27.04.2020 Poniedziałek

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”: Z internetowej strony

Pandemia i lockdown przewróciły do góry nogami życie kulturalne, działalność instytucji i innych organizatorów kultury w mieście. Jeśli jednak myślicie, że oznacza to paraliż, jesteście w dużym błędzie. Niemal wszystkie organizacje – małe, duże, lokalne i centralne – postanowiły przenieść zaplanowane na ten czas inicjatywy do sieci. Przeprowadzka odbyła się w kilka różnych obszarów cyfrowej aktywności.

 

Artykuł dostępny również w formacie PDF 
Przeczytasz w 7 minut

Wideoteka kulturalnego człowieka

Produkcja wideoporadnika w ramach cyklu dla najmłodszych „Tektura i papier” w Barbarze 

Najbardziej popularną formą w czasach zarazy stały się transmisje wydarzeń nadawane za pomocą Facebooka czy YouTube’a (tzw. live streaming) lub przygotowywane wcześniej filmy z wydarzeń, które zdążyły się odbyć oraz e-warsztaty w formie nagrań instruktażowych czy webinarów (filmów pozwalających na aktywność odbiorców), które odbyć się miały.

W tych wyjątkowych okolicznościach możecie wziąć udział w programie Barbary przygotowanym przez Strefę Kultury Wrocław. Cykle takie jak „Dogrywki” (rozmowy z artystami wokół muzyki), „Akademia Miejska” (spotkania o mieście) czy „Akademia Miejskiego Ogrodnika” (spotkania wokół roślin) są transmitowane na żywo na profilach facebookowych PIK Wrocław oraz Barbary. Dostępne tam są również nagrane wcześniej odcinki cykli „Tektura i Papier” oraz „Haftujemy!”.

Nie wypadnijcie z wrocławskiego obiegu teatralnego. Wrocławski Teatr Pantomimy oferuje nam sporo możliwości: np. Mimflix, a w nim serial teatralny „Cafe Panique”, „Dom aktora”, czyli pamiętniki z czasu kwarantanny autorstwa zespołu aktorskiego teatru czy serię 10 bezpłatnych filmów instruktażowych „Pantomima krok po kroku”. Szansę na udział w teatralnych przyjemnościach daje nam także Teatr Muzyczny Capitol, który przygotował wersję online spektakli „Śmierdź w górach” oraz „Idiota”, zaś Instytut Grotowskiego co wtorek na fanpage’u projektu „Teatr na faktach” raczy nas transmisją na żywo kolejnych odcinków magazynu „Dziennik czasów zarazy”. W ramówce znalazły się m.in. wywiady i czytania scenariuszy spektakli, do których mimo pandemii koronawirusa przygotowują się artyści (grają do końca sezonu epidemicznego). Niedawno zakończył się też Przegląd Piosenki Aktorskiej, w nietypowej wersji wyłącznie online. Jeśli nie śledziliście pionierskiej telewizji festiwalowej, nic straconego – zajrzyjcie na ich profil na Facebooku, gdzie znajdziecie wszystkie materiały pozwalające przeżyć tę nietypową odsłonę festiwalu.

Na pewno części z was brakuje muzyki na żywo, dlatego – w zależności od upodobań – odwiedźcie stronę Narodowego Forum Muzyki lub Recepcji. Pierwsze z miejsc przygotowało m.in. nagrania z koncertów, drugie proponuje prywatki online pod przewodnictwem DJ-ów w ramach cyklu „Sanatorium pod koroną”(weekend) oraz audycje wokalno-muzyczne „Ganz Privat” (w każdy czwartek).

Czytajcie!

