Login

Register

Login

Register

9.11.2021 Wtorek

Ze wspomnień na płótno. Seniorzy o wrocławskich podwórkach

W połowie listopada ruszymy z wrocławskimi seniorami i seniorkami – najpierw w rozmowach, a następnie fizycznie, na podwórka osiedla Borek. Wszystko po to, by podczas warsztatów rysunkowych i malarskich przywołać ich obrazy ze wspomnień, a następnie przelać je na płótno! Zapraszamy na twórcze spotkania dla osób 50+! 

Propozycja grupy nieformalnej, kolektywu "Zbiór Pusty", czyli projekt “Podwórko. Warsztaty twórcze dla seniorów" to cykl spotkań artystyczno-sentymentalnych skierowanych do seniorów i seniorek z Wrocławia. 

Warsztaty rozpoczną wspólne rozmowy, które zainspirują grupę do dalszych działań twórczych. Następnie uczestnicy i uczestniczki będą mogli i mogły poznać techniki malarskie, i krok po kroku, pod okiem studentek i studenta wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, namalować własne obrazy opisywanych osiedlowych podwórek. Na kolejnym spotkaniu grupę czekać będzie wyjście w teren, by wychwycić miejsca o potencjale malarskim.

Po spacerze po Borku odbędą się warsztaty tzw. “pleneru pamięciowego”, czyli szkicowania zapamiętanych podwórek. Cykl zakończy tworzenie książki o wspólnych wspomnieniach z podwórek, która będzie zbiorową publikacją wszystkich uczestników i uczestniczek projektu. Na finał spotkamy się ponownie, by podczas wernisażu powstałych obrazów przyjrzeć się osiedlu i porozmawiać o doświadczeniach.  

W projekcie może wziąć udział każdy - nie trzeba być artystą! Na kreatywnej ścieżce uczestnikom i uczestniczkom będą towarzyszyć członkowie grupy artystycznej "Zbiór Pusty", studentki i studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.   

Spotkania będą odbywać się w siedzibie Rady Osiedla Borek przy ul. Powstańców Śląskich 210-218 w terminach: 22, 25, 29.11 i 2.12 (poniedziałki i czwartki), w godzinach: 12:00-15:00

Dokładny plan warsztatów

  • Dzień pierwszy (22.11) - To czas na zapoznanie się Uczestników, wspólnie porozmawiamy o podwórkach z Państwa wspomnień. Odbędzie się także krótki wykład na temat technik malarskich i historii sztuki
  • Dzień drugi (25.11) - Wspólnie zastanowimy się jak wygląda proces tworzenia obrazu, zrobimy mapy myśli, dokładnie omówimy technikę akrylową i wykonamy za jej pomocą obrazy na płótnie odnoszące się do rozmów przeprowadzonych pierwszego dnia
  • Dzień trzeci (29.11) - Tego dnia udamy się na wspólny spacer po osiedlu i spróbujemy spojrzeć na nasze otoczenie z perspektywy źródła inspiracji malarskiej. Na podstawie tego, co zaobserwowaliśmy podczas spaceru wykonamy obrazy (będzie to tzw. plener pamięciowy)
  • Dzień czwarty (2.12) - Wspólnie narysujemy autoportrety i wykonamy książeczkę złożoną z rysunków, zdjęć i tekstów spisanych podczas warsztatów.

Na zgłoszenia czekamy do 20 listopada pod adresem podworko.warsztaty@gmail.com lub pod numerem tel. 728 881 859.

Zgłoszenie do projektu jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU.  Wydarzenie prowadzone będzie w języku polskim, udział w nim jest bezpłatny.  Spotkania organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. 

Zapraszamy do międzypokoleniowej współpracy! 

Partnerem projektu jest Rada Osiedla Borek. 

Projekt realizowany w ramach Edycji 27. Programu Mikrogranty 

- Czytaj także

p:42144