Login

Register

Login

Register

27.10.2020 Wtorek

Ruszamy na jesienne wyprawy śladami wrocławskich filmów i modernizmu

„Popiół i Diament”, „Nóż w Wodzie”, „Sami Swoi”, „Wielki Szu” – to tylko część słynnych produkcji, które powstały w latach świetności Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Dziś niesamowitą historię tego miejsca chce przypomnieć grupa nieformalna Filmowy Wrocław. W listopadzie zabiorą nas na wyjątkowe wideowycieczki szlakiem planów filmowych na Wielkiej Wyspie w projekcie „Zobaczymy się w niedzielę”.

Tytuł projektu grupy nieformalnej Małgorzaty Urlich-Kornackiej i Bogdana Bernackiego to oczywiście nawiązanie do filmu Stanisława Lenartowicza z 1959 roku. Tematy wideowycieczek śladami wrocławskiej kinematografii inspirowane są fabułą właśnie tego klasyka. Oprócz wideospacerów, grupa przygotowała też dwie sąsiedzkie prelekcje, podczas których podzielimy się wspomnieniami związanymi z wrocławskim filmem i modernizmem – drugim bohaterem projektu!

Podczas wypraw, które zostaną specjalnie dla Was nagrane na wideo, zobaczycie najpiękniejsze przykłady tego stylu architektonicznego, które spotkać można w najróżniejszych częściach Wielkiej Wyspy i często stawały się też miejscem akcji dla filmów produkowanych przy ul. Wystawowej. W trakcie każdej z wirtualnych wycieczek i prelekcji grupa pokaże Wam plenery z filmów i seriali, podzieli się historiami i anegdotami związanymi z aktorami i reżyserami. Przywoła również mniej znane i zapomniane miejsca, które inspirowały twórców. W wydarzeniach wezmą także udział osoby, które są lub były związane z Wytwórnią Filmów Fabularnych oraz jej sąsiadem, Centrum Technologii Audiowizualnych.

Wspomnienia z rowerowych przejażdżek będziecie mogli spisać na filmowych pocztówkach, które otrzymacie od nas po zakończeniu projektu np. w siedzibie Mikrograntów w Barbarze czy w różnych osiedlowych punktach usługowych na Wielkiej Wyspie. Zachęcamy do wysłania ich do znajomych i rodziny z całej Polski i zaproszenia ich do wspólnego zwiedzania filmowego i modernistycznego Wrocławia!

Na każde wydarzenie obowiązują zgłoszenia pod adresem filmowywroclaw@gmail.com

Harmonogram:

Prelekcje filmowe:
8.11 | 15:30–17:00 | wydarzenie on-line
Prowadzący: Bogdan Bernacki

22.11 | 15:30–17:00 | wydarzenie on-line
Prowadzący: Małgorzata Urlich-Kornacka

Szczegóły znajdziecie też na Facebooku Filmowego Wrocławia: www.facebook.com/filmwroclaw/

Partnerami projektu są Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych “Czasoprzestrzeń” oraz Stowarzyszenie Podróżników TUiTAM.

Projekt realizowany w ramach Edycji 24. Programu Mikrogranty

- Czytaj także

p:33848