31.10.2019 Czwartek

Ula Lucińska i Michał Knychaus na Przedmieściu Oławskim

Stuningowane autka, zawrotna prędkość, pisk opon, twarda rywalizacja i moc sąsiedzkiej energii – w ten sposób zaczęliśmy w tym roku projekt „Sąsiadujemy z artystami”. W sierpniu odwiedzili nas Ula Lucińska i Michał Knychaus, którzy na Przedmieściu Oławskim zaproponowali nietypowe spotkania ze zdalnie sterowaną motoryzacją.

Podczas wcześniejszej wizyty we Wrocławiu, uwagę Uli i Michała zwrócił obecny na Przedmieściu Oławskim wątek motoryzacyjny. Znajdujący się przy ul. Tadeusza Kościuszki budynek Franpolu to jeden z najstarszych w Polsce warsztatów motoryzacyjnych, a samo podwórze jest związane z samochodami już od ponad stu lat. Ze wsparciem znajdujących się tam warsztatów i miłośników zdalnie sterowanych modeli z profesjonalnego toru wrocławskiej Driftowni, duet artystyczny przygotował program wyjątkowych warsztatów i wyścigów.

Szybcy i zdalni

Na dobry początek zamieniliśmy garaże na podwórku Impartu przy ul. Mazowieckiej 17 w prawdziwe warsztaty samochodowe! 17 sierpnia wspólnie przygotowywaliśmy autorskie nadwozia. Jak na prawdziwych projektantów przystało zaczęliśmy od szkiców, by poprzez doklejanie, rysowanie i malowanie elementów stworzyć wyjątkowe karoserie naszych pojazdów. Nie zabrakło także jazd próbnych oraz obowiązkowego wypełnienia karty pojazdu. Nie samymi samochodami człowiek żyje! Dlatego też na podwórku przyszykowaliśmy sąsiedzki piknik oraz strefę relaksu z atrakcjami dla dużych i małych. Można było podrasować sobie torbę lub koszulkę oraz zdobyć całą serię naprasowanek!

Grand Prix

Finałem „Szybkich i zdalnych” było pierwsze w historii prawdziwe Grand Prix Trójkąta! Dla osłody powrotu do szkoły, wyścigi zorganizowaliśmy 1 września. Na podwórku Impartu Ula z Michałem przygotowali trzy wyjątkowe konkurencje – slalom gigant (podczas którego sprawdzaliśmy naszą prędkość i umiejętności kierowania auta pod presją), fruwające kółka (czyli test na odwagę, gibkość i umiejętności latania) oraz błyskawiczną precyzję (próba szybkości i sprawności parkowania).  Mistrzowie kierownicy otrzymali na własność zdalnie sterowane samochodziki, więc zdecydowanie gra warta była świeczki! Tego dnia nie zabrakło nie tylko świetnej zabawy, ale też bufetu z przekąskami, dobrej muzyki i pokazu profesjonalnych modeli od Driftowni!

„Szybcy i zdalni: Grand Prix Trójkąta” – wideorelacja:

Sąsiadujemy z artystami

Ula Lucińska i Michał Knychaus  to Inside Job, czyli artystyczny duet z Poznania. Ich praktyka opiera się na realizacji interdyscyplinarnych projektów z wykorzystaniem najnowszych mediów i materiałów. Skupiają się na procesie tworzenia nowych tożsamości i relacji między ludźmi, naturą i technologią. Swoje prace prezentowali podczas rezydencji artystycznych m.in. na Cyprze i w Szwajcarii, na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Są finalistami międzynarodowego konkursu Artagon w Paryżu, a w 2016 zdobyli nagrodę Santander Universidades dla wschodzących artystów. Stypendyści programu „Kultura polska na świecie” realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Więcej informacji o Uli (tutaj) i Michale (tutaj

Więcej o projekcie Sąsiadujemy z artystami: TUTAJ

Program Sąsiadujemy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.