Login

Register

Login

Register

27.02.2018 Wtorek

Jak sieci i platformy wpływają na rozwój współpracy międzynarodowej w kulturze? Znamy kolejnych prelegentów w ramach AIR Wro Talks!

Autor: Strefa Kultury Wrocław

AIR Wro Talks 3.0 to spotkanie organizowane przez Strefę Kultury Wrocław w ramach AIR Wro – programu rezydencji, wizyt studyjnych i współpracy międzynarodowej. Zadaniem AIR Wro jest wsparcie i promocja działań twórców reprezentujących różne dziedziny kultury i sztuki, którzy zainteresowani są współpracą z przedstawicielami lokalnych społeczności i środowisk, a także chętni, aby budować międzynarodowe relacje kulturalne.

Sieci tworzone przez operatorów kultury o różnym profilu – GLAM oraz inne instytucje kreujące, wspierające i promujące kulturę w kraju i za granicą, organizacje pozarządowe i inicjatywy oddolne, często prowadzone przez artystów lub kuratorów – stanowić będą punkt wyjścia do rozmów na temat form współpracy, które poprzez kulturę wpływają na kształtowanie się oferty kulturalnej w Europie.

Dyskusja odbędzie się 15 marca 2018 roku w Barbarze, przy ulicy Świdnickiej 8B we Wrocławiu. Udział w wydarzeniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji.

Paneliści:

Marie Fol prowadzi zespół ds. Mobilności i Doradztwa, którego celem jest dostarczenie artystom, organizacjom i sektorowi dyplomatycznemu wiedzy i informacji na temat uczestnictwa w międzynarodowych działaniach kulturalnych. W przeszłości Marie była redaktorką TransArtists.org, „Tyour artist-in-residence guide worldwide” (2012-2016) i koordynowała europejskie projekty współpracy ON-AiR (2010-2012) i Green Art Lab Alliance (2013- 2015). W latach 2010-2015 Marie ściśle współpracowała z siecią informacji o mobilności w zakresie kultury On the Move, mając swój wkład w jej stronę internetową i publikacje, takie jak „Move On! Cultural Mobility for Beginners” (2012). Fol jest też częścią zespołu zarządzającego DutchCulture i szefową biura Creative Europe w Holandii. Dołączyła do rady doradczej TransCultural Exchange w 2015 roku i zarządu On the Move w 2017 roku.

Ika Sienkiewicz-Nowacka jest kierowniczką działu rezydencji artystycznych Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Menadżerka kultury, kuratorka i założycielka Programu Rezydencji U-jazdowski. Ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne (Uniwersytet Warszawski) i posiada europejski dyplom z zarządzania w kulturze (Bruksela). Członkini Rady Programowej Akademie Schloss Solitude i Res Artis. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na znaczeniu rezydencji na polu praktyki artystycznej i instytucjonalnej. Realizuje projekty, w których sztuki wizualne stają się narzędziem przemian społecznych i są wykorzystywane do kształtowania oraz promowania alternatywnych modeli rozwoju społecznego.

Hugo De Greef był założycielem i, przez 20 lat, dyrektorem generalnym Kaaitheater w Brukseli. Był także dyrektorem generalnym Europejskiej Stolicy Kultury Brugia 2002 oraz dyrektorem artystycznym Europejskiej Stolicy Kultury Bruksela 2000. W latach 2007-2010 był dyrektorem generalnym brukselskiego Flagey Arts Centre. Hugo De Greef był także współzałożycielem m.in. Nieformalnych Europejskich Spotkań Teatralnych (IETM), programu Europe for Festivals, Festivals for Europe (EFFE), Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali i Akademii Festiwalowej. Pełnił funkcję sekretarza generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali – EFA (2004-2008). Jest prezesem PARTS, szkoły tańca w Brukseli założonej przez Annę Teresę De Keersmaeker i prezesem Passa Porta, brukselskiego domu literatury. Jest też członkiem zarządu „A Soul for Europe”. Współzałożyciel i obecny prezes dwóch przestrzeni realizujących rezydencje artystyczne we Flandrii: „De School van Gaasbeek” oraz „House of Herman Teirlinck”.

Grzegorz Reske jest kuratorem i producentem projektów z obszaru sztuk performatywnych. Studiował historię sztuki, a także zarządzanie w kulturze i dyplomację kulturalną, obecnie doktorant w Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną SWPS. Przez wiele lat związany z lubelskimi Konfrontacjami Teatralnymi, w latach 2013-2017 kurator pięciu edycji festiwalu – wspólnie z Martą Keil (obecnie kontynuują wspólną pracę w ramach kolektywu kuratorskiego ResKeil). W ostatnich latach współpracował także  m. in. z Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie, Galerią Labirynt w Lublinie. W latach 2015-2017 odpowiadał za program Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Obecnie związany z East European Performing Arts Platform – gdzie realizuje projekty wsparcia niezależnego obiegu sztuk performatywnych i międzynarodowej mobilności twórców w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, oraz projekty w  ramach współpracy z platformami On the Move i IETM. Od 2017 roku członek zarządu IETM – International Network for Contemporary Performing Arts.

 

- Czytaj także

p:7548