19.04.2018 Czwartek

Terra (in)cognita: pierwsze warsztaty w ramach Praktyków Kultury

Autor: Strefa Kultury Wrocław

23 maja w Barbarze otwieramy cykl działań warsztatowo-edukacyjnych dla wrocławskich kadr kultury, które realizujemy w ramach pilotażowej edycji programu „Praktycy Kultury”. Naszym celem jest podnoszenie kompetencji przedstawicieli sektora pozarządowego, instytucji oraz osób działających niezależnie w zakresie zarządzania projektami, programowania ich, fundraisingu czy crowdsourcingu, rozwijania i badania relacji z uczestnikami, a wreszcie komunikacji inicjatyw kulturalnych. Wraz z zaproszonymi przez nas ekspertami pragniemy wzmocnić wrocławskie środowisko w reagowaniu na potrzeby odbiorców, współtworzeniu miejsc dedykowanych kulturze oraz rozwijaniu sieci współpracy między operatorami kultury na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Do udziału w warsztacie zaproszeni są pracownicy kultury  oraz badacze zainteresowani problematyką miejską oraz analizą relacji pomiędzy różnymi podmiotami tworzącymi kulturę miasta. Celem warsztatu jest namysł nad jakościowymi metodami i narzędziami, które mogą posłużyć do badania i ewaluacji przedsięwzięć kulturalnych, zwłaszcza tych tworzonych we współpracy przez różnych operatorów kultury (instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych), a także ich relacji z publicznością, zwłaszcza w projektach realizowanych wspólnie przez podmioty o różnym profilu i strukturze organizacyjno-finansowej.

Punktem wyjścia dla warsztatu będzie raport „Terra (in)cognita. Europejska Stolica Kultury w perspektywie wrocławskich instytucji kultury” autorstwa zespołu badawczego pod przewodnictwem dr Ewy Banaszak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Raport ten dostępny jest online.

Warsztaty prowadzone są w języku polskim, a udział w nich jest darmowy po dokonaniu uprzedniej rejestracji na adres e-mail: praktycykultury@strefakultury.pl.

Wstęp:

Ewa Banaszak – absolwentka socjologii UAM w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych (w zakresie socjologii), adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Współredaktorka kilku prac zajmujących się ciałem i cielesnością, płcią społeczno-kulturową oraz autorka monografii zatytułowanej „Eksperiencje nagości” (2017). Obecnie angażują ją dociekania związane z ewaluacją Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz z ubraniem codziennym (Wrocław Fashion Project).

Prowadzący:

Aleksandra Janus – antropolożka, badaczka, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, współautorka inicjatywy Laboratorium muzeum oraz grupy badawczej Kierunek zwiedzania, kierowniczka merytoryczna Pracowni Otwierania Kultury w Centrum Cyfrowym. Interesuje ją społeczna rola instytucji kultury oraz ich relacje z odbiorcami, specjalizuje się w analizie i wdrażaniu strategii partycypacyjnych, badaniach publiczności oraz otwieraniu dostępu do zasobów dziedzictwa. Wykłada(ła) na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie SWPS oraz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Ściśle współpracuje z komitetem ds. kolekcjonowania ICOM (COMCOL), Ośrodkiem Badań nad Kulturami Pamięci UJ oraz Reinwardt Academie w Amsterdamie. Prowadzi badania publiczności instytucji kultury, specjalizuje się w badaniu doświadczenia zwiedzających w muzeach. Współpracuje z instytucjami poszukującymi efektywnych sposobów angażowania publiczności.

Anna Buchner – doktor nauk społecznych, badaczka, socjolog ze specjalizacją antropologia współczesności, członkini Zakładu Metod Badania Kultury Instytutu Stosowanych Nauka Społcznych UW, Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN, zespołu badawczego Centrum Cyfrowym oraz Sieci Latających Socjologów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “Ę”. Realizuje 3 - letni grant (2016-2019) “Celebryci w polskiej przestrzeni medialnej i społecznej. Badanie interdyscyplinarne”, Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Autorka koncepcji i realizatorka jakościowych i ilościowych projektów badawczych m.in. koordynacja i realizacja jakościowej części projektu badawczego „Analiza doświadczeń oraz identyfikacja dobrych praktyk w obszarze wspierania rozwoju kompetencji cyfrowych”, koordynacja i realizacja jakościowej części projektu badawczego „Badanie otwartości w sektorze GLAM”, jakościowo – ilościowy projekt badawczy realizowany jako wsparcie wiedzy eksperckiej w projekcie “Równy dostęp do edukacji otwarte zasoby edukacyjne”, uczestnictwo w badaniach i tworzeniu raportu „Tajni kulturalni” oraz „Kulturotwórcy” we współpracy z Centrum Cyfrowym: Projekt Polska; realizacja badań w projekcie „O stanie i zróżnicowaniach kultury miejskiej w Polsce“ przeprowadzanych na zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.