Login

Register

Login

Register

7.04.2021 Środa

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”: Głos miasta

Jakich podcastów słuchasz? Rok temu odpowiedź na to pytanie mogła być wyzwaniem. Praca zdalna i społeczna izolacja sprawiły, że podcasty na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy zaczęły przeżywać rozkwit, stając się częścią codzienności każdego z nas. „Niezbędnik” wsłuchuje się w podcasty powstające we Wrocławiu, by sprawdzić, o czym mówi się w wirtualnym eterze nad Odrą.

Grafika informująca o możliwości pobrania artykułu.

Artykuł dostępny również w formacie PDF 
Przeczytasz w 5 minut

Nie powinno nikogo dziwić, że we Wrocławiu – Mieście Literatury UNESCO – powstaje kilka cyfrowych audycji dedykowanych literaturze. Specjalistów w tej dziedzinie usłyszeć możemy w Radio Proza”, podcaście Wrocławskiego Domu Literatury. Odcinki to zarówno zarejestrowane rozmowy z pisarzami i poetami, które odbywały się w przeciągu ostatniego roku, bez stacjonarnego udziału publiczności w Klubie Proza oraz przy okazji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, jak i autorskie wywiady o aktualnych modach i tendencjach w literaturze. Jeśli zaś w ciągu pandemicznego roku przeczytaliście już wszystko, co zawiera wasza domowa biblioteczka, i nie potraficie odnaleźć się w gąszczu nowych tytułów wydawniczych, z pomocą przychodzi podcast W księgarni” realizowany przez Muzeum Pana Tadeusza. Krótkie odcinki to przegląd wartościowych nowości książkowych, nie zawsze oczywistych (jak choćby tłumaczenia chińskich i japońskich opowiadań). „W księgarni” nie mogło zabraknąć też odcinków poświęconych „Panu Tadeuszowi”, opowiadających o przekładach arcydzieła Mickiewicza na inne języki słowiańskie.

Kinomani z pewnością wybiorą dla siebie któryś spośród wielu tworzonych w stolicy Dolnego Śląska programów dedykowanych X muzie. Stałym uczestnikom festiwali filmowych do gustu przypadną odcinki podcastu Papaya.Rocks o tożsamym tytule zrealizowane we współpracy z festiwalem Nowe Horyzonty, w których selekcjonerzy wydarzenia opowiadają o swoich filmowych wyborach. Autorski podcast o filmach od wielu lat prowadzi również Józef Poznar, znany słuchaczom z anteny Akademickiego Radia LUZ. Coś obejrzanego” to subiektywne komentarze do filmów, które wstrząsnęły kinem oraz autorem – niekoniecznie pozytywnie. Błyskotliwa krytyka bez lukru wpadnie w ucho nie tylko zagorzałym kinomanom. Niecodzienny, bo podwójnie podwójny (może więc poczwórny?) komentarz filmowy serwują nam dwaj kinofile, Stanisław Abramik oraz Piotr Czerkawski, w świeżo powstałym Podwójnym seansie”. Punktem wyjścia do rozmów Abramika i Czerkawskiego jest amerykańska tradycja double feature: w każdym odcinku autorzy rozmawiają o dwóch obejrzanych obrazach, które łączy wspólny mianownik, nie zawsze jednak oczywisty: raz jest to choćby postać reżysera, innym razem – filmy prezentujące życie jako wielką fiestę. Dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w filmowym świecie, polecamy „Kinotalk”, którego nowy odcinek pojawia się w każdy poniedziałek na antenie Radia RAM, a we wtorki w sieci. Podczas dwugodzinnej rozmowy Krzysztof Majewski, Miłka Bożek i Maciej Stasierski przeprowadzają nas przez najciekawsze premiery i wydarzenia w świcie kina minionego tygodnia.

Lockdown dla wielu z nas sprzyjał odkryciu w sobie kulinarnej pasji (z różnym skutkiem). Arkana kuchennej sztuki warto poznawać od najlepszych – jednak gdzie ich znajdziemy? Z pomocą przychodzi Radio RAM i jego – premierowo prezentowany na falach eteru – podcast „Kulinarny Wrocław”. Maciej Przestalski co tydzień rozmawia z wrocławskimi szefami kuchni i restauratorami zarówno o tym, co aktualnie dzieje się w gastronomii, jak i o kuchniach świata, w których specjalizują się oni i ich lokale. Kulinarny Wrocław to program, w którym posłuchacie również o kuchennych trikach i poradach. O lifestylowej stronie gastronomii posłuchamy w Gastropodcaście” Magdaleny „Mariji” Michalak i Irka Solnickiego. Autorka bloga „Z widelcem po Wrocławiu” i właściciel firmy Horeca+ rozmawiają o trendach we wrocławskiej (i nie tylko) gastronomii, nie boją się poruszać kulinarnych i restauracyjnych problemów (czy warto rzucić wszystko i otworzyć restaurację?); w podcaście nie brakuje również rozstrzygania codziennych dylematów (czy można kupić dobre wino w supermarkecie?) oraz kulturalnych poleceń (filmy, które każdy miłośnik jedzenia powinien znać), pokazując, że dobre jedzenie to również świetny punkt wyjścia do konwersacji na każdy temat.

