27.07.2018 Piątek

Czy jestem na zdjęciu? Warsztaty Zuzanny Kakalikovej

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Współpraca z  K.A.I.R. Košice Artist in Residence rozpoczęła się w już w 2015 roku i umożliwiła nam realizację kilku bardzo wartościowych projektów artystycznych, często multidyscyplinarnych i nawiązujących do sztuk wizualnych. W tym roku jednak postanowiliśmy zawęzić obszar naszych działań i skupić się na ruchu i performensie, które stanowią oś warsztatów „Czy jestem na zdjęciu?”, które przygotowała dla nas Zuzana Kakalikova.

Warsztaty oparte będą na twórczości Franceski Woodman – młodej amerykańskiej fotografki, aktywnej w latach 70. XX wieku. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych i Europie rozwinął się feminizm drugiej fali, który walczył głównie o równość kobiet w pracy, edukacji i sztuce, o uznanie gwałtu jako aktu przemocy i o prawo kobiet do decydowania o własnym ciele, na przykład w kwestii aborcji czy antykoncepcji. Woodman te tematy wprowadziła do swoich prac, często fotografując się nago w opuszczonych, nieprzyjaznych i pustych przestrzeniach. W swojej twórczości kwestionowała pojęcia takie, jak płeć, ciało, tożsamość czy też feminizm.

W ramach warsztatów Kakalikova wspólnie z uczestniczkami pragnie zbadać możliwość przekształcenia fotografii w scenę. Celem pracy będzie wykorzystanie ciała jako źródła, rozbudzenie ludzkiej obecności. Ponieważ temat jej badań związany jest z kobiecością, artystka chciałaby zaprosić na warsztaty kobiety i wraz z nimi stworzyć intymną i bezpieczną przestrzeń. W trakcie ćwiczeń grupowych uczestniczki będą też starać się wykreować wspólną wrażliwość, otwartość i świadomość wobec danej przestrzeni, a także wypracować indywidualny sposób ekspresji przy wykorzystaniu różnych technik – obiekt, video, nagranie dźwiękowe, w zależności od wybranego środka wyrazu.

Warsztaty odbędą się w Imparcie (ul. Mazowiecka 17, 50-412 Wrocław) w dniach 13-16 września według następującego harmonogramu: 13.09-15.09, godz. 10:00-13:00 oraz 16.09, godz. 10:00-13:00 i 15:00-18:00 (zamknięte podsumowanie warsztatów).

Na warsztaty zapisać się można drogą mailową (berenika.nikodemska@strefakultury.pl i marek.gluzinski@strefakultury.pl) do 31.08.2018 roku. Z uwagi na charakter projektu na warsztaty zgłaszać się mogą jedynie kobiety. W treści wiadomości należy podać imię i nazwisko oraz numer telefonu i adres e-mail. Decyduje kolejność zgłoszeń. Grupa może liczyć maks. 10 osób. Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim.

Zgłoszenie chęci udziału w warsztatach jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych.

 

Zuzana Kakalikova urodziła się na Słowacji. Studiowała grę aktorską na Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy, a następnie na Akademii Sztuk Muzycznych i Dramatycznych w Bratysławie. Zainteresowanie ruchem zaprowadziło ją do szwajcarskiej Scuoli Teatro Dimitri. Jest współzałożycielką grupy Compagnie T-d’U, z którą stworzyła spektakle wystawiane w Szwajcarii, Polsce, Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Indiach i na Słowacji. Była członkinią zespołu założycielskiego Studia Matejka, które od ośmiu lat prowadzi badania nad ekspresją fizyczną w ramach rezydencji w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Od 2012 roku Kakalikova współpracuje z duetem Sandy Flinto i Pierricka Grobéty. W 2013 roku podczas Biennale w Wenecji pracowała z Romeo Castelluccim, czego rezultatem był spektakl „Ethica – Natura E Origine Della Mente”. W październiku 2016 roku podczas Olimpiady Teatralnej uczestniczyła w warsztatach z Chiarą Guidi (Societas Raffaello Sanzio), zakończonych performensem „Gardło”.  W 2017 roku wspólnie z Guillaumarcem Froidevaux Kakalikova przygotowywała adaptację książki „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” Davida Fostera Wallace’a. Obecnie pracuje nad nowym projektem solowym.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej