11.06.2019 Wtorek

Raisa Álava: Zrób to sam(a)! Zrób to po baskijsku!

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Czy da się zaprojektować stronę w minutę? Według Raisy Álavy potrzebna jest do tego jedynie wyobraźnia! W czerwcu zapraszamy na warsztaty z tworzenia komiksów, zinów i art booków, które adresowane są szczególnie do osób stawiających dopiero pierwsze kroki na tym polu. W trakcie dwóch dni artystka zaprezentuje różne przykłady autorskich publikacji, pomoże napisać scenariusz, wykonać ilustracje i stworzyć okładkę.

Pierwszego dnia grupa pracować będzie nad przygotowaniem scenariusza i projektu swojej autorskiej publikacji. Każdy spróbuje wykonać zin w godzinę. Oprócz tego, w oparciu o potrzeby i pomysły uczestników, grupa nauczy się, jak tego rodzaju publikacje prezentować oraz jakie są inne techniki ich realizacji. Drugiego dnia grupa pracować będzie nad okładką metodą sitodruku. Uczestnicy będą mogli przygotować swój projekt albo skorzystać z tego, który specjalnie dla nich wykona prowadząca.

Do udziału w warsztatach zapraszamy nie tylko osoby dorosłe, ale też młodzież od 14 lat wzwyż. Nie ma znaczenia, czy rysujecie, czy nie. Warsztaty mają pomóc pozbyć się obaw związanych z projektowaniem – nauczyć, jak w prosty sposób przygotować autorską publikację.

Warsztaty wspólnie z Álavą poprowadzi wrocławianka – Ewa Głowacka, dlatego znajomość języka angielskiego jest ważna, ale wystarczy stopień komunikatywny. Darmowe warsztaty odbędą się 15 i 16 czerwca w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Zapisywać się można pod adresem airwro@strefakultury.pl

Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty przeznaczone są dla osób od 14 lat wzwyż.

PROWADZĄCE

Pochodząca z Bilbao Raisa Álava jest absolwentką ceramiki i historii sztuki na Uniwersytecie Kraju Basków oraz studiów podyplomowych z ilustracji i komiksu w Szkole Elisava w Barcelonie. Artystka porusza się w obszarze rysunku, grafiki warsztatowej, sitodruku i ceramiki. Pracuje z doświadczeniami prawdziwymi i wyimaginowanymi, pamięcią zbiorową i przypadkowymi myślami. Uczestniczka licznych wystaw, w tym kolektywnej „Wall Between” w SC Gallery w Bilbao (2019). Wśród jej ostatnich projektów znajdują się ilustracje publikowane w magazynach, pokazy solowe, organizacja warsztatów oraz instalacje site specific.

Ewa Głowacka jest projektantką graficzną, absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Universidad del Pais Vasco w Bilbao. Angażuje się w działania różnych grup oddolnych (m.in. kolektyw zinowy Moduł Kru, grupa robocza GRAS, do 2015 roku kolektyw graficzny sitoCRK i Galeria U). Prowadzi warsztaty edukacyjne, graficzne i introligatorskie. Jest entuzjastką działań D.I.Y i zinów.

SELF-PUBLISHING LAB

Raisa Álava zaproszona została do Wrocławia na wizytę studyjną w ramach programu AIR Wro. W 2019 roku część jego letniej odsłony dedykowana jest zjawisku self-publishingu (samopublikowanie). Obok dwóch innych artystek – Eneki Fernández i Irène Mélix – Álava poznawać będzie niezależne wrocławskie środowiska oraz inicjatywy aktywne w tym obszarze.

Współorganizatorem wizyty studyjnej i warsztatów Raisy Álavy jest Etxepare Basque Institute.