24.04.2020 Piątek

Prezentujemy uczestników drugiej edycji programu LWOWRO

Przed wami druga odsłona programu skupionego wokół współpracy z menedżerami kultury z Lwowa. Ideą zainicjowanego w 2017 roku projektu LWOWRO jest potrzeba spotkań, wymiany wiedzy, kompetencji i doświadczeń między polskimi i ukraińskimi menedżerami kultury.

Warsztaty pierwszej edycji programu LWOWRO

Pierwszy etap w ramach programu wymiany miał rozpocząć się dzisiaj, 24 kwietnia. Podczas tych kilku dni warsztatowych uczestnicy mieli odwiedzić wrocławskie instytucje kultury i niezależne inicjatywy, zapoznać się z lokalnym środowiskiem twórczym, a także wziąć udział w warsztatach mapujących ich potrzeby. Nieoczekiwane okoliczności i ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że niemożliwa jest realizacja tego spotkania w zaplanowanym terminie, co nie oznacza, że program się nie odbędzie.

Dzisiaj rozpoczyna się ośmiotygodniowy cykl prezentacji uczestników programu, podczas którego co tydzień będą przedstawiane sylwetki menadżerek i menadżerów kultury z Ukrainy. Poznajcie się!

Anita Nemet

 Z aktywizmem kulturalnym związana jest od 2012 roku. Anita zaczynała od małych inicjatyw w Kamieńcu Podolskim i Chmielnickim, gdzie w byłej fabryce włókienniczej zorganizowała m. in. kinowy klub dyskusyjny i galerię sztuki w mieszkaniu. Później, współpracując z lokalnymi muzeami, organizowała interwencje sztuki współczesnej, a także współtworzyła projekty dotyczące historii sztuki ukraińskiej drugiej połowy XX wieku. Obecnie pracuje jako kuratorka w Muzeum Rzeźby Współczesnej Mychajło Dzyndra, który jest oddziałem Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie, jednocześnie prowadząc niezależną praktykę kuratorską i artystyczną.

Cześć, nazywam się Anita Nemet i jestem uczestniczką projektu LWOWRO. Opowiem kilka słów o moim doświadczeniu zawodowym. Od czasów studenckich pracowałam przy inicjatywach kulturalnych, organizując wykłady, zajęcia, wystawy i wiele innych wydarzeń. Współpracuję z muzeami jako kurator i badacz, a obecnie pracuję w  Muzeum Rzeźby Współczesnej Mychajło Dżyzra, którego siedziba znajduje się w Bryuchowiczach, około 8 kilometrów pod Lwowem. Mamy bardzo dużo pracy. Co mogę powiedzieć o kulturze lwowskiej i co polecić w Lwowie? Przede wszystkim - muzea, ponieważ istnieje wiele unikatowych instytucji, które są pełne ciekawych, niepowtarzalnych historii ludzi, którzy mieszkali w tym mieście. W rzeczywistości mogą opowiedzieć historię miasta znacznie lepiej niż wszystkie turystyczne miejsca w centrum Lwowa. Co możemy powiedzieć o mediach i przeniesieniu do wirtualnej rzeczywistości wydarzeń kulturalnych? Oczywiście, w obecnym czasie jest to jedyny sposób komunikowania się z odbiorcami. Ale myślę, że nie chodzi tu o 100% przeniesienia się do sieci za pośrednictwem mediów społecznościowych. Niestety, a może i nie, ponieważ kultura oczywiście polega na wyrażaniu siebie i dotyczy komunikowaniu o tym, komunikacji, która daje wiele… więc myślę, że jest to około 70%. Ale to tylko moje zdanie. Mamy nadzieję, że wkrótce się zobaczymy i spędzimy miły czas. Do zobaczenia – mówi Anita Nemet, uczestniczka programu LWOWRO.

Premiera kolejnej wideoprezentacji będzie miała miejsce 30 kwietnia.
Więcej o działaniach międzynarodowych Strefy Kultury Wrocław TUTAJ.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej