Zabudowa i układ Szczepina to dzieło Marii i Witolda Jerzego Molickich. W te wakacje przyjrzymy się bliżej efektom ich prac – luksferom, zdwojonym punktowcom, otoczakom, mozaikom i wyjątkowej przestrzeni, którą będziemy pokonywać w górę, w dół i wszerz! W przeszłość zabiorą nas poniemieckie bruki, które również można tu odnaleźć i przywołać przedwojenny, zupełnie odmienny od dzisiejszego, obraz osiedla. Naszym narzędziem w służbie odkrywania tajemnic Szczepina, będzie wyjątkowa gra miejska!
Z mapą w rękach i zawartymi w niej wskazówkami od pary architektów, uczestnicy i uczestniczki gry, będą przemierzać ulice Szczepina w poszukiwaniu kodów QR kierujących do filmów zamieszczonych w internecie. W ten sposób, do Waszych spacerów dołączą autorzy inicjatywy – szczepnianka Joanna Klima i historyk architektury Krzysztof Ziental. Wspólnie opowiedzą o osiedlu nie tylko jako o przestrzeni do życia, ale też o ukrytych tu detalach i historii budynków, które je tworzą.
Jak grać?
Mapę pobierzecie na starcie gry, który znajdziecie w „Warzywniaku pod Bilbordem” przy ulicy Legnickiej 23. Czekać w nim będzie na was od 17 sierpnia specjalny pakiet startowy, a dla pierwszej pięćdziesiątki, która pokona osiedlową trasę – na mecie czeka specjalna niespodzianka!
Finałem projektu i świetną okazją do spotkania wszystkich, którzy wzięli udział w grze, będzie pierwsze po dłuższej przerwie kino plenerowe na Szczepinie! 19 września o godz. 19.30 spotkamy się na skwerze św. ojca Damiana de Veustera. Wspólnie obejrzymy film, na który złożą się przygotowane przez inicjatorów projektu historie z osiedla.
Dla uczestników i uczestniczek gry będzie to szansa na powtórne przeżycie jej przebiegu, a dla reszty mieszkańców i mieszkanek odkrycie współczesnej, modernistycznej twarzy Szczepina! Na koniec odczytamy fragmenty wpisów uczestników gry do specjalnej osiedlowej Księgi Pamiątkowej.
UWAGA! Na pokaz obowiązują zapisy na maila: serceszczepina@gmai.com
Pokaz organizowany będzie z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia (http://bit.ly/regulamin-szczepinbezmaski-pokaz), nie zapomnijcie też zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek).
Wydarzenie prowadzone będzie w języku polskim, udział w nim jest bezpłatny.
Dołączcie do nas i dowiedzcie się, czym jest Szczepin i jego architektura dla mieszkańców i mieszkanek!
Partnerem projektu jest Serce Szczepina.
Projekt realizowany w ramach Edycji 23. Programu Mikrogranty