30.08.2018 Czwartek

Wraca cykl Tektura i papier. Prezentujemy program najbliższej edycji

Po wakacyjnej przerwie wraca cykl Tektura i papier. Hasłem przewodnim nadchodzącej edycji będzie „Papierowe podróże i eksperymenty. Świat znany i nieznany w wersji 3D”. Znamy już pełny harmonogram spotkań adresowanych do dzieci w wieku 4-6 oraz 6-10 lat.

Tektura i papier to cykliczne spotkania rodzinne adresowane połączone z warsztatami. W wyznaczone sobotnie popołudnia Barbara zamienia się w miejsce inspirujące kulturą i sztuką, dające pole do wielkoformatowych działań i konstruowania figur z papieru i tektury. Jeśli lubisz malować, budować, eksperymentować, wzajemnie się inspirować, kooperować oraz współtworzyć, na pewno będziesz się tutaj dobrze bawić.

Warsztaty poprowadzi Katarzyna Bury (Tekturowo), psycholog, pedagog, animator kultury. Prowadzi wielkoformatowe warsztaty artystyczne we wrocławskich instytucjach kultury, kolekcjonuje książki obrazkowe.  Więcej informacji na temat warsztatów oraz zdjęcia prezentujące ich dotychczasowe efekty znajdują się TUTAJ.

Godziny spotkań:
• o godz. 11.00 zapraszamy dzieci w wieku 4 – 6 lat (spotkania trwają 45 minut);
• o godz. 13.00 zapraszamy dzieci w wieku 6 – 10 lat (czas trwania warsztatów 75 minut).
Spotkania mają formułę warsztatów rodzinnych. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Prosimy o przesłanie imienia oraz wieku dziecka na adres: tekturaipapier@strefakultury.pl.

Poniżej prezentujemy harmonogram wielkoformatowych warsztatów artystycznych Tektura i papier:

15 września – „Dźwięki kolorów”

Kolor, światło, dźwięk. Rodzinne malowanie na dużych formatach w wersji akustyczno-świetlnej.
Czy można usłyszeć kolor? Czy można zobaczyć dźwięk? Rozpoczynamy kolejny sezon wielkoformatowych rodzinnych działań w Barbarze. Podczas pierwszego wrześniowego spotkania przyjrzymy się naszej wrażliwości na otoczenie wizualne i akustyczne. Przetestujemy instrumenty  z różnych stron świata, będzie spora dawka ruchu i zabawy światłem, ale przede wszystkim malowanie na bardzo dużych formatach.

29 września – „Zwierzo-pudełka”

Wyruszymy na egzotyczną wyprawę dookoła Barbary w poszukiwaniu nowych gatunków zwierząt. Poznamy osobliwe, nieznane dotąd z nazwy zwierzęta wykonane z papieru, kartonu oraz tekturowych pudeł. Podczas spotkania warsztatowego pójdziemy tropem wybranych osobliwości przyrody. Zastanowimy się jakie niezwykłe talenty, sprawności i umiejętności posiadają znane i mniej znane gatunki zwierząt.

Z kartonów, tektury i papieru powstaną przedstawiciele nowego, niezbadanego jeszcze gatunku… zwierzo-pudełek.

13 października – „Projektanci wnętrz”

Czy cały świat dookoła nas został zaprojektowany? A może istnieją takie rzeczy, których zaprojektować się nie da? Rodzinne spotkanie warsztatowe dla młodych projektantów wnętrz.

Zapraszamy na październikowe spotkanie z dizajnem. Podczas warsztatów poznamy prace wybranych artystów i projektantów, zastanowimy się co można i czego nie można zaprojektować. Rozejrzymy się dookoła, przetestujemy udostępnioną w Barbarze kolekcję krzeseł i, być może, nawet uda nam się rozstrzygnąć konkurs na najwygodniejsze dostępne siedzisko… W trakcie zajęć przemienimy się w projektantów wnętrz. W kartonowych pudełkach urządzimy
mini-makiety domowych pomieszczeń.

10 listopada – „Kto Ty jesteś?”

Podczas spotkania warsztatowego zadamy sobie kilka pytań o wczoraj, dziś i jutro. Odpowiedzi na pytania przedstawimy w postaci kolażu z tektury i papieru.

W listopadowe sobotnie przedpołudnie będą towarzyszyły nam pytania o przeszłość, teraźniejszość
i przyszłość. Świat się zmienia, zmieniamy się my, ale przecież niezależnie od wieku każdy wie, kim chciałby być w przyszłości. Będziemy rozmawiać o aktualnych marzeniach oraz bardzo odległych planach. W trakcie spotkania powstaną przestrzenne kolaże z tektury i papieru.

24 listopada – „Najwyższa konstrukcja świata”

Architektura od kuchni. Podczas kolejnego spotkania warsztatowego omówimy projekty i realizacje najwyższych budowli świata. Z gazet, papieru, słomek i sznurka stworzymy własne strzeliste konstrukcje.

Architektura współczesna w wydaniu warsztatowym. Najwyższe budynki świata oszałamiały
i fascynowały współczesne im czasy. Przybierały zdumiewające konstrukcje i kształty, wykorzystywały skomplikowane rozwiązania techniczne. Pokonując grawitację, papier, tekturę oraz wszystkie inne niemożliwości, zrealizujemy własne odważne, najśmielsze projekty.

8 grudnia – „Poszukiwacze śniegu”

Papier, nożyczki i śnieg w nowej odsłonie. Wspólnymi siłami stworzymy wielkoformatową makietę Wrocławia oprószoną odrobiną śniegu.

Podczas grudniowego spotkania wspólnymi siłami wybudujemy kilkumetrową makietę Wrocławia.  Z papieru, tektury oraz kartonowych pudeł odtworzymy zabytki, kamieniczki i ulubione miejskie zakątki. Sprawimy, że pod koniec spotkania w Barbarze spadnie śnieg.

Tak, tak. Śnieg! Już na początku grudnia zobaczymy Wrocław oprószony delikatną warstwą śniegu.