Jeśli zdecydowanie wolicie czytać niż oglądać, nie martwcie się – nie wszystko zostało zamienione na transmisje live. Miejska Biblioteka Publiczna proponuje bezpłatny dostęp do literatury, oferując czytelnikom możliwość korzystania z bazy Legimi. Zagubionym w książkowych nowościach polecamy recenzje pisane przez pracowników biblioteki. Podobny przewodnik przygotował zespół Policealnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy (SKIBA) świetnie agregujący wszelkie repozytoria. Nie zawiedzie was też Wydawnictwo Ossolineum przejrzenie zasobów tego jednego z najstarszych i najważniejszych wydawnictw w Polsce może zająć wam całą kwarantannę. W ramach akcji „Zoom na muzeum” Muzeum Narodowe (i wszystkie jego oddziały) otworzyły duży zbiór tekstów dotyczących wystaw, artystów, a nawet poszczególnych prac z kolekcji. Na stronie BWA Wrocław w zakładce „Biuro” możecie przeczytać wszystkie numery organu prasowego instytucji, a tym samym teksty i komentarze dotyczące sztuki współczesnej. Uzupełniając w czasie izolacji wiedzę historyczną i historyczno-sztuczną, nie zapomnijcie o najnowszych dziejach Wrocławia – Centrum Historii Zajezdnia udostępnia „Wrocławskie historie”.

Kulturalna edukacja

Na lokalne ośrodki kultury też można liczyć – w swoich propozycjach filmowych kładą nacisk na warsztaty, instruktaże i webinary. Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Fama i jego „Dom Kultury w kapciach” proponuje nam do wyboru kilka lekcji – nauki gry na gitarze, tańca czy zajęć plastycznych. Centrum Kultury Zamek w formie wideotransmisji również prowadzi zajęcia muzyczne (do wyboru: gitara, wokal i pianino), nawet dla niemowląt. W ODT Światowid w ramach akcji „Kultura w domu” działa sekcja baletu, gitary, perkusji oraz pracownia plastyczna, a Wrocławski Klub Formaty jest z nami-odbiorcami „Na Łączach” m.in. za pośrednictwem e-pokazów tańca, pilatesu, jogi czy szachów. Z Centrum Kultury Agora online nauczymy się gry na gitarze, obsługi programu Lightroom oraz skorzystamy z czytania bajek, a Kontury Kultury szkolą zdalnie m.in. projektowania 2D. Również Firlejowe warsztaty fotograficzne, kolażu i rękodzieła realizowane dotychczas w Kawiarni Sąsiedzkiej znajdziecie teraz na ich facebookowej stronie. Bardzo rozbudowana jest propozycja domowej edukacji teatralnej przygotowanej przez zespół Wrocławskiego Teatru Lalek, a Muzeum Miejskie Wrocławia wspiera przede wszystkim naukę historii i WOS-u, oferując opracowania tematów dla uczniów szkół podstawowych.

Archiwa szeroko otwarte

Rzut architektoniczny jednej z nadodrzańskich kamienic z Archiwum Budowlanego Muzeum Architektury we Wrocławiu

Choć wrocławskie instytucje są teraz zamknięte, niektóre „otwierają” swoje archiwa. Fanów sztuki nowych mediów odsyłamy na stronę internetową Centrum Sztuki WRO – znajdziecie tam sporo nagrań archiwalnych performence’ów, happeningów, prac dźwiękowych czy wideoartów. Tym, którzy lubią sztukę współczesną, polecamy Muzeum Współczesne Wrocław, na którego stronie poznamy zasoby muzealnej kolekcji oraz kolekcję Dolnośląskiego oddziału Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Ogromny zbiór spokojnie pozwoli spokojnie wypełnić długie dni kwarantanny. Dzięki Muzeum Architektury uzyskujemy dostęp do archiwum budowlanego – jego zasoby nie są w pełni zdigitalizowane, ale przy odrobinie szczęścia odkryjecie plany architektoniczne kamienicy, w której mieszkacie. Galeria Entropia w ramach akcji „Entropia w domu” udostępnia prace artystów, także nagrania z akcji i performance’ów, zaś Muzeum Pana Tadeusza daje nam dostęp do cyfrowego archiwum Jana Nowaka-Jeziorańskiego, czyli prezentu dziennikarza i polityka dla Ossolineum, pod które muzeum podlega. W zbiorach znajdziemy wywiady i wypowiedzi Jeziorańskiego, a także zdjęcia i materiały wideo.

