16.09.2020 Środa

Uczymy jak robić projekty! Rusza piąta edycja Akademii Mikrograntów

Jak co jesień ruszamy z kolejną odsłoną Akademii Mikrograntów – dwumiesięcznego cyklu bezpłatnych warsztatów i wykładów. Do piątej edycji zaprosiliśmy nowych specjalistów i specjalistki, którzy podzielą się z Wami doświadczeniami z realizacji i zarządzania oddolnymi projektami społecznymi. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 30 września!

Jesienny program edukacyjny Mikrograntów uruchamiamy zgodnie z naszym corocznym planem. Na początku października wrócimy do ławek i zaczniemy ponad dwumiesięczny cykl spotkań z praktykami i praktyczkami prowadzenia inicjatyw lokalnych. Do Akademii Mikrograntów zapraszamy szczególnie te osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia w realizowaniu projektów społecznych. W mniejszej niż we wcześniejszych latach grupie, ale z równie dobrą atmosferą, będziecie pracować nad zdobyciem i rozwojem umiejętności potrzebnych do prowadzenia oddolnych inicjatyw oraz działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców oraz mieszkanek.

W trakcie dziewięciu weekendowych spotkań dowiecie się m.in.: jak zebrać i opisać potrzeby swojego osiedla, dopasować do niego typ działań, stworzyć dobrze rozplanowany harmonogram i czytelny budżet. Poznacie miejsca, w których można znaleźć partnerów dla swojej inicjatywy i kanały, którymi skutecznie dotrzecie do potencjalnych uczestników i poprowadzicie promocję wydarzenia. Nie zabraknie też pomysłów na dzielenie się efektami inicjatywy, stworzenie dla niej atrakcyjnej wizualnie oprawy, jej sprawne rozliczenie i kontynuowanie działań w przyszłości. Zdobyte umiejętności pozwolą wam nie tylko na złożenie i sprawne przeprowadzenie projektu w Mikrograntach, przydadzą się przy realizacji działań także w innych sytuacjach!

Spotkania poprowadzą specjaliści i specjalistki z doświadczeniem w pracy nad społecznymi inicjatywami, animacją i edukacją społeczno-kulturalną. To przede wszystkim osoby, które realizowały już projekty w ramach Mikrograntów lub współpracują z naszym programem od lat.

Udział w Akademii jest bezpłatny, lecz liczba osób ograniczona. Dla uzyskania zaświadczenia o ukończeniu cyklu, należy wziąć udział w minimum 7 spotkaniach.

Na wasze zgłoszenia czekamy do 30 września – wystarczy wypełnić FORMULARZ lub napisać na nasz mail mikrogranty@strefakultury.pl, a my poinformujemy jak się do nas zgłosić. Nie decyduje kolejność zgłoszeń, a to, co napiszecie w swojej aplikacji, wypełniajcie więc ją z rozmysłem!

Spotkania Akademii Mikrograntów odbywać się będą w Barbarze (Świdnicka 8B) od 3 października do 5 grudnia. Szczegółowy harmonogram i program zajęć znajdziecie poniżej.

Wszystkie spotkania organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Koniecznie zapoznajcie się więc z regulaminami i nie zapomnijcie zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Regulamin uczestnictwa znajduje się TUTAJ, regulamin udziału w zajęciach z zasadami bezpieczeństwa możecie przejrzeć TUTAJ.

Program Akademii Mikrograntów 5 

3–4.10 | 10:00–13:00 (sobota – niedziela)
JAK ROZPOZNAĆ PROBLEMY MOJEJ NAJBLIŻSZEJ OKOLICY?
Prowadzenie: Katarzyna Wala (m. in. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”) i Bartek Lis (m. in. Fundacja Impact, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”)

Na zajęciach dowiecie się, w jaki sposób rozpoznać problemy swojego najbliższego otoczenia i sąsiedzkiej społeczności. Nauczycie się metod i technik mapowania pomysłów oraz sieciowania lokalnych partnerów i partnerek, co pozwoli na zebranie grupy, która będzie mogła zaangażować się w tworzenie waszej inicjatywy. Prowadzący pomogą wam też w określeniu potencjału terenu i wykorzystaniu go do planowanych inicjatyw. Po warsztacie będziecie w stanie określić główny cel projektu oraz skrystalizować zebrane i przeanalizowane informacje o swojej okolicy, potrzebach jej mieszkańców oraz funkcjonujących w niej partnerstwach i inicjatywach w „zaczyn” projektu.

10.10 | 10:00–13:00 (sobota)
DZIAŁAM i ZARZĄDZAM: RAZEM, SPRAWNIE I SKUTECZNIE
Aleksandra Bolek (Karłowice gotują (się)) i Paulina Galanciak (m.in. TIFF Collective)

Realizacja małego, niskobudżetowego projektu, który stanowi dodatkowe zajęcie dla większości osób przy nim działających, zazwyczaj może wiązać się z problemami komunikacyjnymi i organizacyjnymi. Na spotkaniu dowiecie się, jak sprawnie współpracować, dzielić obowiązki i zadania oraz dopasować je do typu osoby. To teoretycznie oczywiste kroki do podjęcia w każdym projekcie, które jednak bardzo często przepadają w toku jego realizacji.  Co więcej, poznacie etapy budowania projektu, jego części składowe, a dodatkowo – mobilne narzędzia do zarządzania pracą zespołu, działaniami do wykonania oraz prowadzenia i rozliczania budżetów swoich pomysłów.

18.10 | 10:00–13:00 (niedziela)
NIECH O NAS USŁYSZĄ, NIECH Z NAMI DZIAŁAJĄ
Renata Cierniak (Kolektyw Pomysłów, radna osiedla Maślice) i Adrianna Klimaszewska (Zmieniaj Zakrzów, Dolnośląski Kongres Kobiet)

Dwie aktywistkiktóre zrealizowały z Mikrograntami kilka projektów, pomogą w dobraniu odpowiednich sposobów i zakresów działań promocyjnych do typu inicjatywy. Podzielą się swoimi doświadczeniami, zarówno z realizacji projektów osiedlowych, jak i ogólnomiejskich. Opowiedzą, jak z sukcesem stosować narzędzia internetowe, które pomagają w wypromowaniu pomysłu, ale również metody „analogowego”, bezpośredniego dotarcia do odbiorców i potencjalnych uczestników projektu. Pokażą potencjał lokalnych gazet, tablic ogłoszeń, ogłoszeń parafialnych czy działań bazujących na poczcie pantoflowej. Renata i Adrianna powiedzą też, jak z ich doświadczenia warto prowadzić rozmowy z potencjalnymi partnerami, gdzie ich szukać i do jakich działań angażować.

7.11 | 10:00–13:00 (sobota) 
O MOIM PROJEKCIE: PISZĘ I MÓWIĘ
Patrycja Barowicz (Strefa Kultury Wrocław) i Justyna Rudnicka (Akademickie Radio Luz, Instytut Filologii Polskiej)

Dotarcie z działaniem do odpowiedniej grupy odbiorców wymaga dostosowania komunikatu do ich specyfiki. Małe, sąsiedzkie społeczności, lokalne instytucje czy media – każdy z zainteresowanych w różnych miejscach szuka czegoś dla siebie. Użycie odpowiedniego słownictwa i kreatywne podejście do promocji w mediach społecznościowych często odpowiada za sukces działania. Prowadzące z doświadczeniem w tworzeniu komunikatów informacyjnych oraz medialnych, a także w wystąpieniach publicznych, również tych w radiu i telewizji, udzielą wam wielu wskazówek, na co zwracać uwagę czy jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

8.11 | 10:00–13:00 (niedziela)
NIECH O NAS USŁYSZĄ, NIECH NAS ZOBACZĄ
Magdalena Przewłocka (Strefa Kultury Wrocław) i Sabina Sokół (Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA)

W informowaniu i promowaniu o inicjatywie bardzo ważna jest warstwa wizualna, która często początkujących organizatorów przyprawia o największy ból głowy. Projektantki graficzne na licznych przykładach z najbliższego otoczenia przekonają uczestników, że wystarczy trochę sprytu i fantazji, żeby swojemu pomysłowi zapewnić ciekawą oprawę wizualną. Podpowiedzą, jak przygotować się do spotkania z grafikiem i dopasować ilość oraz rodzaj materiałów do typu realizowanego przez was projektu. Dowiecie się także o różnych formach promocji wizualnej w zależności od grupy odbiorców waszej inicjatywy. 

21.11 | 10:00–13:00 (sobota)
KROK PO KROKU: JAK NAPISAĆ WNIOSEK? Przykład Mikrograntów
Anna Bieliz i Barbara Lisik (Strefa Kultury Wrocław – Mikrogranty)

Na spotkaniu dowiecie się, jak poprawnie spisać swoje pomysły w przykładowym formularzu zgłoszeniowym obowiązującym w Mikrograntach. Zapoznacie się z kryteriami, które obowiązują w ocenie komisji i poznacie proces jej pracy. Nauczycie się też tworzenia sprawozdania zrealizowanego projektu oraz stosowania podstawowych narzędzi ewaluacji pracy z grupą. Omówicie też budżet i harmonogram dopasowany do specyfiki przykładowego projektu.

22.11 | 10:00–13:00 (niedziela)
JAK ZORGANIZOWAĆ BUDŻET DLA MOJEJ INICJATYWY?
Maria Zięba (m. in. Pogotowie animacyjne) i Sylwia Świerczyńska (ODA Firlej)

Kompetencje, które wyniesiecie z warsztatu to jasne i czytelne formułowanie budżetu dla osiedlowych inicjatyw, dopasowywanie ponoszonych kosztów do specyfiki projektu, jego czasu i zaangażowanych w realizację środków. Dowiecie się, jak racjonalnie szacować koszty przy niewielkim budżecie, jak w korzystny sposób dokonywać wyceny wynagrodzeń, usług i zakupów, pozyskać wsparcie w postaci barterów czy partnerstw i bezpłatnie korzystać z posiadanych zasobów.

5.12 | 10:00–13:00 (sobota)
CHCĘ ZMIENIAĆ DALEJ: JAK ROZWIJAĆ PROJEKT?
Monika Glińska (Pozytywni z Zawidawia), Tomasz Patoła (Kolektyw Pomysłów)

Po zakończeniu projektu i jego ewaluacji często będziesz stawać przed pytaniem: Co dalej? Czy kontynuować swoje działania, czy dalej angażować się w lokalne inicjatywy i organizować nowe wydarzenia? Monika Glińska i Tomasz Patoła podzielą się swoim doświadczeniem i przedstawią kilka sposobów na rozwój Waszych inicjatyw. Dowiesz się, jak postawić kolejne kroki kierujące inicjatywę na nowe szlaki, a co za tym idzie – na nowe grupy odbiorców i uczestników. 

 

Na wasze zgłoszenia czekamy do 30 września – wystarczy wypełnić FORMULARZ lub napisać na nasz mail mikrogranty@strefakultury.pl, a my poinformujemy jak się do nas zgłosić. Nie decyduje kolejność zgłoszeń, a to, co napiszecie w swojej aplikacji, wypełniajcie więc ją z rozmysłem!

 

Do zobaczenia na warsztatach!

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty

///

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne dla nas jest wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundacja Umbrella.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej