19.11.2018 Poniedziałek

Wrocław-Aarhus: wizyty studyjne w obu miastach

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Współpraca w ramach nieformalnej sieci miast związanych z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury – byłych, aktualnych i kandydujących – bardzo często realizowana jest w formule wymian i wizyt studyjnych, które umożliwiają reprezentantom lokalnych środowisk kulturalnych nawiązywanie nowych partnerstw, rozwijanie tych już istniejących, a przede wszystkim współtworzenie kolejnych procesów związanych z kulturą i sztuką.

"Prop People" video still - Sophia Ioannou Gjerding

Dominika Kluszczyk, fot. Natalia Kabanov

W ramach AIR Wro pragniemy rozwijać formułę wizyt studyjnych, w których uczestniczyć mogą twórcy kultury z Wrocławia i Dolnego Śląska. Jednym z miast, z którymi współpracujemy, jest duńskie Aarhus, które w 2017 roku celebrowało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wspólnie z cypryjskim Pafos. W ramach organizowanej wspólnie z AABKC (Aarhus Billedkunstcenter) i Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie mamy więc okazję gościć we Wrocławiu artystkę Sophię Ioannou Gjerding, która w stolicy Dolnego Śląska badać będzie historię zorganizowanego w 1948 roku Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. Na wizytę studyjną w Aarhus udało nam się z kolei zaprosić kuratorkę, menedżerkę i producentkę związaną z IP Group i Centrum Sztuki WRO – Dominikę Kluszczyk.

Aarhus Billedkunstcenter to centrum zasobów wspierające artystów sztuk wizualnych w regionie środkowej Jutlandii. Zlokalizowane w Aarhus, AABKC wzmacnia lokalną społeczność twórców poprzez sieciowanie i tworzenie możliwości współpracy między artystami, instytucjami i sektorem kreatywnym. Zespół AABKC świadczy usługi w zakresie doradztwa i rozwoju zawodowego twórców, organizuje konferencje i wydarzenia artystyczne, działa na rzecz poprawy warunków pracy lokalny artystów. Aarhus Billedkunstcenter działa w ramach Godsbanen, centrum produkcji kultury, które skupia wielu przedstawicieli lokalnych środowisk kulturalnych, w tym artystów sztuk wizualnych, pisarzy, performerów i projektantów.

Duński Instytut Kultury jest niezależną instytucją pozarządową, która od 1940 roku działa na rzecz międzynarodowego dialogu i wzajemnego zrozumienia. Instytut jest centralnym miejscem budowania trwałych relacji w dziedzinie kultury, sztuki i spraw społecznych pomiędzy Polską i Danią. Jego zespół buduje sieci kontaktów, współtworzymy platformy wymiany doświadczeń i idei, inicjuje i wzmacnia polsko-duńską współpracę.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej