Login
Register

Login
Register

15.02.2019 Piątek

Współpraca kulturalna Wrocławia i Lwowa

14 lutego Strefa Kultury Wrocław gościła przedstawicieli Instytutu Strategii Kultury ze Lwowa. W trakcie spotkania dyrektorzy obu instytucji (Yulya Khomchyn i Krzysztof Maj) podpisali list intencyjny o współpracy.

fot. Marcin Jędrzejczak

fot. Marcin Jędrzejczak

Instytut Strategii Kultury we Lwowie zajmuje się badaniem procesów kulturowych, tworzeniem strategii miejskiej polityki kulturalnej, kształceniem pracowników kultury i współpracą międzynarodową. Jedną z kompetencji ISK jest także przygotowanie aplikacji Lwowa o tytuł honorowej Europejskiej Stolicy Kultury w 2023 roku.

Strefa Kultury Wrocław będzie wspierała stronę ukraińską w ich procesie aplikacyjnym oraz brała aktywny udział w programie rozwoju lwowskiej kadry kultury. Formuła współpracy oparta ma być na działaniach warsztatowych, laboratoriach i badaniach kulturowych, konferencjach i otwartych sesjach twórczych. Ich celem jest przygotowanie przedstawicieli lwowskiego środowiska do zaspokajania potrzeb odbiorców, współtworzenia miejsc poświęconych kulturze i rozwijania sieci współpracy między podmiotami kulturalnymi na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Działania międzynarodowe

Od 2017 roku Strefa Kultury Wrocław prowadzi program LWOWRO. W tym roku nawiążemy w jego ramach partnerstwo z ISK oraz KBF i dzięki temu rozszerzymy formułę projektu. W tym roku wspólnie z ISK oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym zorganizowane zostaną dedykowane lwowskim managerom kultury prelekcje i warsztaty w Krakowie, Wrocławiu oraz Lwowie. Poświęcone będą najważniejszym zagadnieniom związanym z pracą managerów kultury.

Twórcy i artyści ze Lwowa mogą także wziąć udział w organizowanym w ramach programu AIR Wro naborze dla przedstawicieli środowisk kulturalnych z jedenastu europejskich miast partnerskich Wrocławia. Wybrane osoby na przełomie czerwca i lipca dołączą do tymczasowego kolektywu aktywistów, kuratorów i teoretyków kultury, by we Wrocławiu zrealizować cykl spotkań, warsztatów i prezentacji artystycznych.

- Czytaj także

p:16166