Login

Register

Login

Register

17.07.2020 Piątek

Naprawiamy, cerujemy, czyścimy i ratujemy! Wspólnie tworzymy „Szafy do wymiany różnościami na Wielkiej Wyspie”.

„Zanim wyrzucisz – zastanów się dwa razy!” - tymi słowami zwraca się do nas Luba Shynder, pomysłodawczyni nowego mikrograntowego projektu dla mieszkańców i mieszkanek Wielkiej Wyspy. W duchu coraz bardziej popularnego ruchu "less waste", będziemy uczyć się jak mądrze dzielić się ubraniami, książkami, sprzętem domowym i innymi różnościami w obrębie osiedlowej społeczności!

Mieszkanki i mieszańcy Wielkiej Wyspy od kilku lat mają szczęście do mikroprojektów, które ekologię i zdrowy styl życia traktują bardzo dojrzale i innowacyjnie. Osiedlowe „szafy do wymiany” kontynuują ten trend, będąc nie tylko narzędziem, ale także okazją do wymiany doświadczeń i warsztatów!

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy spotkamy się 6 razy, by wspólnie uczyć się i od siebie, jak rozsądnie zarządzać zasobami – ubraniami, których nie trzeba wyrzucać, bo można je pocerować czy meblami, które zamiast trafiać na śmietnik, mogą pomóc nam w nauce reparacji domowych sprzętów. Zastanowimy się, przyglądając się porzuconym na podwórkach czy śmietnikach rzeczom – czy to naprawdę są śmieci? Porozmawiamy o tym co decyduje, że uznajemy dany przedmiot za niesprawny i zbędny, mimo wielu dobrych, spędzonych z nim lat. Spotkamy się też z liderkami dwóch bardzo popularnych inicjatyw – Kaliną Olejniczak z poznańskiego freeshopu „Po-dzielnia”, uznanego za jedno z najlepszych działań w 2019 roku oraz Wasilisą Wziątek,  jedną z prowadzących wrocławską grupę na portalu Facebook „Uwaga śmieciarka jedzie”, pozwalającą na wymianę informacji o tym, gdzie można w naszym mieście bezpłatnie pozyskać niechciane już, często zostawione na śmietnikach skarby.

Luba, która od lat specjalizuje się w ocalaniu przed zniszczeniem i powtórnym wykorzystaniu przedmiotów codziennego użytku, z pomocą graficzki i artystki Ewy Głowackiej stworzy specjalną broszurkę ze wskazówkami jak rozpocząć „śmietnikową” przygodę w duchu „less waste”. Z końcem projektu zainicjujemy osiedlową burzę mózgów, by wspólnie stworzyć plan na propagowanie idei tworzenia „szaf do wymiany różnościami” na podwórkach oraz przeanalizujemy model gospodarki obiegu zamkniętego. Zastanowimy się, jak naprawiając rzeczy i pożyczając sobie narzędzia możemy wpłynąć na ekologię, politykę, społeczeństwo?

Do wzięcia udziału w projekcie zapraszamy wszystkich wrocławian i wrocławianki! Przyjrzyjcie się, jakie rozwiązania proponuje Luba Shynder i sprawdźcie, czy nie da się ich zastosować na Waszych osiedlach i podwórkach. Niech szafy do wymiany staną we wszystkich częściach Wrocławia!

Harmonogram

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w siedzibie Rady Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, przy ul. Pautscha 4.

1.08, 12:00-14:00 | „Uratować-wyczyścić-naprawić” warsztaty z naprawy mebli i innych drobiazgów, prowadzący: Rafał Pyster | regulamin uczestnictwa

8.08, 12:00-14:00 | „Czy to są śmieci? vol. 1” spotkanie i rozmowa z Kaliną Olejniczak z poznańskiej „Po-dzielni” | regulamin wydarzenia

13.08, 18:00-20:00 | „Uratować-wyczyścić-naprawić” warsztaty z naprawy odzieży, prowadząca: Luba Shynder | regulamin wydarzenia

27.08, 18:00-20:00 | „Ratujemy różności vol. 1” – prezentacja broszurki, wymiana doświadczeń i rozmowa o osiedlowych szafkach, prowadzące: Luba Shynder i Ewa Głowacka

3.09, g. 12:00-14:00 | „Czy to są śmieci? vol. 2” spotkanie i rozmowa z Wasilisą Wziątek z wrocławskiej grupy „Uwaga, śmieciarka jedzie”

5.09, g. 18:00-20:00 | „Ratujemy różności vol. 2” – rozmowa o osiedlowych szafkach, planowanie działań, wymiana doświadczeń, prowadząca: Luba Shynder

UWAGA! Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy na maila: nie.smieci@gmail.com

Spotkania organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Zapoznajcie się z regulaminem każdego wydarzenia, nie zapomnijcie też zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek).  Spotkania prowadzone będą w języku polskim, udział w nich jest bezpłatny, a liczba osób limitowana!

Partnerem projektu jest Rada Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice.

Projekt realizowany w ramach Edycji 22. Programu Mikrogranty

- Czytaj także

p:31151