3.11.2019 Niedziela

Skalpel Big Band na Dogrywkach w Barbarze

Jak wyglądało pierwsze spotkanie duetu Skalpel z kompozytorem Patrykiem Piłasiewiczem? Skąd wziął się pomysł na siedemnastoosobowy Skalpel Big Band? Jakie są ich muzyczne inspiracje i czego lubili słuchać w dzieciństwie? Twórczość trójki artystów prześwietlona zostanie 5 listopada w Barbarze podczas Dogrywek ­– spotkania i rozmowy wokół muzyki. Wstęp wolny.

Skalpel, czyli Marcin Cichy i Igor Pudło to wydawana przez legendarną wytwórnie Ninja Tune klasyka europejskiego nu jazzu. Opublikowana w 2014 roku płyta „Transit” stanowiła przejście od muzyki tworzonej z sampli w stronę programowania i grania na instrumentach wirtualnych. Ta podróż ma obecnie swój dalszy ciąg dzięki niespodziewanemu spotkaniu z Patrykiem Piłasiewiczem. Aranżer i kompozytor zaproponował, by muzykę Skalpela rozpisać na kilkunastoosobowy jazzowy big band. W ten sposób, we współpracy z Marcinem i Igorem, opracował partytury kilkunastu skalpelowych utworów. Panowie dopisali kolejny rozdział historii polskiego jazzu, odnosząc sukces na OFF Festival Katowice w zeszłym roku oraz grając na początku 2019 entuzjastycznie przyjętą trasę po Polsce.

Listopadowe Dogrywki w Barbarze będą dla fanów zespołu okazją, by porozmawiać z całą trójką we Wrocławiu jeszcze przed finałowym koncertem ich polskiego tournée. Skalpel Big Band po raz ostatni w tym roku zagra 1 grudnia w Narodowym Forum Muzyki.

Rozmowy wokół muzyki

Spotkanie z artystami organizowane jest w ramach prowadzonego w Barbarze cyklu Dogrywki. Punktem wyjścia do rozmów z zaproszonymi artystami jest selekcja utworów, filmów video i zdjęć, które specjalnie na potrzeby tego wieczoru wybierają oni sami. Goście, w rozmowie z Maćkiem Przestalskim (Radio RAM, Radio Wrocław Kultura), opowiadają m.in. o swoich muzycznych inspiracjach i pasjach, mile wspominanych przebojach z dzieciństwa oraz o ulubionych utworach niekoniecznie kojarzonych z profilem ich twórczości.

Dogrywki: Skalpel Big Band

5 listopada, godz. 19:00
Barbara (ul. Świdnicka 8B)
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)