14.05.2021 Piątek

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”: Poeci aktualni

Wrocławskie obchody Roku Tadeusza Różewicza wystartowały symbolicznie 24 kwietnia - w 7. rocznicę jego śmierci. Jedną z pierwszych imprez, która w tegorocznym programie poświęciła wiele miejsca temu Honorowemu Obywatelowi Wrocławia, jest Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Co nas czeka podczas szóstej już odsłony tego wydarzenia?

Fotografia autorstwa Adama Hawałeja pochodząca z książki „Śmietnik” z setkami zdjęć wykonanych Tadeuszowi Różewiczowi w najróżniejszych okolicznościach.

Pomnik Angelusa Silesiusa we Wrocławiu w Zaułku Ossolińskim.

Artykuł dostępny również w formacie PDF   
Przeczytasz w 2 minuty

Urodził się we Wrocławiu, z wykształcenia był lekarzem, z powołania księdzem, a najbardziej znamy go dzięki twórczości literackiej. Jego epigramy (krótkie utwory poetyckie o zaskakującej puencie – przyp. red.) tłumaczył sam Adam Mickiewicz. Mowa o Angelusie Silesiusie – jednym z najsłynniejszych poetów doby baroku, patronie majowego festiwalu poetyckiego oraz dwóch nagród: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. A mówimy o nim dlatego, że w dniach 17–23 maja odbędzie się 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, podczas której poznamy nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej w kategoriach: książka roku i debiut roku oraz laureata nagrody za całokształt twórczości.

Jej pierwszym laureatem (edycja 2008) został Tadeusz Różewicz, któremu w dużej mierze poświęcony jest program tegorocznej edycji festiwalu. Powodów nie brakuje – obchodzimy setną rocznicę jego urodzin oraz rok 2021 został ogłoszony Rokiem Różewicza. Czekają nas zatem czytania jego wierszy (m.in. w interpretacji najlepszych współczesnych poetek i poetów: Filipa Zawady, Barbary Klickiej, Jakuba Kornhausera czy Urszuli Kozioł), dyskusje dotyczące jego poezji, prozy i twórczości teatralnej, wreszcie: wspomnienia bliskich i znajomych (m.in. Barbary Lisiewicz, Barbary Misztal, Jana Stolarczyka, Lambrosa Ziotasa i Julii Różewicz).

Tradycją już się stało, że na Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius gościem honorowym jest pewien kraj. Co i ile wiemy o poezji litewskiej? Będzie okazja do tego, by to sprawdzić. Wrocław odwiedzi gigant litewskiej poezji, przyjaciel i tłumacz wierszy Czesława Miłosza – Tomas Venclova, a także reprezentanci młodszego pokolenia: Giedrė Kazlauskaitė, Ernestaa Noreiki i Agnė Žagrakalytė. 

Magdalena Klich-Kozłowska

Cały numer „Niezbędnika” do pobrania TUTAJ. 

Tagi:

Niezbędnik

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej