Login

Register

Login

Register

10.05.2018 Czwartek

Sąsiadujemy – nie tylko w Dniu Sąsiada

Wspólne spacery, oglądanie wystaw, podwórkowy plener malarski, warsztaty fotograficzne, sąsiedzkie kino pod gołym niebem, potańcówka czy sąsiedzka uczta – to tylko niektóre z propozycji programu Sąsiadujemy, służącego rozwijaniu relacji mieszkańców wrocławskich osiedli – Ołbina, Brochowa, Kleczkowa i Przedmieścia Oławskiego. Bogaty i zróżnicowany program przygotowany przez Strefę Kultury Wrocław z partnerami, w którym kluczowe będą działania w Pracowni Komuny Paryskiej 45, Dzień Sąsiada oraz Dzień Trójkąta realizowany będzie od maja do września bieżącego roku.

fot. Oliwia Papatanasis

fot. Oliwia Papatanasis

Sąsiedzkie spacery

Nasze działania zaczynamy już 12 maja sąsiedzkim spacerem z przewodnikiem Szymonem Maraszewskim na Ołbinie. Spacery to wyjątkowa okazja do poznania Ołbina, Brochowa, Przedmieścia Oławskiego i Kleczkowa. Trasa spacerów wiedzie przez ciekawe, często zapomniane zakamarki osiedli – poznamy niepowtarzalny klimat i lokalne historie związane z każdym z odwiedzanych obszarów. W tym roku do prowadzenia spacerów zaprosimy gości – specjalistów z różnych dziedzin, a także samych mieszkańców, pasjonatów osiedlowej historii i architektury. Udział bezpłatny.

Miejsce startu spaceru ogłoszone będzie przed spacerem, czas trwania: od 2 do 3 godzin, zaczynamy zawsze o 11:00:

  • 12 maja, 16 czerwca, 14 lipca, 25 sierpnia, 22 września spacerujemy po Ołbinie

  • 19 maja, 23 czerwca, 21 lipca, 1 września, 29 września spacerujemy po Brochowie

  • 26 maja, 30 czerwca, 11 sierpnia, 8 września spacerujemy po Przedmieściu Oławskim

  • 9 czerwca, 7 lipca, 18 sierpnia, 15 września spacerujemy po Kleczkowie

Dzień Sąsiada

Idei „sąsiedzkości” poświęca się wiele uwagi w krajach zachodnich już od wielu lat. Zgodnie z pomysłem zapoczątkowanym w 2000 r. przez Atanase Périfan, to małe codzienne gesty przeradzają się w prawdziwą współpracę. 25 maja we Wrocławiu, w Europejski Dzień Sąsiada, będziemy zawiązywać, tworzyć i umacniać sąsiedzkie relacje. Dobre sąsiedztwo w obrębie klatki schodowej, bloku, kamienicy, podwórka, ulicy i osiedla pomogą nam zbudować wspólne działania artystyczne, animacyjne i edukacyjne. W ramach Dnia Sąsiada będziemy pytać, czy znamy swoich sąsiadów i jakie mamy z nimi stosunki. Każda sąsiedzka relacja to jedna nitka rozciągnięta między kamienicami. Pokażemy siłę sąsiedztwa i stworzymy gęstą sieć kolorowych nitek na podwórku.

Dzień Trójkąta ­– poznaj architekturę Przedmieścia Oławskiego

Ważnym punktem tegorocznych działań programu Sąsiadujemy będzie odbywający się 8 września Dzień Trójkąta. To druga odsłona osiedlowego święta Przedmieścia Oławskiego, która angażuje lokalne instytucje i mieszkańców. To dzień, w którym chcemy pokazać wszystkim wrocławianom niepowtarzalny charakter Przedmieścia. Mamy nadzieję tego dnia spotkać wszystkich, którzy tu działają, pracują, tworzą i mieszkają. Na placu u zbiegu ulic Komuny Paryskiej i Kościuszki powstanie pełna muzyki i warsztatowych atrakcji Strefa Sąsiedzkiego Relaksu. Pojawią się stanowiska lokalnych instytucji i interesariuszy, dzięki którym mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się więcej o możliwościach działania na swoim osiedlu. Planowana jest seria spacerów odkrywających architekturę Przedmieścia, pokaz filmu, czytanie książek w magicznym Świetliku, wystawy i koncerty. Kawiarnie, restauracje i sklepiki przygotują specjalne przysmaki. To wyjątkowa okazja do poznania architektury, historii i zakamarków Przedmieścia Oławskiego w sąsiedzkiej atmosferze.

Działania proponowane przez Strefę Kultury Wrocław są kontynuacją realizowanego w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 projektu „Wrocław – wejście od podwórza”. Nawiązane wtedy pierwsze kontakty i powstałe relacje pozwoliły nam wejść we współpracę z Fundacją Made in Brochów na Brochowie, Stowarzyszeniem Żółty Parasol na Ołbinie i Stowarzyszeniem Curatus na Kleczkowie, a na Przedmieściu Oławskim działamy wspólnie z Novym Ruchem Teatr, który prowadzi Pracownię Komuny Paryskiej 45. Razem z nimi realizujemy program działań podwórkowych oparty na animacji i edukacji. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie zachętą do angażowania się w lokalne sprawy najbliższego sąsiedztwa, przyczyni się do większego zadowolenia mieszkańców oraz odpowiedzialności za sprawy sąsiedzkie i własne otoczenie.

Ważne daty:

25 maja – Dzień Sąsiada

23 czerwca – Noc Świętojańska na Kleczkowie

1 lipca – finał akcji fotograficznej na podwórkach (Ołbin)

28 lipca – biesiada z potańcówką (Brochów)

8 września – Dzień Trójkąta

- Czytaj także

p:9846