Login
Register

Login
Register

30.04.2019 Wtorek

Wrocławskie Kinotropy – poszukajmy wspomnień o dawnych kinach we Wrocławiu

W którym kinie we Wrocławiu puszczano najlepsze filmy? Gdzie dyskusje po seansach trwały najdłużej, a krzesła na widowni skrzypiały najgłośniej? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy w projekcie „Wrocławskie Kinotropy“, który realizowany jest w ramach 19. Edycji Mikrograntów.

Pamiętacie jeszcze „Lalkę”, „Polonię” czy „Światowida”? W tych śródmiejskich kinach po wojnie puszczano nowości z zagranicy, polskie klasyki czy zjawiskowe obrazy filmowe dyskutowane przez kinomanów. Kto otwierał kasy, gasił światło i z projektorni obserwował reakcje widzów?

Dowiemy się tego dzięki projektowi Anny Sterczeń, która z grupą „wrocławskich kinotropów” z Policealnego Studium Animatorów Kultury „SKiBA”, odświeży wspomnienia „ludzi kina”.

„Sądzimy, że warto wrócić do korzeni, by pokazać, że Wrocław był i jest miastem filmowym. Chcemy przypomnieć dawne kina Śródmieścia – Pioniera, Lalkę, Polonię i Światowida. Opowieści o nich szukamy u dwóch źródeł – wśród pracowników  tych miejsc, którzy znają je zza kulis oraz tych, którzy korzystali z ich dobrodziejstw, czyli widzów.” – zapowiada Ania.

Zapraszamy do wspólnej rozmowy o tym, jak to było czekać w długich kolejkach po bilety, biegać za filmem od kina do kina czy dyskutować żywo po seansie.

W maju i czerwcu  zorganizujemy otwarte spotkania w trzech różnych lokalizacjach Śródmieścia, podczas których wykonamy filmowe postery, a przy tym trochę powspominamy. Spotkania warsztatowe odbędą się w terminach:

  • 13 maja, 17:00 – Ołbińskie Centrum Aktywności Lokalnej, Stowarszyszenie Żółty Parasol, ul. Prusa 37-39
  • 22 maja, 16:00 – Policealne Studium Animatorów Kultury „SkiBA” we Wrocławiu, ul. Niemcewicza 2
  • 8 czerwca, 17:00 – Kościół Pamięci Króla Gustawa Adolfa we Wrocławiu, ul. ks. Stanisława Brzóski 1

Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Jeśli macie własne filmowe pamiątki – stare bilety, zdjęcia, repertuary – koniecznie zabierzcie je ze sobą na spotkanie!

Drugą ścieżką poszukiwania wspomnień o wrocławskich kinach Śródmieścia, będą rozmowy z osobami, które je stworzyły – pracownikami, kierownikami, animatorami kultury filmowej. Wywiady te ukażą się w formie podcastów, a znaleźć je będzie można na stronie www.wroclawskiekinotropy.home.blog

Podsumowaniem działania będzie wernisaż, podczas którego będzie można zobaczyć wykonane postery, posłuchać fragmentów podcastów oraz porozmawiać o własnych wspomnieniach z dawnych kin. Zaprosimy na niego 28 czerwca o 17:00 do Infopunktu Nadodrze na ul. Łokietka 5.

Wszystkich chętnych do rozmowy zapraszamy do kontaktu na adres: wroclawskiekinotropy@gmail.com – zaopiekujemy się każdym kinowym wspomnieniem.

Zapraszamy również na fanpage projektu na FB – www.facebook.com/wroclawskiekinotropy

 

Projekt realizowany jest w ramach Edycji 19. Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty.

- Czytaj także

FreshMail.pl
 
p:17998