Login

Register

Login

Register

3.11.2021 Środa

Stwórz z nami swój pierwszy film dokumentalny!

Gaj wielką płytą stoi. To ogromne blokowisko, gdzie mieszkają tysiące osób, które mimo pozornej bliskości często nie znają siebie i swoich historii. Zmienić chce to Laura Lech, która zaprasza młodzież z osiedla i okolic do współtworzenia krótkich filmów dokumentalnych, których głównymi bohaterami będą mieszkańcy i mieszkanki Gaju właśnie!

Projekt „Człowiek z Wielkiej Płyty – Festiwal Filmów Sąsiedzkich” to jesienna propozycja dla młodzieży w wieku 13-19 lat, dzięki której wspólnie przyjrzymy się temu co lokalne i nam najbliższe. Wspólnie z autorką projektu spróbujecie przełamać „wielkopłytową” anonimowość i nawiązać nowe sąsiedzkie więzi, a przy okazji staniecie się prawdziwymi twórcami filmowymi. Waszym zadaniem będzie stworzenie krótkich filmów dokumentalnych o „Człowieku z wielkiej płyty”, czyli o mieszkańcu lub mieszkance gajowego blokowiska. Zanim jednak wspólnymi siłami przygotujemy osiedlowe dokumenty, spotkamy się na warsztatach, które pomogą Wam lepiej poznać tajniki pracy filmowców. Na spotkania zaproszone są także osoby z niepełnosprawnością lub o szczególnych potrzebach – możecie liczyć na wsparcie w postaci asystenta, który pomoże Wam w trakcie zdjęć i warsztatów. Doświadczenie filmowe nie jest oczywiście potrzebne – wystarczy zapał i chęć podjęcia wyzwania!

Zostań prawdziwym filmowcem!

Swoją przygodę rozpoczniecie od zdobycia kilku umiejętności i wiedzy przydatnych w tworzeniu dokumentów. Nasi prowadzący – Sabin Kluszczyński oraz Andrzej Winiszewski – pokażą Wam, jak oświetlić plan filmowy z użyciem przedmiotów codziennego użytku, opowiedzą o zasadach kadrowania oraz prowadzenia opowieści filmowej. Z warsztatów wyjdziecie pełni inspiracji i pomysłów, które potem przekujecie w swoje pierwsze filmy dokumentalne!

Na zajęciach spotkamy się trzy razy w Ośrodku Postaw Twórczych na ul. Działkowej 15 – 19, 24 i 26 listopada.
Udział jest oczywiście bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz, który znajdziecie TUTAJ (dostępny do 16.11).

Po warsztatach przyjdzie pora na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce

Drugą częścią będą już działania filmowe! Waszym zadaniem – indywidualnie lub w małych grupach – będzie znalezienie bohatera lub bohaterki filmu o pozornie zwykłej osobie z sąsiedztwa, która robi coś wyjątkowego, np. wykonuje zapomniany zawód, po pracy pomaga starszym sąsiadom, angażuje się w osiedlowe akcje lub ma jakieś ciekawe hobby (tworzy lalki, jest mistrzem rolek albo doskonale gra na fortepianie). Nie martwcie się też, jeśli będzie brakowało Wam pomysłu, postaramy się podrzucić inspiracje do działania.

Nakręć swój pierwszy film!

Po znalezieniu bohaterów i bohaterek rozpoczniecie zdjęcia do filmu. Oczywiście wciąż możecie liczyć na pomoc organizatorki, z którą będzie można skonsultować Wasze pomysły. Nie martwcie się też o sprzęt – filmy będą mogły być kręcone dowolną techniką – także smartfonem! Liczyć będzie się historia i Wasz punkt widzenia. Oczywiście jeśli ktoś ma dostęp do kamery albo zdecyduje się filmować lustrzanką, nic nie stoi na przeszkodzie. Gotowe dzieła doczekają się uroczystej premiery podczas Festiwalu Filmów Sąsiedzkich, który w połowie grudnia zorganizujemy w Ośrodku Postaw Twórczych na ul. Działkowej 15.

Harmonogram działań

 • 19.11, 16:00–18:00
  Warsztaty wprowadzające do filmu dokumentalnego
  Prowadzenie: Andrzej Winiszewski
 • 24.11, 17:00–19:00
  Warsztaty pracy z kamerą
  Prowadzenie: Sabin Kluszczyński
 • 26.11, 16:00–18:00
  Podstawy oświetlenia filmowego
  Prowadzenie: Sabin Kluszczyński
 • do 6.12
  Tworzenie filmów
 • połowa grudnia
  Premiera dzieł na Festiwalu Filmów Sąsiedzkich

Spotkania odbywać będą się w Ośrodku Postaw Twórczych (ul. Działkowa 15).
Udział jest oczywiście bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz (dostępny do 16.11) TUTAJ 

Zgłoszenie jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU (https://bit.ly/CzlowiekZWP-regulamin). Osoby niepełnoletnie będą musiały na pierwsze warsztaty dostarczyć zgodę rodziców.

W razie pytań lub chęci współpracy ze strony nauczycieli, wychowawców, trenerów można kontaktować się mailowo: zwielkiejplyty.kontakt@gmail.com

Partnerem projektu jest Ośrodek Postaw Twórczych.

Projekt realizowany jest w ramach edycji 27. Mikrograntów.

- Czytaj także

p:42031