Przeglądanie archiwów to jedno – w obecnej sytuacji to także dobry czas na ich tworzenie. Wciąż możecie dołączyć do projektu „Leśnickie Archiwum Społeczne” Centrum Kultury Zamek, który polega na zbieraniu od mieszkańców Wrocławia materiałów z Leśnicy: rodzinnych fotografii, dzięki którym poznamy historię osiedla poprzez historie jego mieszkańców. W podobny sposób swoją akcję „Przepiśnikiem 2020” prowadzi Miejska Biblioteka Publiczna – tworzone jest archiwum przepisów kulinarnych na pandemiczne czasy. Swoje propozycje można było wysyłać do końca kwietnia, zatem w maju możecie spodziewać się publikacji i rozpocząć kulinarne eksperymenty. Gromadzenie materiałów do społecznego archiwum zakończyła też Pracownia Komuny Paryskiej 45. Podczas akcji „Moda kiedyś, moda dzisiaj” zbierane były zdjęcia mieszkańców Wrocławia, pozwalające zaobserwować zmiany w sposobach ubierania się i interpretacji panujących trendów na przestrzeni lat.

Spacer bez ruszania się z domu

Wirtualny spacer po wystawie stałej Muzeum Współczesnego Wrocław

Wiemy, że niektórzy z was tęsknią nie tylko za zajęciami i prowadzącymi, ale brakuje wam sal, korytarzy i klimatu instytucji. Dzięki wirtualnym spacerom i oprowadzaniom posmakujecie obecności w ulubionych murach. Na stronach internetowych wspomnianych już: Muzeum Współczesnego Wrocław, Muzeum Narodowego wraz z oddziałami, galerii BWA Wrocław, Muzeum Pana Tadeusza, CK Zamek („Ściana dla ilustratora”), CH Zajezdnia oraz CK Agora doświadczycie wystaw, spotkań ze specjalistami, a nawet finisaży w zupełnie nowy sposób.

Halo! Czy mnie słychać?

Można pokusić się o stwierdzenie, że do łask wróciły zapomniane nieco podcasty, czyli upraszczając: internetowe audycje radiowe, których nie trzeba słuchać „na żywo”, a w dowolnym – wybranym przez siebie – momencie. Takich wolnych momentów mamy teraz nieco więcej, więc Wrocławski Dom Literatury w ramach cyklu „Radio Proza” w aplikacji Spotify prowadzi rozmowy z pisarzami. W podobne rejony przeniósł się cykl warsztatowy organizowany w ramach programu Praktycy Kultury Strefy Kultury Wrocław. Materiały w formie podcastów związane z ekologią instytucji oraz udostępnianiem programu i wydarzeń kulturalnych dla osób z niepełnosprawnościami znajdziecie na platformach Spotify oraz Soundcloud. A czerwcową ucztę dla oka, czyli Przegląd Sztuki Survival, można na razie sobie wizualizować, słuchając „Retrospektyw” – cyklu podcastów, w którym osoby zaangażowane w organizację przeglądu raz w tygodniu opowiadają o dotychczasowych jego odsłonach. Zacząć można od bieżącej edycji podcastem kuratorki – Ewy Pluty i spacerem po przepompowni Port Miejski. 

Jak sami widzicie, zasobów internetowych, które zostały udostępnione lub które wciąż się tworzą, jest sporo. Zachęcamy do przeglądania stron i samodzielnych poszukiwań – nie tylko w programie dużych miejskich instytucji. Warto przyjrzeć się i temu, co przygotowały lokalne NGO-sy, a także śledzić poczynania niezależnych inicjatyw kulturalnych. Pamiętajcie też, że każda obejrzana transmisja, każdy webinar, który włączycie czy materiał, który pobierzecie, to ważne wsparcie dla pracowników sektora kultury w tym trudnym okresie. Jedyne, czego potrzebujecie, by uczestniczyć w każdej z inicjatyw to: komputer, tablet lub smartfon i oczywiście internet.

Zebrały: Natalia Romaszkan, Anka Bieliz

 

Tagi:

Niezbędnik

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej