Login

Register

Login

Register

25.10.2020 Niedziela

Snujemy opowieści, poznajemy rosyjskie tradycje, bohaterów i język

Czy potraficie wskazać różnicę miedzy blinami a bylinami? Pierwsze to tradycyjne, pyszne drożdżowe naleśniki - to wiemy. Drugie? Nie, tym razem nie ma tonic wspólnego z roślinami! Odpowiedź czym jeszcze mogą być tytułowe byliny, pomoże nam znaleźć Alla Iacovuc, liderka projektu „Byliny to nie bliny - baśniowe warsztaty”.

W listopadzie odwiedzimy magiczny świat opowiadanych na żywo epickich baśni i bajek – tytułowe bylin właśnie! Przekazywane słowem mówionym pieśni rosyjskie o dostojnych władcach są ważnym elementem tożsamości Słowian Wschodnich, a przede wszystkim Rosjan i Rosjanek. Od lat opowiadane są na żywo przez profesjonalnych bajarzy i opowiadaczy. Jako opowieści ustne, w toku lat byliny obrastały w szczegóły z różnych epok i stąd bierze się dziwne w nich pomieszanie – miejsc, postaci i realiów. Ile więc możemy w nich znaleźć dzięki temu ciekawostek i informacji o przeszłości!

Alla Iacovuc przygotowała dla Was cykl wyjątkowych warsztatów, dzięki którym poznacie historię i formę bylin, ale też nauczycie się je samodzielnie tworzyć. Swoją wiedzą podzielą się mieszkający w Polsce zawodowi opowiadacze i opowiadaczki. Zaczniemy od spotkania z Łukaszem Szypkowskim – filologiem klasycznym i śpiewakiem, który otworzy drzwi do świata tych epickich pieśni. Z kolei Szymon Góralczyk poprowadzi warsztat z opowiadania historii. Opowie o inspiracjach dla opowiadacza i zasadach emisji głosu. Odkryjcie w sobie talent opowiadacza pod okiem organizatora corocznego „Taboru opowiadaczy”!

Projekt uzupełnią warsztaty językowe, podczas których poznamy podstawy języka rosyjskiego oraz finałowy wieczór opowiadań bylin i baśni. W połowie listopada spotkamy się  Centrum Kultury Agora – zachowując niezbędny odstęp i zasłaniając usta i nos wysłuchamy profesjonalnych opowiadaczy, u boku których wystąpią uczestnicy i uczestniczki warsztatów.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki Wrocławia powyżej 16. roku życia!

Harmonogram

12.11 | 16:00 – 20:00 – warsztaty językowe i wykład z warsztatami „Byliny rosyjskie – pieśni epickie”

13.11 | 16:00 – 20:00 – warsztaty językowe i warsztaty z opowiadania historii

14.11 | 11:00 – 15:00 – finał „wieczór opowiadań bylin i baśni” występ opowiadaczy oraz wspólne tworzenie byliny

Wszystkie spotkania odbędą się w Centrum Kultury Agora przy ul. Serbskiej 5a

Na każde spotkanie obowiązują zapisy mailowe: opowiadania.byliny@gmail.com . Regulamin wydarzeń dostępny jest TUTAJ.

Aktualnych ciekawostek o projekcie szukajcie na wydarzeniu na FB oraz na stronie „Byliny – rosyjskie pieśni epickie”.

Partnerami projektu są: Centrum Kultury Agora i Byliny – rosyjskie pieśni epickie 

- Czytaj także

p:33815