24.10.2019 Czwartek

Ruszamy w poszukiwaniu Skarbu Zakrzowskiego!

O skarbie średzkim wiedzą chyba niemal wszyscy Dolnoślązacy, czas na przypomnienie bliższego nam odkrycia, którego dokonano na Zakrzowie sto lat wcześniej! Grupa „Pozytywni z Zawidawia” zaprasza do wspólnych poszukiwań i pogłębiania wiedzy o Skarbie Zakrzowskim, a także do stworzenia gry planszowej i legendy o tym znalezisku.

„Projekt wyniknął z naszych rozmów z mieszkańcami i mieszkankami osiedla. Na Zakrzowie pojawiło się dużo nowych osób, które nie wiedzą nic o historii tego osiedla. Nawet ci, którzy żyją tu od wielu lat i znają nazwę ulicy Skarbu Zakrzowskiego, nie zawsze kojarzą, skąd się wzięła. Jesienią chcemy przybliżyć wszystkim zainteresowanym historię tego znaleziska” – zapowiadają Pozytywni z Zawidawia, czyli Anna Dudkiewicz-Krysiak, Monika Glińska i Tadeusz Mincer.

Na dobry początek uczestniczki i uczestnicy projektu wybiorą się na spacer po Zakrzowie i wspólnie poszukają piaskowni, gdzie odkryto tzw. groby książęce. Dwa tygodnie później odwiedzą Muzeum Archeologiczne (ul. Cieszyńskiego 9). Wizyta będzie okazją, by na żywo zobaczyć przedmioty znalezione na osiedlu i dowiedzieć się więcej o ich pochodzeniu. Mieszkańcy i mieszkanki osiedla zostaną też zaproszeni na warsztaty, na których wspólnie opracują specjalną grę planszową oraz napiszą legendę nawiązującą do znaleziska i nazwy ulicy Skarbu Zakrzowskiego.

Pozytywni z Zawidawia swoim projektem chcą rozpropagować wiedzę o lokalnej ciekawostce, która tak wielu jest wciąż nieznana. Projekt będzie świetną okazją by zdobyć sporą porcję wiedzy o lokalnym odkryci oraz by w sąsiedzkiej atmosferze lepiej się poznać i zintegrować.

Harmonogram działań:

27.10, 15:00 | Spacer po Zakrzowie „W poszukiwaniu piaskowni”. Prowadzenie: Anna Dudkiewicz-Krysiak
Start: ul. Zatorska 11

9.11, 12:00 | Zwiedzanie ekspozycji stałej dotyczącej znaleziska z tzw. grobów książęcych na Zakrzowie | Muzeum Archeologiczne, ul. Cieszyńskiego 9
Zapisy: pozytywnizzawidawia@gmail.com

5, 12, 19.11 | 17:30-19:30 | Warsztaty tworzenia gry planszowej i pisania legendy | świetlica przy Parafii p.w. św. Jana Apostoła Wrocław-Zakrzów, ul. Królewska 30

13.12 | 17:00-20:00 | Finał projektu, premiera gry i popołudnie z planszówkami | Fundacja Przyjazny Dom, ul. Okulickiego 2

Więcej informacji o grupie Pozytywni z Zawidawia: TUTAJ

„Skarb Zakrzowski” realizowany jest we współpracy z Mikrograntami.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów, Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole „Marco Polo”, Fundacja im. Stanisława Jabłonki "Przyjazny Dom"

Do zobaczenia na Zakrzowie!

Więcej informacji o inicjatywach współorganizowanych w ramach Mikrograntów: www.facebook.com/mikrogranty i www.strefakultury.pl/mikrogranty