Login

Register

Login

Register

16.09.2020 Środa

Jesienią bierzecie miasto w wasze ręce! Za nami rekordowy nabór do Mikrograntów – poznajcie oceniających wasze pomysły

Ostatnia w tym roku odsłona Mikrograntów dla pełnoletnich wrocławian i wrocławianek przyniosła kolejny rekord! Od 1 do 15 września zgłosiliście do nas aż 85 propozycji na oddolne, lokalne działania w całym mieście. Za moment będziemy wychodzić z plenerów i w chłodniejsze dni chować się do wnętrz osiedlowych miejsc aktywności. A do których? O tym zadecyduje dziesiątka jurorów i jurorek, którzy ocenią zgłoszone pomysły. Wyniki poznamy 5 października!

Od 1 do 15 września  prowadziliśmy „ekspresowy” nabór do Edycji 24. Mikrograntów dla pełnoletnich osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) oraz grup nieformalnych. W tym czasie wysyłaliście do nas swoje propozycje inicjatyw dla jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzyków, Psiego Pola i Śródmieścia. Mimo pandemii i funkcjonowania w warunkach wyjątkowej dbałości o bezpieczeństwo, higienę i zdrowie, zachęcaliśmy was byście zgłaszali pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Mamy rekord!

Wasze zaangażowanie po raz kolejny nie zawiodło. Tym razem także pobiliście sezonowy rekord złożonych projektów – do 15 września zgłosiliście do nas aż 85 pomysły  na działania w całym mieście. Inicjatywy weryfikujemy teraz formalnie, a następnie przekazujemy do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji.

Wybory

W skład każdej z nich wchodzi czworo jurorów reprezentujących: Strefę Kultury Wrocław, lokalne NGO-sy, jednostki budżetowe Gminy Wrocław, środowiska Rad Osiedli, pozarządowe, naukowe oraz realizatorów projektów w ramach naszego programu w latach 2014-2019. Dwoje jurorów jest stała w każdej z komisji, a pozostała dwójka zmienia się w zależności od obszaru, w którym został złożony wniosek.

Na początku jurorzy oceniają w formularzu internetowym wszystkie złożone w naborze propozycje. Następnie, podczas spotkań na żywo wspólnie ocenią 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie.

Wyniki i 12 zwycięskich inicjatyw poznamy już 5 października, ale już teraz wiemy, że pomysłami, humorem i współdziałaniem doskonale potraficie znaleźć rozwiązania na trudne czasy. Od kilkunastu tygodni z powodzeniem współorganizujemy projekty w dostosowanych do pandemicznej sytuacji warunkach. Dbamy o swoje bezpieczeństwo, higienę miejsc i sprzętów, spotykamy się w mniejszych grupach, ale wciąż jesteśmy bardzo aktywni. Nowe projekty z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Poznajcie jurorów i jurorki

W Edycji 24. w skład czterech komisji wchodzą jurorki i jurorzy, którzy zgodnie z regulaminem pracy komisji ocenią wszystkie wasze projekty:

 • Izabella Beno
  Ekonomistka itrenerka. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu zarządzania projektami unijnymi. Realizatorka licznych projektów współfinansowanych z funduszy europejskich. Zawodowo związana z Centrum Współpracy z Biznesem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Podejmując codzienne działania szczególną uwagę przywiązuje do wdrażania wytycznych polityki równości i niedyskryminacji. Współorganizatorka działań antydyskryminacyjnych. Członkini i współzałożycielka Antyprzemocowej Sieci Kobiet. Koordynatorka akcji „Nazywam się Miliard”. Prezeska Fundacji na Rzecz Równości. Od 2019 roku członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia. Prywatnie i zawodowo osoba, która lubi i ceni ludzi. Dzięki nawiązywanym relacjom nieustannie się uczy oraz podejmuje kolejne wyzwania.
 • Jan Chrzan
  Promotor kultury niezależnej, dziennikarz i aktywista. Zawodowo związany ze Strefą Kultury Wrocław, Wrocławską Fundacją Filmową, projektem Uczulenie i Canti Spazializzati. Współorganizuje festiwal filmowy MIASTOmovie i cykl edukacyjny Polish Cinema for Beginners. Od 2017 członek stowarzyszenia „regime” animującego lokalne środowisko muzyczne i artystyczne. Od 5 lat obecny na antenie Radia LUZ, współtworzy również ramówkę warszawskiego, społecznościowego Radia Kapitał.

