Login

Register

Login

Register

27.05.2019 Poniedziałek

Self-publishing lab. Rezydencyjne lato z artystkami z Kraju Basków

Poznaliśmy kolejnych gości letnich rezydencji, organizowanych w ramach programu AIR Wro! Oprócz Irène Mélix (Drezno), w nadchodzących miesiącach Wrocław odwiedzą również Eneka Fernández (San Sebastián) i Raisa Álava (Bilbao). Artystki zmierzą się z pojęciem self-publishingu podczas specjalnego laboratorium.

Etxepare Basque Institute

Raisa Álava

Self-publishing (samopublikowanie) jest jednocześnie trendem i ponadczasowym zjawiskiem, elementem kultury DIY i modelem pracy, sposobem na zachowanie niezależności i kreatywne wyrażanie siebie. Baskijskie artystki Eneka Fernández i Raisa Álava w czasie pobytu we Wrocławiu pracować będą wokół tego tematu w ramach laboratorium, prowadząc badania i warsztaty oraz poznając lokalną scenę związaną z tym zjawiskiem.

Do it yourself!

Raisa Álava przyjedzie do Wrocławia na wizytę studyjną, podczas której 15 i 16 czerwca przeprowadzi warsztaty z tworzenia autorskich publikacji dla osób zainteresowanych nie tylko kulturą fanzinów, ale też opowiadaniem historii, książkami artystycznymi i komiksami. Zajęcia będą otwarte także dla osób stawiających dopiero pierwsze kroki na tym polu. Álava jest artystką poruszającą się w obszarze rysunku, grafiki warsztatowej, sitodruku, ilustracji i ceramiki. Pracuje z doświadczeniami prawdziwymi i wyimaginowanymi, pamięcią zbiorową, komiksem i przypadkowymi myślami.

Mapa wrocławskiej sceny niezależnych wydawnictw

Druga z zaproszonych do Wrocławia Baskijek – Eneka Fernández na przestrzeni czerwca i lipca badać będzie lokalną scenę self-publishingową. Artystka chce poznać niezależne wydawnictwa oraz twórców, którzy sami publikują. W czasie rezydencji chciałaby również zorganizować serię spotkań poświęconych identyfikacji problemów i prezentacji możliwych rozwiązań w temacie autopublikacji.

Artystka od wielu lat zajmuje się publikacjami. Lata wybierania fanzinów, odkrywania autorskich wydawnictw i spotkań z autorami doprowadziły ją do stworzenia platformy Fanzinant. W 2015 roku Fernández została koordynatorką programu Ubik – Kreatywnej Bilbioteki w Międzynarodowym Centrum Sztuki Współczesnej Tabakalera. Niedawno, przy wsparciu rządu baskijskiego, wydała własną publikację „Terranova” ze zdjęciami gór lodowych, które jej ojciec – mechanik marynarki wojennej – wykonał na morzu.

Wieloletnia współpraca

Baskowie do Wrocławia zaproszeni są już kolejny rok z rzędu. W poprzednich latach, dzięki współpracy Strefy Kultury Wrocław (wcześniej biura ESK Wrocław 2016) z Instytutem Baskijskim Etxepare, gościliśmy tu już w ramach programu AIR Wro dwanaścioro artystów. Baskijki Eneka Fernández i Raisa Álava po raz pierwszy wybrane zostały jednak nie na podstawie otwartego naboru zgłoszeń, a rekomendacji przygotowanych wspólnie przez obie instytucje.

Self-publishing lab na Tamce

W ramach laboratorium self-publishingu latem w stolicy Dolnego Śląska pracować będzie także wybrana w naborze dla twórców z miast partnerskich Wrocławia Irène Mélix. Na co dzień związana z Dreznem artystka i aktywistka podczas swojej rezydencji pragnie poznać historię wrocławskiej społeczności LGBTIQ. W ramach projektu „Amour Sur Minitel” skoncentruje się na zbadaniu historii ogłoszeń i anonsów lesbijek, które na przestrzeni kilku dekad – zwłaszcza w czasach PRL-u, a także po zmianach ustrojowych – zmuszone były szukać swoich drugich połówek, publikując ogłoszenia w prasie codziennej lub w magazynach niekoniecznie dostępnych szerokiej grupie odbiorców.

Pracownie rezydentek, ich działania oraz wydarzenia towarzyszące laboratorium będą mieć miejsce na Wyspie Tamce, znanej wrocławianom jako art hub i klub. Więcej informacji o programie wkrótce!

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
27.02.2020

Tomasz Krajewski & Gentelmen’s Jazz – koncert

Impart
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
28.0231.03.2020

Domowy Zakład Fotograficzny na Brochowie – wystawa

Centrum Edukacji Społecznej, ul. Koreańska 1a Zobacz na mapie
28.02.2020

Peter J. Birch – koncert

Pracownia Komuny Paryskiej 45, ul. Komuny Paryskiej 45 Zobacz na mapie
20.03.2020

Wrocławski Kongres Kultury 2020

Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62-67
Zobacz na mapie
p:18668