Login

Register

Login

Register

12.03.2018 Poniedziałek

Znamy pierwsze szczegóły dotyczące programu szkolenia „Shaping a European Capital of Culture”! Zapisywać się można jeszcze do 31 marca

Szkolenie „Shaping a European Capital of Culture”, które we Wrocławiu w dniach 14-17 maja tego roku organizować będzie A Soul for Europe wspólnie ze Strefą Kultury Wrocław, Miastem Wrocław i Stiftung Zukunft Berlin, to niepowtarzalna okazja, aby w ramach wykładów, paneli dyskusyjnych i warsztatów skorzystać z doświadczenia i wiedzy dyrektorów oraz przedstawicieli zespołów Europejskich Stolic Kultury.

Przez ostatnie 31 lat tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury” wywarł pozytywny wpływ na kulturalny, społeczny i ekonomiczny rozwój ponad 60 miast w całej Europie. Rok po roku kolejne miasta kandydują o niego. Miasto otrzymuje go jednak wyłącznie wtedy, gdy aplikacja spełni najwyższe wymagania. Dobrze przemyślany plan i wysokiej jakości program mają tu kluczowe znaczenie. Nie jest to jedynie kwestia przedstawienia atrakcji turystycznych czy walorów artystycznych danego miasta. Następnie, chociaż wyjątkowa lokalna tożsamość oraz akcenty i interpretacje oddające lokalny kontekst wydają się oczywiste w przypadku każdej aplikacji, to proces przygotowań do obchodów, podejmowania decyzji oraz wdrażania wielowarstwowego i wysokojakościowego planu należy uznać za kolejne wyzwanie, które jest porównywalne dla wszystkich miast. Na szczęście z biegiem lat zdobyto duże doświadczenie i wiedzę na temat zasad postępowania i najlepszych praktyk. Dlatego też czołowi europejscy menedżerowie kultury związani z A Soul for Europe – Hugo De Greef, Ulrich Fuchs, Steve Green i Nele Hertling – stworzyli program szkoleń „Shaping a European Capital of Culture” (S ECoC) i do udziału w nim zapraszają miasta europejskie, miejskie wydziały kultury, zespoły ESK, organizacje społeczno-kulturalne i artystyczne, zaangażowane w projekty lub dopiero marzące o tytule „Europejskiej Stolicy Kultury”. Zapisywać się mogą też akademickie, kulturalne i turystyczne sieci oraz instytucje.

Shaping a European Capital of Culture
Wrocław, 14-17 maja 2018 roku

Sesja inauguracyjna odbędzie się 14 maja we wrocławskim ratuszu o godz. 18:00. Rozpoczną ją mowy Rafała Dutkiewicza – prezydenta Wrocławia oraz Volkera Hassemera – rzecznika A Soul for Europe. Ulrich Fuchs – dyrektor generalny ESK Linz 2009 i ESK Marseille 2013 wygłosi następnie przemówienie programowe.

Rano 15 maja odbędzie się wprowadzająca sesja plenarna na temat historii i ewolucji projektu „Europejskiej Stolicy Kultury”, długoterminowych strategii kulturalnych różnych miast, a także udanych i niepomyślnych aplikacji. Po każdym wprowadzeniu przewidziany jest czas na pytania oraz dyskusje.

Co najmniej pięć popołudniowych warsztatów we wtorek, 15 maja oraz we środę, 16 maja poświęconych zostanie na omówienie wszystkich aspektów procedury aplikacyjnej. Będą organizowane kilka razy, można zatem dokonać wyboru i uczestniczyć w co najmniej dwóch sesjach. Wnioski zostaną przedstawione we czwartek, 17 maja, rano.

Podczas porannego spaceru po wrocławskim Nadodrzu 16 maja poruszone zostaną natomiast tematy rewitalizacji oraz zaangażowania w ten proces mieszkańców Wrocławia. Na wieczory 15 i 16 maja zaplanowany jest z kolei program kulturalny.

Podczas zamykającego szkolenie panelu dyskusyjnego w czwartkowy wieczór, 17 maja przedstawione zostaną wnioski i zalecenia. Nele Hertling – rzeczniczka A Soul for Europe i komisarz ESK Berlin 1988 – wygłosi też pożegnalną mowę.

Sylwetki prowadzących oraz informacje na temat zapisów na szkolenie znaleźć można na stronie www.secoc.eu.

- Czytaj także

p:8153