15.05.2020 Piątek

Rozmowy o ekologii z Praktykami Kultury

Trudny dla nas wszystkich okres wyhamowania naszego sektora to idealny moment na zastanowienie się nad tym, jak organizowana jest kultura w Polsce. O jej różnych aspektach postanowiliśmy porozmawiać w ramach programu Praktycy Kultury. „Rozmowy o…” to cykl spotkań z edukatorami, aktywistami i działaczami z całej Polski, które publikowane będą co piątek w sieci. Pierwszy odcinek, w którym rozmawiamy o adaptacji do zmian klimatu jest już dostępny!

Czekacie na „powrót do normalności”? My nie możemy się oprzeć wrażeniu, że świat sprzed pandemii wcale nie był taki normalny… Postanowiliśmy porozmawiać o różnych aspektach kultury z edukatorami, aktywistami i działaczami z całej Polski. Dlaczego? Bo sektor kultury potrzebuje ZMIANY!

Na początek zapraszamy do posłuchania audycji poświęconych ekologii w kulturze. Kryzys klimatyczny to coś bardzo realnego i dotyczy nas wszystkich, także pracowników i pracownic naszego sektora. Czas więc, by do organizacji kultury zabrać się w bardziej zrównoważony sposób! 

Do rozmów zaprosiliśmy osoby z organizacji pozarządowych z wieloletnim doświadczeniem w obszarze edukacji ekologicznej, akcji rzeczniczych, aktywizmu i ochrony środowiska. Zadbaliśmy o to, by nasze audycje były przystępne dla tych, którzy swoją przygodę z ekologią dopiero rozpoczynają, a jednocześnie wartościowe dla osób, które od lat obserwują zmiany klimatu.

Co dla Was przygotowaliśmy?

odcinek 1: adaptacja do zmian klimatu
O katastrofie klimatycznej, jej przyczynach i skutkach, które tak naprawdę wszyscy zaczynamy odczuwać już teraz rozmawiamy z Sabiną Lubaczewską i Magdaleną Berezowską-Niedźwiedź z Fundacji EkoRozwoju.

Transkrypcja odcinka dostępna TUTAJ

odcinek 2: planowanie zielonych wydarzeń

O wydarzeniach w zielonym standardzie, festiwalach wyprodukowanych w oparciu o lokalne zasoby i roli transportu w ochronie środowiska rozmawiamy z Joanną Mieszkowicz z Fundacji Aeris Futuro.

Transkrypcja odcinka dostępna TUTAJ

odcinek 3: odpowiedzialna konsumpcja

O łańcuchu produkcji i dostaw,  greenwashingu i CSR, śladzie węglowym i wodnym, a przede wszystkim o certyfikatach, które wyróżniają produkty naprawdę ekologiczne rozmawiamy z Maćkiem Skinderowiczem z Kupuj Odpowiedzialnie.

Transkrypcja odcinka dostępna TUTAJ

odcinek 4: o nadziei w aktywizmie

O tym, że aktywistą może być każdy – nawet w swojej mikrospołeczności. O wyzwaniach dla działaczek i działaczy, lokalnym liderstwie, emocjach i wypaleniu, a przede wszystkim o nadziei rozmawiamy z Katarzyną Jagiełło z Greenpeace Polska.

Transkrypcja odcinka dostępna TUTAJ

„Rozmowy o…”

To nasz nowy cykl, podczas którego o różnych aspektach kultury rozmawiamy z edukatorkami, aktywistami i działaczami z całej Polski. W tym trudnym dla wszystkich czasie, nie chcemy zapominać o zagadnieniach, które tak jak przed pandemią, tak i obecnie są bardzo istotne dla przyszłości sektora kultury. Co tydzień porozmawiamy najpierw o ekologii, następnie pochylimy się nad tematyką dostępności i równości, a także roli technologii w kulturze. „Rozmów o…” posłuchać można na Spotify, Anchor.fm i Soundcloud.

Praktycy Kultury

to prowadzony od 2018 roku przez Strefę Kultury wroclaw program kompetencyjno-szkoleniowy. Swoje działania kierujemy do pracowników wrocławskiego i dolnośląskiego sektora pozarządowego, instytucji kultury oraz osób pracujących niezależnie. Organizujemy warsztaty i spotkania, działania badawcze i edukacyjne oraz konferencję „Miasto i Kultura”, na które zapraszamy ekspertów z całej Polski.

Co roku towarzyszy nam wybrane zagadnienie stanowiące punkt wyjścia do naszych dalszych działań. W 2020 roku jest to ZMIANA – hasło, które nie mogło być dziś bardziej aktualne. Obecna sytuacja zmusiła większość z nas do zmian w programie, poszukiwań nowych rozwiązań i modyfikacji przyzwyczajeń.

W tej nowej rzeczywistości chcemy przyglądać się sposobom, w jakie te wymuszone zmiany wpływają na nasz sektor. Uwagę poświęcimy też innym, naszym zdaniem wciąż istotnym, tematom dla sektora kultury. Poruszymy zagadnienia związane ze zmianamia klimatu, uspołecznianiem i dostępnością kultury oraz wpływem technologii na naszą rzeczywistość.

Posłuchaj Rozmów o ekologii:

soundcloud.com/praktycy-kulturyanchor.fm/praktycy-kulturySpotify

Więcej informacji o Praktykach Kultury: TUTAJ

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej