16.11.2020 Poniedziałek

Przed nami BERLIN_forum_ kultury_WROCŁAW, tym razem – w sieci!

Wirtualne spotkanie przedstawicieli środowiska kultury i sztuki z Wrocławia i Berlina aktywnych w sferze międzynarodowej. Jest to trzecia edycja forum – przestrzeni dialogu dla praktyków kultury z obu miast, tym razem w wersji online, już 27 listopada.

BERLIN_forum_kultury_WROCŁAW 2018

Znajdując się w specyficznym czasie, w którym obostrzenia utrudniają realizację wielu planów, odbierają możliwości bezpośrednich spotkań i działań międzynarodowych, paradoksalnie, potrzeba  współpracy jest jeszcze silniejsza. Dlatego też organizatorzy zdecydowali się na kontynuację platformy współdziałania, jaką jest „BERLIN_forum_kultury_WROCŁAW: Siła miast. Połączeni w Europie“, także w tym roku. Celem projektu jest budowanie relacji pomiędzy artystami, kuratorami i menadżerami z Wrocławia i Berlina, a także zainicjonowanie polsko-niemieckich działań.

Wymiana pomysłów i doświadczeń online

Podczas tegorocznego spotkania w sieci, zbierającego przedstawicieli wielu instytucji i osób tworzących kulturę z Wrocławia oraz Berlina, porozmawiamy o najlepszych praktykach i formach współpracy, o lekcjach wyciągniętych z ostatnich miesięcy. Chcemy przedyskutować znaczenie działań ponad granicami i przyszłą formułę działań. Nie ulega wątpliwości, że więzi środowisk artystycznych Berlina i Wrocławia przetrwały ostanie trudne miesiące i czasowe zamknięcie granic – teraz rozpoczynamy nowy rozdział, w którym na nowo kształtujemy i odbudowujemy relacje w nowej rzeczywistości.

Dialog o współpracy międzynarodowej

Wspólnie z zaproszonymi gośćmi postaramy się odpowiedzieć na pytanie: skąd brać motywację do działań ponad (zamkniętymi) granicami, także pomimo epidemii? Poruszymy też następujące wątki:

– kultura w czasie zmian klimatycznych,

– różnorodność i kultura miejska,

– hybrydowe formaty wymian artystycznych, działania online a czas rzeczywisty.

Zapraszamy do wysłuchania kilku dyskusji tematycznych prowadzonych we wrocławsko-berlińskich duetach połączonych zdalnie „na żywo”. Poza wymianą, analizą i diagnozą zastanej rzeczywistości, uczestnicy porozmawiają o przyszłości i wspomnianym nowym rozdziale, a publiczność będzie mogła włączyć się do wspólnej dyskusji. Rozmowa będzie prowadzona w języku polskim i niemieckim, tłumaczona symultanicznie. Wstęp jest wolny, a udział bezpłatny. Szczegółowy program wkrótce. Dołącz do wydarzenia, TUTAJ.

Więcej o projekcie:

BERLIN_forum kultury_WROCŁAW to zarówno efekt współpracy Strefy Kultury Wrocław, Pociągu do Kultury Berlin-Wroclaw i Convivium Berlin e.V. jak i kontynuacja działań Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, przy wsparciu Senatu Berlina ds. Kultury i Europy. Głównym celem prowadzonego od 2018 roku Forum jest wzmacnianie dialogu i współpracy między środowiskami kultury i sztuki Wrocławia i Berlina.

W ramach poprzednich edycji tego wydarzenia, zaproszeni uczestnicy z obu miast, związani z takimi dyscyplinami jak taniec, fotografia, muzyka współczesna, wypracowali wspólne interdyscyplinarne projekty artystyczne, które prezentowane były publiczności stolicy Dolnego Śląska i Niemiec:

CIAŁOŚĆ | performans + warsztaty

LIVES IN BETWEEN | performans

THE SPACE IN BETWEEN | warsztaty

TRANSIT BEINGS | performans

Zapraszamy do rozmowy w nadziejach i do nawiązania przyszłych współprac łączących środowiska artystyczne i twórcze z obu miast.

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej