Login

Register

Login

Register

15.04.2021 Czwartek

Wiosna i lato w ROT-cie, czyli wspólnie odkrywamy sekrety ogrodnictwa

Wyciągnijcie z szafy zakurzone ogrodniczki, przygotujcie notesy, narzędzia i ochronne rękawice! W najbliższych miesiącach wracamy na osiedle Strachocin-Swojczyce-Wojnów, gdzie odkrywać będziemy tajniki ogrodnictwa i wspólnie założymy społeczny ogródek. Pierwsze zajęcia „Rewirowego Ogrodu Twórczego” odbędą się już 23 kwietnia.

„ROT, czyli Rewirowy Ogród Twórczy” to propozycja grupy nieformalnej „Zdrowo, lokalnie, sezonowo”, którą tworzą fani i fanki ogrodnictwa oraz ekologicznej uprawy roślin. W ramach projektu, wiosną i latem, podzielą się swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem z innymi. Efektem ich wspólnych poczynań będzie założenie i prowadzenie dostępnego dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek osiedla ogródka społecznego, który powstanie przy Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy.

Odkrywamy ogrodnicze sekrety

Zanim jednak ruszymy z pracami ogrodowymi, ekipa ze Strachocina, Swojczyc i Wojnowa przygotowała dla nas cykl wykładów i warsztatów, podczas których eksperci i ekspertki różnych ogrodowych dziedzin odsłonią przed nami tajniki uprawy roślin. Na zajęciach dowiemy się więcej o ekologicznym ogrodnictwie i projektowaniu rabat, poznamy też przepisy na przygotowanie ekologicznego nawozu, a nawet nauczymy się wykorzystywać fazy księżyca do zwiększenia ogrodniczej skuteczności.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali lokalni specjaliści i specjalistki w dziedzinie ogrodnictwa – m.in. właścicielka lokalnego centrum ogrodniczego, członkini zarządu rodzinnych ogródków działkowych i szef firmy opiekującej się lokalnymi ogrodami. 

Pierwszy wykład  „Zielono mi” odbędzie się 23 kwietnia i transmitowany będzie od godziny 12:00 na Facebooku (na profilach Rewiru Twórczego, Mikrograntów i Strefy Kultury Wrocław). Wykład będzie miał formę spotkania z ogrodniczymi osobowościami Swojczyc, Strachocina i Wojnowa. Gośćmi i gościniami będą: właścicielka lokalnego centrum ogrodniczego, członkini zarządu rodzinnych ogródków działkowych i szef firmy opiekującej się lokalnymi ogrodami. Całość poprowadzi wielka fanka zielonych tematów, autorka książek i członkini nieformalnej grupy „Zdrowo, lokalnie, sezonowo” – Katarzyna Gubała.

Podczas spotkania wspólnie poszukają odpowiedzi na liczne ogrodnicze pytania, m.in.:  

  • Od jakich roślin warto zacząć swoją przygodę z ogrodnictwem?
  • Jakie nasiona wybrać?
  • Kiedy jest najlepszy sezon na rozsady?
  • Jakich ekologicznych nawozów warto użyć?
  • Co zielonego wybrać na parapet?

Kolejne wydarzenia wstępnie zaplanowane są jako spotkania „na żywo” – ich formuła będzie dostosowana do aktualnych zaleceń sanitarnych. Wielki finał projektu zaplanowano na 17 lipca przy Rewirze Twórczym. Tam wykorzystując nabytą wcześniej wiedzę wspólnymi siłami zainaugurujemy sąsiedzką pracę w ogrodzie społecznym! Podczas naszych spotkań powstanie również zbiór cennych rad na temat pielęgnacji roślin i uprawy ogrodu, a także kilka prostych przepisów na ekologiczny nawóz, który można zrobić produktów znalezionych w kuchni.

Harmonogram wydarzeń

23.04, 12:00 | online
Zielono mi – spotkanie i rozmowa
Prowadzenie: Katarzyna Gubała + goście specjalni: właścicielka lokalnego centrum ogrodniczego, członkini zarządu rodzinnych ogródków działkowych i szef firmy opiekującej się lokalnymi ogrodami.

21.05, 12:00 | CAL Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118
Kalendarz księżycowy i ekonawozy (jak zrobić je w domu) – warsztaty
Prowadzenie: Katarzyna Gubała i Krzysztof Gubała

19.06, 19:00 | CAL Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118
Projektujemy rabaty – warsztaty
Prowadzenie: Katarzyna Gubała

17.07, 19:00 | CAL Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118
Sadzimy nasz ogródek – finał
Prowadzenie: Katarzyna Gubała i Krzysztof Gubała

Zapraszamy do wspólnego zazieleniania ogródków!

Partnerami działań są: Grupa z Pasją oraz Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy.

Projekt realizowany jest w ramach Edycji 25. Mikrograntów.

- Czytaj także

p:37582