24.03.2020 Wtorek

Wrocławski Program Wydawniczy: Ukazała się książka o artyście Lechu Twardowskim

Nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu ukazało się wydawnictwo stanowiące analizę twórczości Lecha Twardowskiego - malarza intermedialnego, autora instalacji i obiektów, akcjonisty i performera. Partnerem wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

„Generator. Lech Twardowski” to książka o znakomitym współczesnym polskim artyście, szczególnie ważnym dla środowiska wrocławskiego, które od lat inspiruje i animuje. Ponieważ jest malarzem abstrakcyjnym, jego twórczości nie da się bez reszty zamknąć w słowach i przetłumaczyć na gładko brzmiące zdania. Choć nie da się tak zrobić w ogóle z żadnymi obrazami, to dydaktyczne komentarze i właściwe interpretacje skolonizowały już dziś wizualność niemal bez reszty. Czy zatem po książkę „Generator…należy sięgnąć, by poczuć złośliwą satysfakcję, że autorom opisującym malarstwo Twardowskiego faktycznie niewiele się udało? Oczywiście, jest wręcz przeciwnie, tym bardziej że wśród nich znajdziemy postacie naprawdę wybitne: Annę Chmielarz, Marcina Ludwina, Annę Markowską, Marka Śniecińskiego, Andrzeja Turowskiego, Janusza Zagrodzkiego. Dzięki nim publikacja mierzy się nie tylko z cyklem malarskim Generator i wrocławską sztuką współczesną oraz jej tradycją, ale też z zagadnieniem roli malarstwa w świecie współczesnym w ogóle.

Przede wszystkim jednak ta bogato ilustrowana reprodukcjami dzieł malarskich Twardowskiego książka zachęca czytelnika do zajęcia pozycji pomiędzy – pomiędzy słowem i obrazem. Dzięki niej zdobędzie on odświeżającą perspektywę w spojrzeniu na otaczający świat – zobaczy go jako przestrzeń zdziwienia, tajemnicy i wolności, gdzie wszystko jest możliwe, bo nic – nawet omawiane malarstwo – nie jest stworzone do końca. Czeka na twórczego odbiorcę.

Lech Twardowski (ur. w 1952 r. w Brodnicy) –. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W 1983 roku wyjechał do Paryża; skąd w 1995 roku powrócił do Wrocławia. Jego obrazy i obiekty znajdują się m.in. w zbiorach Musée d’Art Moderne w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

Strefa Kultury Wrocław jest partnerem wydawniczym książki w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Publikacja została dofinansowana również z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Patroni medialni: Pismo Artystyczne „Format”, Miesięcznik „Odra”, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura.

 

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej