10.05.2019 Piątek

Rusza nowy cykl szkoleń dla pracowników miejskich instytucji kultury

Strefa Kultury Wrocław przy współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia i Departamentem Spraw Społecznych rozpoczyna kolejne działanie w ramach programu Praktycy Kultury. Skierowany do pracowników wrocławskich instytucji kultury i miejskich bibliotek publicznych projekt ma poprawić jakość działań w obszarze współpracy z publicznością.

fot. Jerzy Wypych

Uczestnicy spotkań będą mieli okazję zapoznać się z różnymi sposobami „budowania” publiczności oraz dowiedzą się, jakie wyzwania niesie z sobą sukcesywne poznawanie oczekiwań odbiorców. Warsztaty mają pomóc uczestnikom zapoznać się z metodami usprawniania procesów przygotowywania i realizacji programów uwzględniających (współ)pracę pracowników instytucji kultury z publicznością.

Jednym z założeń cyklu jest też doskonalenie sposobów opracowywania strategii skutecznego komunikowania się z odbiorcami wydarzeń, a także zdobywanie umiejętności przygotowywania oferty dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Spotkania mają również na celu integrację środowiska pracowników kultury.

Warsztaty poprowadzą eksperci na co dzień zajmujący się m.in. animacją kultury, audience development, badaniami jakościowymi, diagnozami społecznymi i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań komunikacyjnych w kontaktach instytucji z publicznością.

Tegoroczna propozycja jest oparta na doświadczeniach programu Audience Development, realizowanego podczas przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury w 2015 roku oraz podczas obchodów ESK w 2016 roku. Szkolenie, którego głównym celem było podniesienie jakości działań organizacji i instytucji w pracy z publicznością dla wrocławskiego sektora kultury, prowadzone było wówczas przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 i Fundację Impact.

Praktycy Kultury

Warsztaty odbywają się w ramach prowadzonego przez Strefę Kultury Wrocław programu Praktycy Kultury. Składa się na niego szereg działań zapoczątkowanych w 2018 roku, które skierowane są do pracowników wrocławskiego i dolnośląskiego sektora pozarządowego i instytucji kultury oraz osób pracujących niezależnie. Program oparty jest przede wszystkim na współpracy i wymianie wiedzy, a jego działania skupione są na profesjonalizacji i ułatwieniu zdobycia nowych umiejętności. Możliwe jest to dzięki organizacji warsztatów, spotkań, konferencji, jak i otwartych sesji kreatywnych, prowadzonych przez ekspertów z Polski i zagranicy.

Harmonogram:

• 10 maja, prowadzący: Katarzyna Wala

Temat: Praca z publicznością – wprowadzenie do zagadnienia

• 30 maja, prowadzący: Aleksandra Janus

Temat: Diagnoza publiczności

• 13 czerwca, prowadzący: Sylwia Świerczyńska, Maria Zięba, Marek Sztark

Temat: Efektywne planowanie a casus błędów i porażek

• 28 czerwca, prowadzący: Agata Etmanowicz

Temat: Instytucja dostępna. Programowanie oferty dla osób z niepełnosprawnościami

• 12 września, prowadzący: Bartek Lis

Temat: Instytucja dostępna. Programowanie oferty dla seniorów

• 19 września, prowadzący: Andrzej Gruszka