W każdej komisji wezmą udział także dwie osoby, wybrane do konkretnego obszaru:

Fabryczna:

 • Maja Olszowy
  Absolwentka Zarządzana na Politechnice Wrocławskiej, zawodowo pracuje jako kadrowa. Od 2017 Radna Osiedla Maślice, od ponad roku zajmuje miejsce Sekretarza Zarządu Osiedla. Współtwórczyni Informatora “Halo! Tu Maślice”. W wolnych chwilach podróżuje, uprawia sport i piecze ciasta.
 • Paweł Pomian
  Studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim kierunki: ochrona środowiska oraz komunikacja wizerunkowa. Członek zarządu Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, w którym zajmuje się sektorem odpowiedzialnego inwestowania, energii, klimatu i ekonomii w branży energetycznej oraz ochrony ekosystemów wodnych. Był przewodniczącym Zielonych we Wrocławiu w latach 2017 i 2018. Jest radnym i sekretarzem Rady Osiedla Gajowice. Inicjował wiele kampanii społecznych, m.in. w obronie zieleni, walki ze smogiem, transportu, klimatu i spraw społecznych. Od 7 lat pracuje w obszarze media relations, public relations oraz w branży wydawniczej. Ukończył kierunek publikowanie cyfrowe i sieciowe na Uniwersytecie Wrocławskim.

Krzyki:

 • Edyta Skuła
  Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, Aplikant Adwokacki, Radna Rady Miasta Wrocławia. Przez wiele lat pracowała w departamencie prawnym spółki prawa handlowego, obecnie pracownik kancelarii adwokackiej. Prowadzi także własną działalność gospodarczą. Przewodnicząca Zarządu Osiedla Ołtaszyn, w Radzie Miasta Wiceprzewodnicząca Komisji Inicjatyw Gospodarczych, członek komisji Edukacji i Młodzieży i Komisji Rewizyjnej. Działa na rzecz aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży.
 • Robert Gacek
  Wiceprezes Stowarzyszenia Akcja Miasto. Członek m. in. Stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7 oraz wrocławskiej rady ds. WBO i transportu rowerowego. Współtworzył projekty takie jak: Kocham Wrocław wybieram rower, Europejskie Wyzwanie Rowerowe w 2015 i 2016 roku, Festiwal Filmów Rowerowych Bike Days. Jest wielokrotnym liderem projektów we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Mieszka i pracuje w branży IT we Wrocławiu.

Psie Pole:

 • Anna Cwynar
  Absolwentka kulturoznawstwa i historii sztuki zajmująca się projektami społecznymi.
  Przez kilka lat zaangażowana przede wszystkim w wolontariat europejski (jako wolontariuszka w Gruzji, a później mentorka i koordynatorka wolontariuszy we Wrocławiu w Fundacji Integracji Społecznej Prom). Obecnie związana z Fundacją na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS), gdzie odpowiada m.in. za realizację konsultacji społecznych oraz współpracę z organizacjami z krajów byłego ZSRR. Rodowita wrocławianka, która czasem lubi odpocząć od swojego rodzinnego miasta. Gdy nie pracuje, to podróżuje – najchętniej po krajach Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego lub lokalnie – po Dolnym Śląsku. Obecnie wyjazdy ograniczyła do mikropodróży po swoim osiedlu – Karłowicach.
 • Paweł Suś
  Urodzony we Wrocławiu wychowany na Karłowicach. Prezes Fundacji Nasze Karłowice, członek Wrocławskiej Rady Pożytku Publicznego. Zaangażowany w wiele spraw dotyczących problemów osiedlowych. Lider oraz współtwórca wielu projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Na co dzień rowerzysta oraz sympatyk sportów wodnych takich jak SUP.

Śródmieście:

 • Agata Mazurkiewicz
  Absolwentka kulturoznawstwa i filologii indyjskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się organizacją i koordynacją projektów kulturalnych, społecznych i edukacyjnych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz miejskimi instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Od 2019 roku związana z Fundacją EkoRozwoju, w której  odpowiedzialna jest za koordynację projektów Wolontariatu Europejskiego oraz zadań z zakresu edukacji międzykulturowej. Wiceprezes Fundacji Ladder Team, w której prowadzi interdycyplinarne projekty dla dzieci i młodzieży.
 • Maciej Wołodko
  Politolog, dziennikarz portalu wroclaw.pl. Radny osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie Bartoszowice w kadencji 2017-2021, współtwórca gazety osiedlowej wydawanej w latach 2017-2019. W latach 2010-2015 animator grupy nieformalnej „czerwona lista zabytków Dolnego Śląska”. Posiada kilkuletnie doświadczenie w branży marketing/PR, w latach 2015-2016 rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału GDDKiA. Od 2018 roku pracuje w mediach elektronicznych. W redakcji wroclaw.pl zajmuje się tematami związanymi z partycypacją społeczną i NGO-sami.

Komisje już za moment przystępują do oceniania, a my trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności o Mikrograntach oraz oczywiście wyniki znajdziecie: TUTAJ i na FB Mikrograntów

W załączniku: Zarządzenie Dyrektora SKW_Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji_Edycja 24._Mikrogranty

Do zobaczenia w mieście!

Znajdziecie nas też na:

www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

 

///

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2020 roku możecie wziąć udział w czterech weekendowych Warsztatach Mikrograntów i ponad dwumiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 5.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

p:32695