międzypokoleniowość i jak tworzyć wydarzenia, które łączą pokolenia nie tylko z nazwy, ale też jak nie wpaść w sidła wskaźników, tylko świadomie i z przekonaniem wprowadzać zmianę społeczną rozmawiamy z niezależnym animatorem Damianem Kalitą

 

Transkrypcja dostępna TUTAJ

10.07 | odcinek 4: seniorzy zależni jako uczestnicy kultury
o tym, kim są seniorzy zależni i jakie mają potrzeby w kontekście uczestniczenia w kulturze, jakich błędów unikać i od czego zacząć organizując wydarzenia dla tej grupy, a także o tym, czym jest społeczna użyteczność instytucji kultury rozmawiamy z Bartkiem Lisem z poznańskiego Centrum Praktyk Edukacyjnych (w Centrum Kultury ZAMEK).

Transkrypcja dostępna TUTAJ

„Rozmowy o…”

To cykl podcastów podczas którego o różnych aspektach kultury rozmawiamy z edukatorkami, aktywistami i działaczami z całej Polski. W tym trudnym dla wszystkich czasie, nie chcemy zapominać o zagadnieniach, które tak jak przed pandemią, tak i obecnie są bardzo istotne dla przyszłości sektora kultury. W udostępnianych co tydzień odcinkach cyklu rozmawialiśmy już o ekologii (posłuchaj tutaj), w czerwcu i lipcu rozmawiamy o dostępności, a następnie będziemy dyskutować o roli technologii w kulturze. „Rozmów o…” posłuchać można na Spotify, Anchor.fm i Soundcloud.

Praktycy Kultury

to prowadzony od 2018 roku przez Strefę Kultury Wrocław program kompetencyjno-szkoleniowy. Nasze działania kierujemy do pracowników wrocławskiego i dolnośląskiego sektora pozarządowego, instytucji kultury oraz osób pracujących niezależnie. Organizujemy warsztaty i spotkania, działania badawcze i edukacyjne oraz konferencję „Miasto i Kultura”, na które zapraszamy ekspertów z całej Polski.

Co roku towarzyszy nam wybrane zagadnienie stanowiące punkt wyjścia do naszych dalszych działań. W 2020 roku jest to ZMIANA – hasło, które nie mogło być dziś bardziej aktualne. Obecna sytuacja zmusiła większość z nas do zmian w programie, poszukiwań nowych rozwiązań i modyfikacji przyzwyczajeń.

W nowej rzeczywistości chcemy przyglądać się sposobom, w jakie te wymuszone zmiany wpływają na nasz sektor. Uwagę poświęcimy też innym, naszym zdaniem wciąż istotnym, tematom dla sektora kultury. Będziemy rozmawiać o tym, jak na naszą rzeczywistość wpływają zmiany klimatyczne, uspołecznianie i dostępność kultury oraz technologia.

Więcej o programie TUTAJ

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej