Login

Register

Login

Register

23.09.2021 Czwartek

Naucz się, jak działać lokalnie. Rusza szósta edycja Akademii Mikrograntów!

Chcesz dowiedzieć się, jak rozpocząć przygodę ze społecznymi projektami? Jak napisać budżet, przeprowadzić skuteczną kampanię promocyjną i znaleźć partnerów na osiedlu? W październiku i listopadzie zapraszamy na zajęcia Akademii Mikrograntów 6  – weekendowego cyklu bezpłatnych warsztatów i wykładów, na których poznasz tajniki organizowania lokalnych inicjatyw od podstaw. Na zgłoszenia czekamy do 10 października!

16 października wracamy do ławek i zaczynamy kolejny semestr weekendowych spotkań z praktykami i praktyczkami prowadzenia inicjatyw lokalnych. Do Akademii Mikrograntów zapraszamy szczególnie te osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia w realizowaniu projektów społecznych. W zgranej grupie i w niepowtarzalnej atmosferze będziecie pracować nad zdobyciem i rozwojem umiejętności potrzebnych do prowadzenia oddolnych inicjatyw oraz działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców oraz mieszkanek.

W trakcie siedmiu spotkań, rozpoczynających się w sobotnie i niedzielne poranki, dowiesz się m.in.: jak zebrać i opisać potrzeby swojego osiedla, dopasować do niego typ działań, stworzyć dobrze rozplanowany harmonogram i czytelny budżet. Poznasz miejsca, w których można znaleźć partnerów dla swojej inicjatywy i kanały, którymi skutecznie można dotrzeć do potencjalnych uczestników i poprowadzić promocję wydarzenia. Nie zabraknie też pomysłów na dzielenie się efektami inicjatywy, stworzenie dla niej atrakcyjnej wizualnie oprawy, jej sprawne rozliczenie i kontynuowanie działań w przyszłości.

Zdobyte umiejętności pozwolą nie tylko na złożenie i sprawne przeprowadzenie projektu w Mikrograntach, przydadzą się przy realizacji działań także w innych sytuacjach!

Zajęcia szóstej edycji Akademii Mikrograntów poprowadzą nowi specjaliści i specjalistki, którzy podzielą się doświadczeniami z realizacji i zarządzania oddolnymi projektami społecznymi, animacją i edukacją społeczno-kulturalną. To przede wszystkim osoby, które realizowały już projekty w ramach Mikrograntów lub współpracują z naszym programem od lat.

Udział w Akademii jest bezpłatny, liczba osób ograniczona. Dla uzyskania zaświadczenia o ukończeniu cyklu, należy wziąć udział w minimum 5 spotkaniach.

Na zgłoszenia czekamy do 10 października – wystarczy wypełnić FORMULARZ lub wysłać zgłoszenie na adres mikrogranty@strefakultury.pl, a my poinformujemy jak się do nas zgłosić. Nie decyduje kolejność zgłoszeń, a to, co napiszecie w swojej aplikacji, wypełniajcie więc ją z rozmysłem!

Spotkania Akademii Mikrograntów odbywać się będą w Barbarze (Świdnicka 8B) od 16 października do 20 listopada. Szczegółowy harmonogram i program zajęć znajdziecie poniżej.

Wszystkie spotkania organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Koniecznie zapoznajcie się więc z regulaminami i nie zapomnijcie zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Regulamin uczestnictwa znajduje się TUTAJ, regulamin udziału w zajęciach z zasadami bezpieczeństwa możesz przejrzeć TUTAJ.

Program Akademii Mikrograntów 6

16.10 | 10:00–14:00 (sobota)
JAK ROZPOZNAĆ PROBLEMY MOJEJ NAJBLIŻSZEJ OKOLICY?
Prowadzenie: Maria Zięba (Fundacja Ładne Historie) i Barbara Celebucka (Inne Centrum)

Kliknij, aby przeczytać więcej

Na zajęciach dowiesz się, w jaki sposób rozpoznać problemy swojego najbliższego otoczenia i sąsiedzkiej społeczności. Nauczysz się metod i technik mapowania pomysłów oraz sieciowania lokalnych partnerów i partnerek, co pozwoli na zebranie grupy, która będzie mogła zaangażować się w tworzenie waszej inicjatywy. Prowadzące pomogą też w określeniu potencjału terenu i wykorzystaniu go do planowanych inicjatyw. Po warsztacie będziesz w stanie określić główny cel projektu oraz skrystalizować zebrane i przeanalizowane informacje o swojej okolicy, potrzebach jej mieszkańców oraz funkcjonujących w niej partnerstwach i inicjatywach w „zaczyn” projektu.

17.10 | 10:00–13:00 (niedziela)
DZIAŁAM i ZARZĄDZAM: RAZEM, SPRAWNIE I SKUTECZNIE
Aleksandra Bolek (Karłowice gotują (się)) i Ewa Suchożerbska (Fundacja EMMA)

Kliknij, aby przeczytać więcej

Realizacja małego, niskobudżetowego projektu, który stanowi dodatkowe zajęcie dla większości osób przy nim działających, zazwyczaj może wiązać się z problemami komunikacyjnymi i organizacyjnymi. Na spotkaniu dowiesz się, jak sprawnie współpracować, dzielić obowiązki i zadania oraz dopasować je do typu osoby. To teoretycznie oczywiste kroki do podjęcia w każdym projekcie, które jednak bardzo często przepadają w toku jego realizacji. Co więcej, poznasz etapy budowania projektu, jego części składowe, a dodatkowo – mobilne narzędzia do zarządzania pracą zespołu, działaniami do wykonania oraz prowadzenia i rozliczania budżetów swoich pomysłów.

23.10 | 10:00–13:00 (sobota)
NIECH O NAS USŁYSZĄ, NIECH Z NAMI DZIAŁAJĄ
Monika Glińska (Zmieniaj Zakrzów, CAL Psie Pole-Zawidawie), Adrianna Klimaszewska (Zmieniaj Zakrzów, Dolnośląski Kongres Kobiet, Różowa Skrzyneczka)

Kliknij, aby przeczytać więcej

Dwie współpracownice Mikrograntów, które zrealizowały z nami już kilka projektów, pomogą w dobraniu odpowiednich sposobów i zakresów działań promocyjnych do typu inicjatywy. Podzielą się swoimi doświadczeniami, zarówno z realizacji projektów osiedlowych, jak i ogólnomiejskich. Przekażą uczestnikom jak z sukcesem stosować narzędzia internetowe, które pomagają w rozpromowaniu pomysłu, ale również metody „analogowego”, bezpośredniego dotarcia do odbiorców i potencjalnych uczestników projektu. Pokażą potencjał lokalnych gazet, tablic ogłoszeń, ogłoszeń parafialnych czy działań bazujących na poczcie pantoflowej. Monika i Adrianna powiedzą też, jak z ich doświadczenia warto prowadzić rozmowy z potencjalnymi partnerami, gdzie ich szukać i do jakich działań angażować.

24.10 | 10:00–13:00 (niedziela)
NIECH O NAS USŁYSZĄ, NIECH NAS ZOBACZĄ
Jakub Zasada i Sabina Sokół (Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA)

Kliknij, aby przeczytać więcej

W informowaniu i promowaniu o inicjatywie bardzo ważna jest warstwa wizualna, która często początkujących organizatorów przyprawia o największy ból głowy. Projektantka i projektant na licznych przykładach z najbliższego otoczenia udowodnią, że wystarczy trochę sprytu i fantazji, żeby swojemu pomysłowi zapewnić ciekawą oprawę wizualną. Podpowiedzą, jak przygotować się do spotkania z grafikiem i dopasować ilość oraz rodzaj materiałów do typu realizowanego projektu. Dowiesz się także o różnych formach promocji wizualnej w zależności od grupy odbiorców Twojej inicjatywy.

6.11 | 10:00–13:00 (sobota)
KROK PO KROKU: JAK NAPISAĆ WNIOSEK? Przykład Mikrograntów
Agnieszka Wywrot i Aleksandra Stachura (Strefa Kultury Wrocław – Mikrogranty)

Kliknij, aby przeczytać więcej

Na spotkaniu dowiesz się, jak poprawnie spisać swoje pomysły w przykładowym formularzu zgłoszeniowym obowiązującym w Mikrograntach. Poznasz kryteria, które obowiązują w ocenie komisji oraz proces jej pracy. Nauczysz się też tworzenia sprawozdania zrealizowanego projektu oraz stosowania podstawowych narzędzi ewaluacji pracy z grupą. Omówisz również budżet i harmonogram dopasowany do specyfiki przykładowego projektu.

7.11 | 10:00–13:00 (niedziela)
JAK ZORGANIZOWAĆ BUDŻET DLA MOJEJ INICJATYWY?
Renata Piwko-Wolny (m. in. Rewir Twórczy) i Sylwia Świerczyńska (m.in. Fundacja Ładne Historie)

Kliknij, aby przeczytać więcej

Kompetencje, które wyniesiesz z tego spotkania to jasne i czytelne formułowanie budżetu dla osiedlowych inicjatyw, dopasowywanie ponoszonych kosztów do specyfiki projektu, jego czasu i zaangażowanych w realizację środków. Dowiesz się, jak racjonalnie szacować koszty przy niewielkim budżecie, jak w korzystny sposób dokonywać wyceny wynagrodzeń, usług i zakupów, pozyskać wsparcie w postaci barterów czy partnerstw i bezpłatnie korzystać z posiadanych zasobów.

20.11 | 10:00–13:00 (sobota)
CHCĘ ZMIENIAĆ DALEJ: JAK ROZWIJAĆ PROJEKT?
Karolina Patrzałek (CAT Tarnogaj), Tomasz Patoła (Kolektyw Pomysłów)

Kliknij, aby przeczytać więcej

Po zakończeniu projektu i jego ewaluacji często staniesz przed pytaniem: Co dalej? Czy kontynuować swoje działania, czy dalej angażować się w lokalne inicjatywy i organizować nowe wydarzenia? Karolina Patrzałek i Tomasz Patoła podzielą się swoim doświadczeniem i przedstawią kilka sposobów na rozwój osiedlowych inicjatyw. Dowiesz się, jak postawić kolejne kroki kierujące inicjatywę na nowe szlaki, a co za tym idzie – na nowe grupy odbiorców i uczestników.

Na zgłoszenia czekamy do 10 października– wystarczy wypełnić FORMULARZ lub napisać na nasz mail mikrogranty@strefakultury.pl, a my poinformujemy jak się do nas zgłosić. Nie decyduje kolejność zgłoszeń, a to, co napiszecie w swojej aplikacji, wypełniajcie więc ją z rozmysłem!

Do zobaczenia na warsztatach!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

///

Mikrogranty 

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne dla nas jest wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundacja Umbrella.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
28.10.2021

ŻÓŁĆ – koncert

Klubokawiarnią Recepcja
ul. Ruska 46 A
50-079 Wrocław
Zobacz na mapie
9.11.2021

Dogrywki: WaluśKraksaKryzys – spotkanie z artystą

Barbara, ul. Świdnicka 8b + online Zobacz na mapie
p:41040