Powszechnie wiadomo, że najlepsze rozmowy podczas imprezy prowadzone są w kuchni, jednak nie tylko kulinarne programy nadawane z Wrocławia poruszają tematy związane z kulturą i lifestylem. Dialog o wszystkim, co w kulturze i w życiu codziennym ważne, z perspektywy żeńskiej i męskiej, prowadzą Agata i Kuba podczasPopkulturowej międzymiastowej”. Jak sami piszą, spotykają się na falach między Warszawą a Wrocławiem, by polecać lokalne miejscówki i dyskutować nad nowościami kulturalnymi z mniej oczywistych stron. O dobrym życiu w zgodzie ze sobą i z naturą posłuchamy w podcaście Myśli zebrane” Marty Gutsche i Katarzyny Kwiecień. Autorki pokazują, jak przy pomocy prostych wyborów można żyć bardziej świadomie i jak ze spokojem radzić sobie z trudami i dziwami codzienności (czy to z wampirami energetycznymi, czy z modą na jesieniary). Kolejną podcastową power couple stanowią pisarka Natalia Szagdaj i muzyk Jacek Gutowski. Prowadzony przez nich format To nie jest amerykański film” przenosi słuchaczy w kryminalne realia powojennego i współczesnego Wrocławia. Żywiołowości i smaczku dodają zapraszani rozmowom goście, zawsze bezpośrednio związani z kryminalną zagadką poruszaną w danym odcinku. Wrocławską podcasterką o niezwykłej energii jest Lejdi Zgaga i jej łączący tragiczne i komiczne aspekty prozy życia program o tym samym tytule. Prowadzone przez nią zapiski singielki to nie tylko komediowe opowieści o kolejnych randkach z Tindera, ale też refleksje o związkach, społeczeństwie i psychologicznych aspektach relacji międzyludzkich.

Jeśli szukamy rozmów, które dostarczą nam pewnej i naukowej wiedzy, warto przysłuchać  się podcastom realizowanym przez studentów i akademików. Spragnionym kultury popularnej, omawianej z krytycznej strony, spodoba się nowy program K! Kultura, krytyka, kulturoznawstwo” prowadzony przez adeptów kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Inną, również niedawno powstałą audycją, są Historie do usłyszenia: Wrocław ODNowa 1945 i potem” tworzone przez studentów kierunku historia w przestrzeni publicznej UWr, z gościnnym udziałem pracowników naukowych. W kolejnych odcinkach opowiadają oni, jak wyglądało życie powojennego Wrocławia, odsłaniając miejskie legendy i tajemnice. Z własnym podcastem wystartowali również przyszli architekci z Politechniki Wrocławskiej działający w Kole Naukowym Humanizacji Środowiska Miejskiego. W Poczuj architekturę” w centrum zainteresowania znajduje się relacja, jaką człowiek wytwarza z tkanką miejską oraz to, co ona w nim kształtuje.

Nie można zapomnieć również o podcastach tworzonych przez te instytucje miejskie, które na co dzień zajmują się szeroko pojętą animacją życia kulturalnego i społecznego Wrocławia. Rozmowy o… work life balance Praktyków Kultury rozważają różne aspekty kultury z jej działaczami, aktywistami i ekologami, szukając nowych ścieżek rozwoju. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego realizuje podcast Wrozwoju”, w którym specjaliści pomagają rozstrzygnąć rodzicielskie dylematy (m.in. jak zaplanować urlop z dzieckiem, przygotować pociechę na rok szkolny czy rozmawiać z nią o seksualności). Typowo miejską audycją są nadawane na antenie Akademickiego Radia LUZ Lokacje” prowadzone przez Jacka Sterczewskiego. Jego goście to wrocławscy zajawkowicze, którzy tworzą wyjątkowe miejsca na mapie miasta, już istniejące czynią bardziej dostępnymi, a te o złej sławie – odczarowują. W tej ostatniej przestrzeni działa również Radio Nadodrze”, prezentując muzyczne, filmowe i wypełnione wspomnieniami mieszkańców audiospacery po Nadodrzu, znanym jednocześnie jako dzielnica artystyczna i niebezpieczna.

Czy rok 2021 będzie rokiem triumfu podcastów? Zdecydowanie. Mnogość tytułów realizowanych we Wrocławiu i o Wrocławiu pokazuje, że pomimo spowodowanej pandemią trudnej sytuacji kulturalno-społecznej, miasto i jego mieszkańcy aktywnie prowadzą dialog o tym, co dla nich ważne. A więc: do usłyszenia!

Zebrała: Nina Paśniewska

Cały numer „Niezbędnika” do pobrania TUTAJ. 

Tagi:

Niezbędnik

- Czytaj także

p:37371