Login

Register

Login

Register

2.08.2019 Piątek

Wieloletnia współpraca z Miastem Partnerskim Drezno, rezydencja Mai Dokudowicz

Już niebawem, jesienią przygotujemy kolejny nabór na rezydencję w Dreźnie dla artystów, kuratorów specjalizujących się w grafice warsztatowej z Wrocławia i Dolnego Śląska.

Maja Dokudowicz

Podczas wieloletniej współpracy między Wrocławiem i Dreznem co roku dochodzi do wymiany artystycznej twórców związanych z oboma miastami. Minioną wiosną, przez miesiąc w Grafikwerkstatt – jednej z najstarszych i najważniejszych pracowni grafiki w Dreźnie pracowała Maja Dokudowicz. O powstałej w ramach rezydencji książce artystycznej „City Traces” pisze tak:

 „Celem tej książki było opowiadanie o mieście przy użyciu znalezionych w nim fragmentów, a nie słów. Fragmentów pozbawionych statusu, niezauważalnych, a mimo to współtworzących przestrzeń publiczną miasta. Zbierałam właśnie takie ślady w dzielnicach Altstadt, Blasewitz oraz Loschwitz. Wszystkie matryce graficzne wykonałam wyłącznie z przedmiotów znalezionych na ulicach: płatków kwiatów, liści, kory drzewa, torby papierowej, ziemi, opakowań papierowych, roślin, folii plastikowej, gumy, opakowań po fajerwerkach, sreberka z czekolady, sznurka, opakowania od tabletek, taśmy, folii od szampana, balonu, linki do łodzi, pudełka od soku, pokrywki z plastikowego kubka, papierosów, tytoniu, trawy, ulotek turystycznych, mapy, papierków po cukierkach, wstążki, wnętrza poduszek, szyszek, mchu, piór, rachunków czy ścinków papieru. Bezpośrednie odrysowanie kostek brukowych zdeterminowało zarówno kształt jak i wielkość matryc oraz okładek.
Ten zbiór grafik stanowi moje odzwierciedlenie poetyki życia codziennego Drezna.
Tak jak ślad może być odciskiem na śniegu, tak grafika może stać się odbiciem kształtu i rytmu miasta.”

Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w Dreźnie, Strefa Kultury Wrocław, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Domek Miedziorytnika, Galeria Miejska we Wrocławiu.

Przypominamy, że w kwietniu we Wrocławiu w ramach programu AIR Wro gościła również Nina Holzweg.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
18.0719.07.2020

Warsztaty Mikrograntów: mikrodziałania w klimacie do zmiany

Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), Ołbiński Ogród Otwarty (ROD Lepsze Jutro) Zobacz na mapie
6.10.2020

56. Jazz nad Odrą: koncert otwarcia (nowa data)

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
Zobacz na mapie
p:20905