Login

Register

Login

Register

15.04.2021 Czwartek

Rozpoczął się nabór dla autorów i autorek do Wrocławskiego Programu Wydawniczego

Już dziś rusza pierwszy w 2021 roku nabór dla pisarzy i pisarek oraz tłumaczy i tłumaczek. Organizowana przez Strefę Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury ścieżka dla autorów Wrocławskiego Programu Wydawniczego jest dla nich nie tylko szansą na wsparcie finansowe, ale i promocję ich twórczości.

Łączna pula środków, które zostaną przyznane w 2021 roku wynosi 63 800 złotych, a jednorazowa pomoc dla jednego wnioskodawcy wyniesie niezmiennie 2200 złotych brutto. W naborze mogą wziąć udział twórczynie i twórcy, którzy, w ciągu ostatnich pięciu lat, wydali książkę prozatorską, poezję, dramat, komiks, powieść graficzną czy tłumaczenie tekstu literackiego LUB opublikowali co najmniej pięć tekstów prozatorskich, poetyckich, dramatycznych, komiksowych w czasopismach bądź antologiach ALBO są członkami jednej z organizacji zrzeszających literatów czy tłumaczy.

Twórczynie i twórcy należący do jednej (lub więcej) z powyższych grup, zgłaszając swój akces do programu, muszą spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze uczestnicy i uczestniczki ścieżki dla autorów zobowiążą się do powierzenia organizatorom na podstawie niewyłącznych licencji fragmentów swojej niepublikowanej twórczości. Po drugie, program jest skierowany do pisarzy i tłumaczy wrocławskich, co weryfikowane będzie miejscem rozliczania podatku dochodowego – jeśli mieszkający bądź pracujący we Wrocławiu autor nie jest wrocławskim podatnikiem, będzie mógł się jako taki zarejestrować nawet w trakcie naborów.

Nabór wniosków do ścieżki dla autorów od dziś do 30 kwietnia i prowadzony będzie przez interaktywny formularz dostępny po kliknięciu w poniższy link:

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY – ŚCIEŻKA DLA AUTORÓW 2021

Regulamin naboru, karta oceny wniosku oraz inne szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronach internetowych organizatorów: Strefy Kultury Wrocław i Wrocławskiego Domu Literatury. Jeśli pula pieniędzy nie zostanie wyczerpana w pierwszym naborze, przewidziane są kolejne, organizowane w następnych miesiącach.

Nabór dla wrocławskich autorów i autorek po raz pierwszy został ogłoszony w maju 2020 roku jako sposób, by wesprzeć lokalne środowisko literackie w niezwykle trudnym czasie pandemii. Ścieżka dla autorów nie jest jednak jedynie konkursem grantowym, ale też unikatowym sposobem promocji twórczości literackiej. Jej fundamentem stanie się swoisty „bank wrocławskiej literatury” – rodzaj pisarskiego portfolio, wizytówka literackiego środowiska Wrocławia. W roku 2020 w programie wzięło udział aż 48 pisarzy i pisarek, tłumaczek i tłumaczy.

Tagi:

Literatura

- Czytaj także

p:37587