11.06.2020 Czwartek

Środowe popołudnie w rytmie flamenco – kolejna odsłona Mobilnej Sceny Strefy Kultury Wrocław za nami

Za nami kolejny koncert w ramach Mobilnej Sceny Strefy Kultury Wrocław, tym razem połączony z pokazami tanecznymi. Podwórkami Gądowa Popowic-Południowych zawładnęli artyści flamenco.

fot. BTWphotographers

Projekt Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław to już ponad 40 zagranych koncertów, spektakli teatralnych, występów akrobatycznych i tanecznych. Wrocławscy artyści od kwietnia odwiedzają mniejsze i większe miejskie podwórka i umilają ich mieszkańcom czas, w którym dostęp do kultury jest nieco utrudniony. W ostatniej odsłonie na Gądowie Popowicach-Południowych zorganizowaliśmy popołudnie z muzyką flamenco – żywiołowemu koncertowi towarzyszyły pokazy taneczne.

W koncercie udział wzięli: Damian Kowaliński (gitara, śpiew), Maciej Giżejewski „Mustafa” (cajon, palmas i instrumenty perkusyjne) oraz dwie tancerki i choreografki – Anna Patkiewicz i Anna Mendak „Samira”.  Damian Kowaliński to polski gitarzysta flamenco, który w roku akademickim 2011/2012 otrzymał stypendium za wybitne wyniki w nauce gry na gitarze w cenionej na całym świecie szkole Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren w Sewilli, gdzie spędził dużo czasu pobierając lekcje u najlepszych mistrzów tego gatunku. Maciej Giżejewski „Mustafa” znany jest jako wszechstronny i kreatywny perkusjonista i artysta studyjny. Swoje umiejętności zdobywał pod okiem mistrzów tradycji afrykańskiej, kubańskiej, indyjskiej i bliskowschodniej. Sprawnie łączy granie na cajon flamenco, kubańskich kongach, afrykańskim djembe, orientalnych bębnach obręczowych i rockowym zestawie perkusyjnym.

Anna Patkiewicz to wrocławska tancerka flamenco, choreograf,  pedagog oraz pomysłodawca i koordynator Międzynarodowego Festiwalu „Sztuka Łączy Pokolenia/Inspiracje Flamenco”. Brała udział w licznych szkoleniach z tańca flamenco w kraju i za granicą (Hiszpania – Andaluzja – Sevilla), u tak znanych artystów jak m.in. Pilar Ortega, Mercedes Ruiz, Adela Campallo czy Juan Polvillo. Od 2003 roku Tancerka zespołu „Viva Flamenco” czynnie koncertującego w kraju i za granicą. Anna Mendak „Samira” od ponad 20 lat koncertuje oraz daje niezliczoną ilość pokazów w uprawianych przez siebie stylach tańca. Brała udział w wielu projektach tanecznych i muzycznych oraz artystycznych. Jest jedną z pierwszych tancerek orientalnych i flamenco w Polsce, prowadzi zajęcia i warsztaty taneczne na zaproszenie szkół tańca i festiwali tańca w całym kraju i zagranicą. Jako psycholog i tancerka napisała szereg artykułów dotyczących dobroczynnego wpływu tańca na ciało i psychikę człowieka.

W najbliższy poniedziałek Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław rusza w dalszą podróż z kolejnym artystami. Tym razem dla mieszkańców wrocławskich podwórek zagra duet gitarowo-basowy: Grzegorz Sikorski i Jarek Pawlicki.