Login

Register

Login

Register

1.09.2021 Środa

Wrześniowy numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Co przyniesie wrzesień? Dionizje, jakich Wrocław dawno nie widział!

Okładka wrześniowego wydania

Nadchodzący miesiąc usiany jest festiwalami do tego stopnia, że przygotowaliśmy dla was mini-przewodnik („Urodzaj festiwali”, str. 5–7), w którym znalazły się wydarzenia na stałe wpisane w kalendarz wrześniowych imprez oraz te, które z powodu pandemii na wrzesień musiały zostać przełożone.

Co jeszcze? Początek roku szkolnego i wyczekiwany powrót dzieci do szkół, co stało się dla nas pretekstem, by wybrać się na sentymentalny spacer i przyjrzeć wrocławskim tysiąclatkom. Jedna z nich (Szkoła Podstawowa nr 71) zlokalizowana jest nieopodal ulicy Kołłątaja, która stała się bohaterką projektu „Eureka! Kołłątaja żąda odkrycia”. W artykule przyglądamy się bliżej mezonetowcowi zaprojektowanemu przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak, i… to nie jedyne miejsce, gdzie znajdziecie wzmiankę o tej „gigantce” architektury. W tym numerze Joanna Plizga w serii #czarnywrocław zrekonstruowała na swój czarno-biały sposób wrocławski kompleks budynków zwyczajowo nazywany przez wrocławian Manhattanem, również autorstwa Hawrylak.

Jednak w rankingu najczęściej wspominanych ostatnio budynków Wrocławia bezapelacyjnie wygrywa Solpol. Autor rubryki „Brzydki Wrocław” znalazł w swoich archiwach wycinki z prasy, które zawierają relacje z otwarcia tego postmodernistycznego cuda architektury. Czy zostanie wyburzony, czy nie – nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że oferta kulturalna na wrzesień jest ogromna – szczegóły znajdziecie w kalendarium na str. 32–75.

Przyjemnego czytania i planowania uczestnictwa w wybranych wydarzeniach!

Wrześniowy numer w wersji online jest dostępny TUTAJ.

Tagi:

Niezbędnik

- Czytaj także

p:40427