30.07.2021 Piątek

Sąsiedzkie nasadzenia przy Ruskiej 46

W pierwszej połowie tego roku Departament Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta Wrocławia ogłosił nabór w ramach nowego programu pod nazwą „Zielona Kultura Wrocław”. Strefa Kultury Wrocław bierze aktywny udział w tym programie i już 31 lipca zaprasza na wypełnione neonami podwórko przy Ruskiej 46, gdzie przedstawicielki i przedstawiciele lokalnej społeczności wspólnie zazielenią swoją najbliższą przestrzeń. 

Plakat wydarzenia

Nasze doświadczenie

Zagadnienia związane z klimatem i wpływem działalności sektora kultury na środowisko naturalne są już od kilku lat poruszane w różnych działaniach prowadzonych przez Strefę Kultury Wrocław. Od działań z mieszkankami i mieszkańcami w ramach Mikrograntów (m.in. drugiej edycji projektu „Druki na Krzykach 2 – co ze starych tkanin?” czy realizowanej na Kozanowie sąsiedzkiej inicjatywy „Adoptuj rabatkę”), przez szkolenia i podcasty realizowane w ramach Praktyków Kultury, aż po „Ekoleksykon Kulturalnego Człowieka”, który publikujemy w kolejnych numerach Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego – zielona edukacja i związane z ekologią realizacje są już stałym elementem programu naszej instytucji. 

Odporność na zmiany klimatu 

Czas na kolejne działanie, tym razem we współpracy z przedstawicielkami i przedstawicielami inicjatyw, organizacji i instytucji, które swoje siedziby mają na podwórzu przy Ruskiej 46. Przestrzeń ta od lat kojarzona jest ze środowiskiem kreatywnym i artystycznym – skupia organizacje kulturalne, galerie, zespoły muzyczne, kluby, teatry, NGO-sy i artystów-freelancerów. Ruska 46 to hub kulturalny, który służy spotkaniom, działaniom twórczym, ale i rozrywce. Zlokalizowana w samym sercu artystycznej enklawy Recepcja stanowi miejsce reprezentujące wspólnotę sąsiedzkich interesów podwórka Ruska 46 i właśnie pod Recepcją spotykamy się w najbliższą sobotę od 10:30, by w grupie ekologicznych działaczy i działaczek zmienić przestrzeń podwórka w tętniącą zielenią oazę. Efekty części nasadzeń w większej skali widoczne będą dopiero w przyszłym sezonie – np. pnącza, które już na stałe mają ozdobić i wychłodzić elewację wind zlokalizowanych na podwórzu – ale pierwsze rezultaty zobaczycie już w ten weekend! 

Nasadzenia pod okiem eksperta i ekspertki 

Projekt nasadzeń na zlecenie Strefy Kultury Wrocław przygotowała Fundacja Plastformers, której zespół – Yauheniya Chubarava i Bruno Zachariasiewicz – będą w najbliższa sobotę dzielić się swoim know-how na temat projektowania, sadzenia i pielęgnacji zielonych interwencji w mieście z uczestnikami i uczestniczkami sąsiedzkiej akcji. Platformers to przedsiębiorstwo społeczne zainspirowane oddolnym globalnym ruchem Precious Plastic oraz permakulturą. Celem fundacji jest ochrona środowiska i zrównoważony rozwój poprzez promocję przyjaznych środowisku zachowań konsumenckich takich jak gospodarka obiegu zamkniętego i zasada 4R (reduse, repair, reuse, recycle tj. redukuj, naprawiaj, używaj wielokrotnie, przetwarzaj) oraz projektowania permakulturowego według jej zasad etycznych – troski o ziemię oraz ludzi. Fundacja realizuje te cele m.in. poprzez rozpowszechnianie ekologicznego ogrodnictwa społecznego, z uprawą własnej zdrowej żywności, regeneracji gleb, zbiorach deszczu, poszanowania bioróżnorodności, a w szczególności poprzez integrację lokalnej społeczności, w oparciu o wymianę wiedzy i współpracę.  

Sąsiedzka akcja nasadzeń na podwórku przy Ruskiej 46 realizowana jest przez Strefę Kultury Wrocław (oraz przedstawicieli i przedstawicielki okolicznych instytucji, organizacji i inicjatyw kulturalnych) dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Wrocław w ramach programu „Zielona Kultura Wrocław”. 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej