Login

Register

Login

Register

11.02.2021 Czwartek

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”: flash

Tradycją się stało, że w lutym startuje pierwszy w roku nabór projektów do programu Mikrogranty. Ich realizacja przynosi mieszkańcom miasta nowe doświadczenia, umiejętności, a także wiele satysfakcji i osiedlowe znajomości. Może zaowocować też wspaniałymi historiami, sukcesami i działaniami na rzecz lokalnych społeczności. W lutowym numerze „Niezbędnika” przedstawiamy czwórkę osób, których dotychczasowa aktywność jest na to najlepszym dowodem.

Artykuł dostępny również w formacie PDF 
Przeczytasz w 2 minuty

Renata Piwko-Wolny

Zdjęcie, Renata siedzi na kanapie ze złożonymi dłońmi i opowiada o projekcie kadr z wideo „Zostań lokalnym bohaterem”

„Masz wiadomość! Przyjdź!” – projektem o tym tytule rozpoczęła swoją przygodę z Mikrograntami w 2016 roku. Idąc za ciosem i wykorzystując rozbudzoną energię mieszkańców osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów, powołała do życia Stowarzyszenie „Grupa z Pasją”, które odpowiada za program osiedlowego CAL-u – Rewiru Twórczego. Dziś Renata łączy kilka ról: jest prezeską stowarzyszenia, aktywistką miejską, radną osiedla, menedżerką kultury i liderką projektów WBO, a w 2018 roku – wraz z zespołem współpracowniczek – otrzymała nominację do „30 kreatywnych Wrocławia”.

Tomasz Patoła

Zdjęcie, Tomasz siedzi przy stole w Barbarze. W ręku trzyma mikrofon i jest w trakcie rozmowyfot. Marta Sobala

„Nakręcony Maślicami” inżynier z branży IT, który – wspólnie z lokalnymi Robin Hoodkami i Maślicmanem – angażuje się w liczne akcje na rzecz miejscowej społeczności. W roku Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach projektu „Literatura na wynos” z jego inicjatywy powstały niezwykłe maszyny – odtwarzające, wyświetlające i drukujące książkowe cytaty. W Mikrograntach pojawił się parę lat temu z grupą „Kolektyw Pomysłów”, który z biegiem lat stał się stowarzyszeniem, a Tomek jego prezesem. Obecnie wydają osiedlową gazetkę „Halo, Tu Maślice” i wciąż zaskakują mieszkańców osiedla nowymi pomysłami.

Aleksandra Bolek

Zdjęcie, Aleksandra w trakcie jedzenia brokułów z białym sosem. Jest na zewnątrz i trzymając widelec patrzy się prosto w obiektyw. fot. Krzysztof Dusza

Z małym dzieckiem na rękach i stolikiem pod pachą kilka lat temu po raz pierwszy zabrała nas na kulinarne wędrówki po Karłowicach. Potem udowodniła, że z kuchennych resztek wyczarować można pełnowymiarowe (i smaczne!) dania. Obecnie wciąż jej wszędzie pełno – jest lektorką języka angielskiego, redaktorką prowadzącą w „Kurierze Karłowickim” oraz inicjatorką kulinarno-sąsiedzkich wydarzeń osiedlowych „Karłowice gotują-się”. Ola jest także zaangażowana w powstanie Centrum Aktywności Lokalnej pod szyldem Duo!Sfera przy ul. Bałtyckiej 8. Koniecznie śledźcie ich działania!

Adrianna Klimaszewska

Zdjęcie, Adrianna śmieje się w trakcie przeprowadzanego z nią wywiadu. fot. Jerzy Wypych

Jej historia w Mikrograntach rozpoczęła się od współpracy przy inicjatywie poświęconej słynnej rodzinie drukarzy z Wrocławia. Potem zaangażowała się we własne projekty, m.in. „Zakrzów wczoraj, Zakrzów dziś” czy „Przepiśnik polsko-ukraiński” na Psim Polu. Obecnie Ada nie zwalnia tempa – została nominowana do tytułu Wrocławianki Roku 2020 w plebiscycie organizowanym przez Wrocławską Radę Kobiet, a za zainicjowanie i zrealizowanie „Różowej Skrzyneczki” została jedną z „30 kreatywnych Wrocławia”.

Zebrał: zespół programu Mikrogranty

Cały numer „Niezbędnika” do pobrania TUTAJ. 

Tagi:

Niezbędnik

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej
Wojna i nerwy 22,90
Szepty i szyki 20,00
p:36309