26.02.2021 Piątek

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”: Przeczytaj w lutym

Reguły gry, okładka, fot. mat. wydawnictwa Nieregularne Środowisko

Dywan z wkładką, okładka, fot. mat. wydawnictwa W.A.B

Grafika informująca o możliwości pobrania artykułu.

Artykuł dostępny również w formacie PDF
Przeczytasz w 2 minuty

„Reguły gry. Antologia młodej poezji wrocławskiej 2020 r.”

Opracowanie i redakcja: Kamil Kawalec
Data premiery: 7.01.2021
Wydawnictwo: Nieregularne Środowisko
Dostęp online: TUTAJ

O książce

„Reguły gry” to antologia młodej wrocławskiej poezji, prezentująca twórczość autorów przed i po debiucie książkowym, znanych wrocławianom z comiesięcznych slamów poetyckich w klubie Surowiec. Wybór zawiera wiersze 33 autorów, a całość dopełniają dwa komentarze krytycznoliterackie. Zbiór podejmuje próbę uchwycenia tożsamości młodopoetyckiego środowiska Wrocławia, jednak – jak wskazuje jego redaktor – nie jest to zadanie łatwe, gdyż to formacja niesamowicie ekspresyjna, ale też tajna, efemeryczna. „Reguły gry” wydane zostały w formie dostępnego za darmo w sieci e-booka.

O redaktorze

Kamil Kawalec, z wykształcenia kulturoznawca, to lokalny animator kultury. Współpracował z fundacjami i instytucjami na rzecz rozwoju środowiska kulturalnego we Wrocławiu. Twórca projektu „Nieregularne środowisko”, który popularyzuje młodych wrocławskich poetów. Prywatnie autor tekstów poetyckich; aktualnie pracuje nad pierwszą książką.

„Dywan z wkładką”

Autorka: Marta Kisiel
Data premiery: 27.01.2021
Wydawnictwo: W.A.B.

O książce

Z początkiem nowego roku Marta Kisiel proponuje czytelnikom przewrotną komedię kryminalną, w której tytułową „wkładką” w znalezionym w lesie dywanie jest… trup. Znajduje go Tereska Trawna, której życie wymyka się spod kontroli na tyle, że remont kuchni kończy zakupem domku na wsi. Jej kłopoty tak naprawdę rozpoczynają się dopiero wówczas, gdy odkrywa, że za zbrodnią prawdopodobnie stoi jej mąż. Teresa łączy siły ze swoją teściową, by odnaleźć prawdziwego mordercę. Szyki nieoczekiwanie pokrzyżować im mogą dzieci Trawnych, myślące, że babcia i matka szykują zasadzkę na ojca. Rodzinny galimatias dodaje zbrodni komediowego sznytu, nie ujmując jej ani grama napięcia.

O autorce:

Marta Kisiel, wrocławianka z urodzenia, jest cenioną pisarką i tłumaczką. To autorka lubianych przez czytelników cykli „Dożywocie” oraz tzw. „Serii wrocławskiej”. Dotychczas wydała dziesięć powieści i zdobyła osiem nominacji do Nagrody im. Janusza A. Zajdla – najważniejszej polskiej nagrody dla autorów fantasy. Niedawno dała się poznać również jako autorka książek dla dzieci – przygody z serii „Małe Licho” docenili zarówno czytelnicy, jak i Polska Sekcja IBBY, międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Cały numer „Niezbędnika” do pobrania TUTAJ.

Tagi:

Niezbędnik