Login

Register

Login

Register

3.03.2020 Wtorek

Trwa rezydencja słowackiego artysty – Jána Skaličana

Ján Skaličan w marcu rozpoczyna swoją rezydencję we Wrocławiu. Jego pobyt jest wynikiem współpracy programu rezydencyjnego AIR Wro Strefy Kultury Wrocław z K.A.I.R - Košice Artist in Residence na Słowacji. Organizowany przez partnera w styczniu nabór był skierowany do artystów wizualnych i interdyscyplinarnych, którzy poprzez działania związane z kulturą i sztuką poszukują odpowiedzi na globalne problemy i strach związany ze zmianami.

fot. Ján Skaličan

fot. Ján Skaličan

Skaličan to słowacki artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych i Dizajnu w Bratysławie, który zajmuje się głównie fotografią, jak sam o niej mówi ­– medium dającym początek refleksji, a nie jej granicą. Obecnie pracuje nad doktoratem na temat: „Procedury badawcze w sztuce współczesnej”. Interesuje się teoretyczną pozycją ówczesnego społeczeństwa i jego niepewną przyszłością. W swoich badaniach nie skupia się tylko na socjologii i obrazie sytuacji społeczno-politycznej, ale przede wszystkim przygląda się kryzysowi klimatycznemu i rosnącym w siłę prawicowym ekstremizmom na świecie.

Rezydencja we Wrocławiu jest idealną platformą dla jego kierunku działań twórczych. Miesięczny pobyt będzie wstępem do badań na terenie państw Grupy Wyszehradzkiej i Europy Środkowej. Bazując na doświadczeniach zdobytych w Belgradzie, gdzie pracował naukowo na terytorium jednego z pierwszych obozów koncentracyjnych, przekonuje, że konieczne jest odwiedzenie tych krajów, by osobiście włączyć się do dyskusji o obecnej sytuacji na świecie.

Pobyt we Wrocławiu jest niezbędnym wprowadzeniem do samego obszaru V4. W ramach projektu planuje odwiedzić także inne miasta w Polsce, Czechach oraz na Węgrzech. Efektem pracy doktorskiej będzie film, wystawa oraz część merytoryczna – książka.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
27.09.2020

Kinematograf Wrocławski: „Wrocławska Szkoła Filmowa” – spacer filmowy

Miejsce zbiórki zostanie wysłane po rejestracji. Zobacz na mapie
9.10.2020

56. Jazz nad Odrą: Piotr Wojtasik: „VOICES”

Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
10.10.2020

56. Jazz nad Odrą: Jazz Forum Talents | Możdżer – Lemańczyk – Łosowski

Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
p:27697