11.10.2019 Piątek

Program LWOWRO na Kongresie Kultury we Lwowie

Dziś we Lwowie rozpoczął się pierwszy Kongres Kultury pt. „Przemiana 1989” dedykowany środowiskom kulturalnym Ukrainy i zagranicy. W ramach programu LWOWRO na trzydniowe spotkanie zostali zaproszeni także przedstawiciele Strefy Kultury Wrocław.

Lwowski Kongres Kultury poświęcony jest analizie doświadczeń kulturalnych Ukrainy i Europy na przestrzeni ostatnich 30 lat, a także opracowaniu rekomendacji dla sektora kulturalnego w Ukrainie. Kongres obejmuje temat „WALLS. MEASURES. INTENTIONS.” i składa się z szeregu dyskusji oraz programu artystycznego.  

O kulturze w międzynarodowym gronie

Pierwszy lwowski Kongres Kultury zgromadzi około 200 przedstawicieli ukraińskiego i międzynarodowego branży kulturalnej: artystów, krytyków, menedżerów w dziedzinie literatury, muzyki, teatru, sztuki, a także specjalistów w dziedzinie historii, kulturoznawstwa, socjologii, filozofii, dyplomacji, przedstawicieli państwowych, miejskich, prywatnych instytucji kulturalnych, grup artystycznych. 12 października w dyskusji dyskusji dotyczącej miejskich polityk kulturalnych weźmie udział Dyrektor Generalny Strefy Kultury Wrocław, Krzysztof Maj. Wyniki paneli udokumentowane zostaną w formie rekomendacji dotyczących dalszego rozwoju ukraińskiego sektora kultury kierowanych zwłaszcza do władz, które są w szczególności odpowiedzialne za politykę kulturalną.

Ukraiński Zriz

Uczestnicy Kongresu zobaczą także triennale sztuki współczesnej Ukraiński Zriz (ukraiński przekrój), które prezentowane było podczas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach Miesiąca Lwowskiego. Na wystawę składają się prace będące artystycznym spojrzeniem na sytuację „przejścia”, formalną przeróbką sowieckich rytuałów oraz podkreśleniem braku nowych znaczeń odpowiadających na obecną rzeczywistość i wyzwania. Jedną z prac będzie instalacja „Backyard”, która wcześniej prezentowana była w ramach wrocławskiej wystawy „Dispossession” na Biennale w Wenecji w 2015.

Kongres Kultury we Lwowie ma stać się platformą do systematycznej dyskusji, rewizji i planowania strategicznego w sferze kultury ukraińskiej. Kongres-biennale ma wspierać zmiany w całym ekosystemie kultury i popularyzować temat kultury w dyskursie publicznym Ukrainy.

Szczegóły programu Kongresu Kultury znaleźć można TUTAJ

LWOWRO

Wizyta wrocławskiej delegacji związana jest m.in. z trwającą od 2017 roku kulturalną współpracą Strefy Kultury Wrocław i lwowskiego środowiska kulturalnego w ramach działań programu LWOWRO. W tym roku, wspólnie z Lwowskim Instytutem Strategii Kultury oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym zorganizowany został cykl spotkań i warsztatów, które dedykowane są lwowskim managerom kultury. Strefa Kultury Wrocław wspiera też stronę ukraińską w ich procesie aplikacyjnym o tytuł honorowej Europejskiej Stolicy Kultury w 2023 roku. Szczegóły: TUTAJ

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej