Login

Register

Login

Register

22.06.2021 Wtorek

W wakacyjne soboty integrujemy się z sąsiadami z Krzyków!

„Jak dobrze mieć sąsiada (i sąsiadkę)!” – tak śpiewały kiedyś Alibabki, a latem potwierdzić te słowa chce Katarzyna Dymitraszczukktóra przez całe wakacje zaprasza mieszkańców i mieszkanki kwartału ulic Podchorążych, Wandy, Słowiczej i Sztabowej na wakacyjne spotkania integracyjne i zielone warsztaty.  

Projekt „Sobota z sąsiadami” jest z jednej strony odpowiedzią na sytuację związaną z pandemią, która uwięziła nas wszystkich w mieszkaniach i uniemożliwiła spotkania. Z drugiej wynika z pragnienia wrośnięcia w swoje najbliższe środowisko i uświadomienia, że mamy realny wpływ na jego wygląd i kondycję. Wakacyjne spotkania będą okazją, by przy wspólnym stole lepiej się poznać, porozmawiać i zaplanować sąsiedzkie działania. Miejscem dla sześciu sobotnich wydarzeń będzie wspólne wewnętrzne podwórko w kwartale ulic Podchorążych, Wandy, Słowiczej i Sztabowej.   

„Pożyczy ci zapałki, pół masła, kilo soli (…)” 

Dodatkowo, weźmiemy udział w zielonych warsztatach i inspiracyjnych spotkaniach, dzięki którym zdobędziemy solidną porcję wiedzy z zakresu recyclingu, rękodzieła i ogrodnictwa! Dowiemy się więcej o idei niemarnowania, nauczymy się wyplatać cuda ze zwykłego sznurka, stworzymy samonawadniające się doniczki i poznamy tajniki pielęgnacji ziołowego ogródka! Zdobyte w ten sposób nowe umiejętności z pewnością przydadzą się do późniejszych działań – wspólnymi siłami odnowimy m.in. stare donice, w których zasadzone zostaną kwiaty, a także uprzątniemy teren podwórka. Wiedzą i doświadczeniem podzielą się z nami osoby związane z osiedlem! 

„Jak dobrze mieć sąsiada i sąsiadkę”!  

Pierwsze spotkanie rozpocznie się 26 czerwca o godzinie 11:00. Na początek porozmawiamy z Michałem Kwiatkowskim, przewodniczącym zarządu osiedla Powstańców Śląskich. Wspólnie omówimy możliwości lokalnych działań i harmonogram kolejnych sobotnich spotkań. Po godzinie 12:00 wystartują warsztaty z Fundacją “Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości”. Na zajęciach dowiemy się więcej o sposobach na niemarnowanie i poznamy kilka pomysłów na wykorzystywanie idei „zero waste” w kuchni i łazience.  

Do zobaczenia na podwórku! 

Sobotnie wydarzenia odbywać się będą aż do końca sierpnia. Na każdym z nich spotykać będziemy się z innymi specjalistami i specjalistkami, których porady i podpowiedzi z pewnością przydadzą się w późniejszych sąsiedzkich działaniach na podwórku. 

W wakacje czeka nas sześć spotkań: 

26 czerwca  

od 11:00 | spotkanie z Michałem Kwiatkowskim – przewodniczącym zarządu osiedla Powstańców Śląskich. 
Porozmawiamy o tym, co wspólnie możemy lokalnie robić. Przedstawimy Wam też plan naszych wakacyjnych spotkań oraz przeprowadzimy zapisy na warsztaty. 

od 12:00 | „Rzeczy od nowa” – upcykling i „zero waste”. Jak to zrobić? 
Edukatorzy z Fundacji Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości” opowiedzą po co nam upcykling i idea niemarnowania. Zaprezentują również kilka ciekawych pomysłów jak wykorzystać „zero waste” w kuchni i łazience.  

3 lipca 

od 11:00 | spotkaniez Agnieszką Maniewską – reprezentantką Foodsharing Wrocław, która zdradzi nam więcej o tym jak nie marnować jedzenia 
od 12:00 | „Rzeczy od nowa” – warsztaty tworzenia samonawadniających się doniczek oraz toreb ze starych t-shirtów 
Na warsztaty z Fundacją “Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości” przynieś ze sobą: karton po mleku, ładną, ozdobną butelkę plastikową, kawałek grubego sznurka, jedno opakowanie tekturowe po jajkach, niepotrzebny sweter, dżinsy lub koszulkę – zrobimy fajne gadżety w idei zero waste! 

17 lipca 

od 11:00 | spotkanie z Magdaleną Mędzkiewicz – wrocławską artystką tworzącą m.in. murale. 
od 12:00 | „Co ty pleciesz?” Tworzymy makramowe podstawki pod kubek  
Podczas warsztatów pod czujnym okiem Agnieszki Mielcarek z AUA MACRAME zrobimy coś ładnego na nasz stół. Wszystkie niezbędne materiały będą już na Was czekać. 

31 lipca  

od 11:00 | spotkanie z gościem specjalnym z filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu 
od 12:00 | „Co ty pleciesz?” Tworzymy makramowy kwietnik 
Tym razem Agnieszka Mielcarek z AUA MACRAME pomoże nam zrobić piękny kwietnik, który na pewno będzie powodem do dumy. Wszystkie niezbędne materiały będą już na Was czekać. 

14 sierpnia 

od 11:00 | spotkanie z twórcami Małej Szklarni 
od 12:00 | „Zielono mi! Zioła bez tajemnic” – warsztaty roślinne 
Podczas warsztatów z Agatą Łoś poznamy tajniki ziołowych herbatek prosto z łąk i pól oraz stworzymy swój własny mały ziołowy ogródek. Wszystkie niezbędne materiały będą już na Was czekać. 

28 sierpnia 

od 11:00 | spotkanie z ekipą DOG Studio  
od 12:00 | „Zielono mi! Pustynia w szkle” – warsztaty roślinne 
Propozycja dla tych, którzy niekoniecznie mają głowę do codziennego zraszania, czy częstego podlewania roślin. Podczas warsztatów z Agatą Łoś dowiemy się jakie rośliny kochają słońce, gdzie można je spotkać, jak je pielęgnować, a przede wszystkim zasadzimy wybrane gatunki przepięknych sukulentów i kaktusów tworząc własną wersję „pustyni” w szklanym terrarium. Wszystkie niezbędne materiały będą już na Was czekać. 

Jak zapisać się na spotkania?  

Na pierwsze wydarzenie możecie zgłosić się mailowo do 25 czerwca na adres: sobotazsasiadami@gmail.com. Na kolejne spotkania zapisy będą odbywały się na żywo na pierwszym spotkaniu 26 czerwca lub mailowo (po 27 czerwca) – mail wkrótce! 
Regulamin spotkań dostępny jest TUTAJ

Wydarzenie na Facebooku znajdziesz TU 

Partnerzy projektu: Fundacja Forum Artis im. Marka Tracza, Rada Osiedla Powstańców Śląskich 

Projekt realizowany w ramach Edycji 25. Programu Mikrogranty 

- Czytaj także

p:39029